500-letnią wieś na Dolnym Śląsku...sprzedam

  500-letnią wieś na Dolnym Śląsku...sprzedam

  Sylwia Królikowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nawet w XXI wieku można zostać właścicielem pięknie położonej wsi. Kupno 100 ha Rogóżki rozważa już najbogatsza Polka.
  Rogóżkę jest położona 10 km od Stronia Śląskiego w powiecie kłodzkim (Dolny Śląsk). Władze gminy postanowiły wystawić na przetarg. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, kupnem zainteresowana jest Grażyna Kulczyk, najbogatsza Polka.

  Mieszkańcy okolicznych wsi twierdzą, że widzieli ją, jak oglądała teren. Co więcej, jest już właścicielką kilku hektarów w sąsiadującym z Rogóżką Konradowie.

  O malowniczych okolicach dowiedziała się od mieszkającego w Konradowie Sławomira Pietrasa, dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu, z którym się dobrze zna. Pietras potwierdza, że Grażyna Kulczyk kupuje tę wieś. We wsi jest stary kamieniołom, w którym w przyszłości zorganizuje plenerowy festiwal operowy.

  Władze Stronia Śląskiego nie potwierdzają jednak, że pani Kulczyk interesowała się ziemią. - Nic mi na ten temat nie wiadomo. Cały czas czekamy na zgłoszenia inwestorów, którzy zagospodarują teren. Żeby tak się stało, muszą stanąć do przetargu - mówi Zbigniew Łopusiewicz, burmistrz Stronia. Wieś trafi pod młotek w połowie września.

  Cena wywoławcza to ponad 13 mln zł - i tak niewiele jak za całą miejscowość. Okolica jest naprawdę piękna. Kilkadziesiąt hektarów przecina wąska droga. A widoki zapierają dech w piersiach. - Mógłbym podzielić miejscowość na działki, ale to byłby większy koszt. A tak jedna osoba zadecyduje, co tam powstanie - mówi Łopusiewicz. Inwestor może wybudować domy, pensjonaty, dookoła są lasy, więc teren atrakcyjny.

  Jest również możliwość nadania nowej nazwy, np. imienia właściciela. Ze względu na to, że wieś jest wyludniona od prawie 30 lat, referendum nie będzie potrzebne. - W takich sytuacjach uchwałę podejmują radni. Ale kto wie - gdyby nazwa była ciekawa, to pewnie by się zgodzili - żartuje burmistrz.

  Wieś powstała ponad 500 lat temu. Jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia żyli tam ludzie. Prawie do końca lat 90. działał kamieniołom. Rogóżka zaczęła się wyludniać tuż po wojnie, kiedy ziemia została włączona w granice Polski. Teraz nie ma tu żywego ducha.

  Tu się urodziła i tu mieszkała do 1968 r. Hildegarda Osiecka, Niemka z pochodzenia. - Kościółek mieliśmy, sklep i szkołę. Ksiądz zimą na nartach do nas zjeżdżał - opowiada 83-letnia kobieta. W Rogóżce poznała męża i wychowywała córkę. Przeniosła się do miasta, kiedy zlikwidowano szkołę.

  - Dzieci musiały chodzić kilka kilometrów. Czasami je kierowcy z kamieniołomu zabierali - wspomina i podkreśla, że sąsiedzi bardzo się szanowali. - Gdy mój ojciec wyjechał stąd do Niemiec, to tam z tęsknoty za Rogóżką umarł - dodaje ze wzruszeniem.

  Dziś pani Hildegarda żyje w niewielkim mieszkaniu w Stroniu Śląskim. Ale gdy tylko może, wraca do ukochanej wsi.- Cieszę się, że ktoś tchnie w nią życie, bo kiedyś nim tętniło - mówi wzruszona kobieta.

  Współpr. Marek Zaradniak

  ***

  Najbogatsza

  Grażyna Kulczyk jest najbogatszą Polką według rankingu magazynu "Forbes". Zajmuje 10. miejsce, zaraz po swoim eksmężu Janie Kulczyku.

  Należą do niej:
  Stary Browar w Poznaniu, centrum handlowe;
  28 proc. akcji Kompanii Piwowarskiej;
  Autostrada Wielkopolska;
  Salony Skody oraz Volkswagena;
  Udziały w Polenergii.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z taką kobietą pójść do łóżka-wow!!!

  konar72 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 29

  strasznie by mnie kręciło że tak bogata i seksowna kobieta chce ze mną uprawiać sex

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z etyką na bakier

  Radek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 47

  O tej wsi wystawionej na sprzedaż najpierw przeczytałem w lokalnym tygodniku. Fajnie jest zrzynać temat i podawać za swój, i jeszcze się podpisać. Chyba będzie wysoka wierszówka?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Siedliska Natura 2000

  Krzysztof Świerkosz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 42

  Czy ewentualni inwestorzy zostali poinformowani, że praktycznie cały obszar rogóżki pokryty jest przez siedliska z listy Natura 2000, i znajduje się w obszarze Natura 2000 "Pasmo Krowiarki"....rozwiń całość

  Czy ewentualni inwestorzy zostali poinformowani, że praktycznie cały obszar rogóżki pokryty jest przez siedliska z listy Natura 2000, i znajduje się w obszarze Natura 2000 "Pasmo Krowiarki". Możliwości inwestowania są więc mocno ograniczone...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Natura 2000

  przyrodnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 75 / 72

  Ciekawe czy Pani Kulczyk wie że teren ten cenny przyrodniczo i krajobrazowo teren objęty jest ochroną prawną jako Natura 2000, a w samym kamieniołomie znajduje się wejście do Jaskini "Na Ścianie" -...rozwiń całość

  Ciekawe czy Pani Kulczyk wie że teren ten cenny przyrodniczo i krajobrazowo teren objęty jest ochroną prawną jako Natura 2000, a w samym kamieniołomie znajduje się wejście do Jaskini "Na Ścianie" - miejsca zimowania również chronionych nietoperzy. W związku z tym napewno nie da się tam zrobić wszystko co się chce - jak zapewnia to pan Burmistrz Stronia? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie ma w tym nic złego. Dobrze, że robi to Polka

  Marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 35

  Wieś jest wyludniona, więc komu to przeszkadza? Lepiej żeby leżała odłogiem. To jest robienie sensacji za wszelką cene.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo