Z 500 Plus według pierwszych ustaleń rządu nie mogły skorzystać pierwsze dzieci urodzone w rodzinie ani jedynacy. Wyjątkiem były sytuacje, kiedy rodzina miała niski dochód. Teraz rząd ogłosił zmiany w swoim flagowym projekcie.

Minister Elżbieta Rafalska zmiany w programie, o których mówiono już od dawna, ogłosiła we wtorek 16 kwietnia. Podczas konferencji prasowej powiedziała, że projekt 500 Plus pomógł rządowi poradzić sobie z ubóstwem.

Kto dostanie 500 Plus?

500 Plus na każde dziecko - to nowe założenie programu 500 Plus. Co za tym idzie, znika kryterium dochodowe, które obowiązywało. Świadczenie 500 Plus otrzymają więc też jedynacy - również z najzamożniejszych rodzin.

Warunek otryzmania 500 Plus jest tylko jeden

Program 500 Plus niektórzy traktują jako świadczenie, które dzieci mogą pobierać tak długo, jak długo będą się uczyć. Nie jest to prawdą. Jedynym kryterium obowiązującym w programie 500 Plus to kryterium wieku. Ze świadczenia w wysokości 500 zł co miesiąc mogą skorzystać dzieci do 18. roku życia!

500 Plus na każde dziecko. Od kiedy?

Nowa formuła programu 500 Plus ma wejść w życie 1 lipca 2019 roku. Wnioski na 500 Plus będzie można składać od lipca w formie internetowej oraz od sierpnia w formie papierowej.

Program 500 Plus spotyka się z wieloma kontrowersjami

Nie wszysycy popierają projekt 500 Plus. Są tacy, którzy traktują to jako zbędne świadczenie socjalne dla wszystkich. Oczywistym jest, że projekt ten ma głównie swoich zwolenników wśród wyborców PiS, a więcej przeciwników wśród wyborców innych partii.

Wyniki przeprowadzonego sondażu. Tematem jest Projekt 500 Plus.

500 plus według wyborców PO

  • 81 proc. osób biorących udział w badaniu, zwolenników PO jest za tym, by odberać 500 plus najbogatszym.
  • 75 proc. uważa, że świadczenie 500 złotych na dziecko powinno być przyznawane w tych rodzinach, gdzie jeden z rodziców pracuje
  • 78 proc. elektoratu PO jest za przyznaniem 500 plus dla wszystkich samotnych rodziców

Serwis ciekaweliczby.pl przeprowadził sondaż na temat Programu 500 Plus na swoim portalu. Ciekawym elementem tych badań było pokazanie, jakich zmian w programie 500 Plus oczekują Polacy. Okazuje się, że wielu Polaków akceptuje program 500 Plus, ale nie w takiej formule, w jakiej dziś obowiązuje.

Propozycje zmian w programie 500 Plus:

500 plus dla wszystkich samotnych rodziców
500 plus dla rodzin, gdzie choć jedna osoba pracuje
odebranie świadczenia 500 plus najbogatszym

Przeczytaj też: 500 plus: rząd chce odbierać świadczenia samotnym rodzicom. W jakich sytuacjach? Sprawdź, co zrobić, by nie stracić pieniędzy

500 plus dla samotnych rodziców - musi być wniosek o alimenty

W ostatnim czasie wiele mówiło się o tym, że rząd chce odbierać świadczenie 500 plus samotnym rodzicom, którzy nie mają przyznanych alimenty dla dzieci. Co ciekawe, jedna z kobiet, bez zasądzonych alimentów z odebranym świadczeniem 500 złotych na dziecko, skierowała sprawę do sądu, a sąd przyznał jej rację: pomimo braku zasądzonych alimentów powinna mieć prawo do świadczenia 500 złotych na dziecko.

Resort jednak chce, by gminy w takich sytuacjach nie kierowały się wyrokiem sądu.

Ministerstwo jasno wyjaśnia, że rodzic samotnie wychowujący dziecko, składając wnosek o przyznanie świadczenia 500 plus powinien do wniosku dołączyć zaświadczenie o pobieraniu alimentów poświadczone przez sąd.

Zobacz również: "Większość oddaje dobrowolnie". Krakowscy urzędnicy ściągają pieniądze od tych, którzy wyłudzali 500+

źródło: TVN24/x-news