500 plus dla niepełnosprawnych. PiS tłumaczy się z przyjęcia poprawki opozycji. Sasin:"Przyjęliśmy ją na gorąco w Sejmie"

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Adam Guz
PiS zwołał nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, aby „poprawić” ustawę o dodatku dla niepełnosprawnych. Chodzi o wycofanie się z poprawki PO-KO i w efekcie ograniczenie świadczenia. Przedstawiciele partii rządzącej tłumaczą, że przyjęli poprawkę „na gorąco” i przekonują, że świadczenie może objąć jeszcze więcej osób.

Posłowie w ubiegły piątek przegłosowali ustawę o świadczeniu 500 plus dla osób niepełno-sprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji - uwzględniając m.in. poprawkę Kukiz’15. Zakłada ona podniesienie kryterium dochodowego - które uprawnia do świadczenia - z najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do najniższej płacy krajowej.

Ale w ustawie figurowała również poprawka klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej. Ta dotyczyła kryteriów, których spełnienie uprawniać będzie do świadczenia. Za ową poprawką zagłosowało 40 posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie z przyjętymi zapisami, do kwoty całkowitych dochodów osób uprawnionych do dodatku nie wliczają się m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych (rządowy projekt zakładał uwzględnienie tych dochodów).

Rząd przewidywał, że z programu docelowo skorzysta 400-500 tysięcy osób. Jednak jeśli ustawa pozostałaby w obecnym kształcie - z poprawką PO - może być ich o wiele więcej.

To z kolei zmusiłoby polityków do szukania dodatkowych pieniędzy w budżecie na ten cel.

Teraz nad ustawą pochyli się Senat, który prawdopodobnie uchyli poprawkę PO-KO, a w środę ustawa znów będzie głosowana na dodatkowym posiedzeniu w Sejmie.

PiS przekonuje jednak, że zmiany mimo wszystko będą dla niepełnosprawnych korzystne.

Wczoraj wicepremier Jacek Sasin zapewniał na antenie Polskiego Radia, że propozycje, które będą przedstawione w Senacie, „znacząco rozszerzą liczbę osób, które świadczenia dostaną”. - Poprawka przyjęta na ostatnim Sejmie, poprawka PO, jest całkowicie nieskuteczna. Przeanalizowaliśmy tę sprawę. Ona nikomu nic nie daje - mówił Sasin. Co ciekawe, przekonywał również, że PiS podjął decyzję o poparciu propozycji opozycji „na gorąco na sali sejmowej”.

O sprzeczności poprawki PO-KO z ustawą zasadniczą mówił natomiast sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber. - Wyklucza osoby w KRUS-ie, a więc jest niekonstytucyjna - stwierdził w TVN24. Dodał, że pomysł PiS „jeszcze rozszerzy” grupę beneficjentów świadczenia, a „zabieg z rentą rodzinną zostanie tutaj także przyjęty”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl