50. urodziny Czerwionki-Leszczyn: Tak się żyło w erze górnictwa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Barbara Kubica
Obchody 1-go Maja w 1979 roku
Obchody 1-go Maja w 1979 roku ARC
Gdyby Gierek rządził krajem kilkanaście lat dłużej, a złote lata górnictwa w Polsce trwałyby przynajmniej do lat 90 - Czerwionka-Leszczyny, byłaby dziś miastem takim samym jak Rybnik, w którym mieszkałoby nawet 100 tysięcy mieszkańców. Mrzonki? Wcale nie. Świętująca w sobotę 50 rocznicę nadania praw miejskich gmina, według ambitnych planów ówczesnych urzędników miała być gigantyczną metropolią.

- Kiedy do Leszczyn przyłączono Czerwionkę powstał przedziwny twór. Leszczyny były sypialnią, bez sklepów, przedszkoli, wybudowaną jako zaplecze dla kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego, a Czerwionka bazowała na kopalni Dębieńsko i koksowni. Obie miejscowości oddzielone były od siebie połaciami PGR-owskich pól. Pierwszy co zrobiono po połączeniu, to uruchomiono linię autobusową numer 194 z Leszczyn przez Czerwionke, która zresztą kursuje do dziś - wspomina Janusz Michalski, były długoletni naczelnik gminy na przełomie lat 70 i 80.

Cały czas mówiło się także o konieczności budowy prawdziwego centrum miasta, z rynkiem. Gdzie? Właśnie na polach, które dziś oddzielają Czerwionkę od Leszczyn. - Kopalnia do początku lat 90 fedrować miała pod tymi terenami, a jak oni by skończyli, to ruszyć tam ruszyć budowa prawdziwego centrum, czyli osiedla na 30 tysięcy mieszkańców. W roku 1990 gmina miała już liczyć 100 tysięcy mieszkańców - mówi nam Michalski.

Sen o wielkości na tym się nie kończył. W sąsiedztwie boiska piłkarskiego w Leszczynach urzędnicy chcieli budować szkołę podstawową i średnią. Dalej miało wyrastać osiedle z wielkiej płyty i kościół. Wizja obejmowała także budowę centrum sportowego i basenu. Włodarze młodego miasta wierzyli, że korzystać z nich będą nie tylko mieszkańcy ale i przyjezdni: seniorzy z całego kraju, rekonwalescenci po zawałach i chorzy na płuca. Wszyscy oni ściągać mieli do sanatorium.

- Były takie plany po tym, jak okazało się, że w lesie w rejonie boiska w Leszczynach bije źródło Hubertusa, czyli wody solankowej, takie jakie były w Jastrzębiu-Zdroju. W archiwach znaleźć można dokumenty z których wynika, że kwestia sanatorium omawiana była nawet na posiedzeniach rady narodowej. Ale na tę inwestycje zabrakło już pieniędzy - wspomina Janusz Michalski.


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 50. urodziny Czerwionki-Leszczyn: Tak się żyło w erze górnictwa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bobo
ciekawe wiela mo lot ta p.Kubica ?? chyba należy do platfusow !!
w
weronika
można tylko adres kopalni dębinsko w cierwionce i telefon)??
n
nie zomo
Gdyby Gierek rzadzil nadal, polska mialaby slomiane dachy i osly zamiast samochodow. Za Gierka Polska byla tak zadluzona ze nie byla w stanie nic splacac a wierzyciele czekali na splate. Gomulka zostawil polske drewniana ale bez dlugow. I przestan ludziom zawracac glowe- tak ty, Barbara Kubica.
Wróć na i.pl Portal i.pl