46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Joanna Kulig, Małgorzata Szumowska i Mikołaj Trzaska w jury gdyńskiego festiwalu filmowego

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
Za kilkanaście dni, 20 września, rozpocznie się jedyne w Polsce polowanie na Lwy. Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pojawi się wiele niespodzianek.

Już sam zestaw filmów w konkursie głównym obiecuje wiele emocji. Na czele konkursowej listy znalazł się polski kandydat do Oscara (zdecydowano o tym przed kilkoma dniami) - film "Żeby nie było śladów" - historia życia i śmierci Grzegorza Przemyka.

Równie ciekawie zapowiada się 15 pozostałych tytułów, które zmierzą się w konkursie głównym. Oto one: „Bo we mnie jest seks” (historia życia skandalistki PRL Kaliny Jędrusik), „Ciotka Hitlera”, „Hiacynt”, „Inni ludzie”, „Lokatorka” „Moje wspaniałe życie”, „Mosquito State”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, „Powrót do Legolandu”, „Prime Time”, „Przejście”, „Sonata”, „Śmierć Zygielbojma”, „Wszystkie nasze strachy” i „Zupa nic”.

Wśród tych 16 produkcji filmowych mamy 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich i 3 drugie filmy reżyserów. Czyli śmiało można ogłosić... to idzie młodość w polskim kinie.

O tym, kto i za co otrzyma festiwalowe nagrody zdecyduje jury z reżyserem Andrzejem Barańskim na czele, ubiegłorocznym laureatem Platynowych Lwów, który na swoim koncie reżyserskim ma też najważniejsze nagrody gdyńskiego festiwalu. Pozostali jurorzy to: Bogdan Dziworski, Robert Bolesto, Emilia Mira Haviarová, Joanna Kulig, Dorota Roqueplo, Agnieszka Smoczyńska, Mikołaj Trzaska.

W jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych festiwalu zasiądą: Małgorzata Szumowska (przewodnicząca jury), Agnieszka Podsiadlik i Tim Redford, a w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych: Magnus von Horn (przewodniczący), Jan Naszewski i Agata Szymańska.

Wiadomo już w czyje ręce pójdą tegoroczne Platynowe Lwy. Otrzyma je Agnieszka Holland, "cesarzowa" polskiej reżyserii, która na gdyńskim festiwalu zdobywała Złote Lwy wiele razy.

Ale festiwal to nie tylko konkursy, ale także imprezy towarzyszące.

Hołdu od kina doczekał się wreszcie Lem. Na kilka dni przed festiwalem minie setna rocznica urodzin tego wybitnego polskiego pisarza, eseisty i futurologa oraz filozofa XX wieku. Z okazji Roku Stanisława Lema, w programie festiwalu nie zabraknie filmowych adaptacji utworów pisarza.

Czym byłoby kino bez muzyki? Podobnie jest z festiwalem

Dlatego koncerty na żywo to stały i lubiany element programu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku młodzi muzycy zinterpretują szlagiery muzyki filmowej Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, ale nie tylko. Przez trzy kolejne festiwalowe wieczory, od 21 do 23 września 2021 roku, w przestrzeni plenerowej Gdyńskiego Centrum Filmowego muzykę filmową zagrają młodzi artyści wywodzący się z Trójmiasta.

Muzyczną kulminacją Festiwalu będzie piątkowy (24 września) występ połączonych sił Rebel Babel Film Orchestra i zaproszonych muzyków, solistów oraz filmowców pod kierownictwem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. Wspólnie wykorzystają twórczość największych polskich kompozytorów muzyki filmowej, takich jak Krzysztof Komeda, Henryk Kuźniak, Andrzej Korzyński. Odwołując się do kanonu polskiego kina, na nowo zinterpretują wybrane fragmenty ze stuletniej historii polskiej muzyki filmowej. Koncert odbędzie się w Muszli Koncertowej na Placu Grunwaldzkim w Gdyni, pomiędzy Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym, w których odbywają się festiwalowe projekcje filmowe.

Same pokazy filmowe festiwalu zaplanowane są w Teatrze Muzycznym, w Gdyńskim Centrum Filmowym i Kinie Helios. Uzupełnieniem stacjonarnego festiwalu z publicznością na żywo będzie program filmowy dostępny online.
Gala 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wraz z rozdaniem nagród odbędzie się 25 września 2021 roku w Gdyni.

Takich obrazków, jak w ubiegłym roku, przy okazji tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni widzowie nie obejrzą już na żywo. Wydarzenie obserwować będzie można jedynie online na specjalnej platformie.

Gdynia: 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w tym roku ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl