42. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Na Jasną Górę wyruszyło niemal 2 tys. osób [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Niemal 2 tys. pielgrzymów wyruszyło z Warszawy na Jasną Górę w ramach 2. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej
Niemal 2 tys. pielgrzymów wyruszyło z Warszawy na Jasną Górę w ramach 2. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej Fot. PAP/Piotr Nowak
1820 pielgrzymów wyruszyło w piątek z Warszawy na Jasną Górę w ramach 2. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. - Zdolność do wyrzeczenie jest jednym z podstawowych warunków wolności. Jezus nigdy nie obiecywał sielankowego, prostego życia - zwrócił się do nich kard. Kazimierz Nycz.

W piątek rano ze stołecznego kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu wyruszyła pielgrzymka do Częstochowy. Tegorocznym hasłem przewodnim są słowa „Syn was wyzwoli” nawiązujące do fragmentu z Ewangelii wg św. Jana: „Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni”.

– Wielu z nas żyje dziś w lęku, niepokoju o dzień jutrzejszy, wielu doświadcza zmagań duchowych, często tracimy wolność, ulegamy słabościom grzechu. W związku z tym w czasie tej pielgrzymki chcemy poznawać osobę Syna Bożego Jezusa Chrystusa, który podaje nam rękę i chce wyciągać z naszych grobów, który chce przywracać prawdziwy pokój temu światu – powiedział kierownik pielgrzymki i rektor kościoła św. Anny w Warszawie ks. Mateusz Gawarski.

Kard. Nycz nawiązał do papieża Franciszka w Kanadzie

Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W homilii nawiązał do pielgrzymki papieża Franciszka w Kanadzie. – Jej trudność polegała na tym, że chciał przeprosić niejako w imieniu cywilizacji europejskiej (rdzenną ludność Kanady – PAP) za to, że w wieku XIX i nawet XX łamała kultury miejscowe, próbowała je asymilować na wzór tej naszej w Europie i niestety w tym uczestniczył także Kościół. To było ważne pielgrzymowanie, trudne i nie do końca satysfakcjonujące drugą stronę, dlatego że są pewne krzywdy, których tak do końca już się nie da naprawić – ocenił kardynał Nycz.

Przyznał, że także tegoroczny kontekst pielgrzymi WAPM na Jasną Górę jest trudny. – Z jednej strony cieszymy, że po ostatnich trzech latach pandemii udało nam się powrócić do pielgrzymowania i jest nas porównywalnie dużo do tego, co było przed pandemią, ale z drugiej strony wielu zadaje sobie pytanie, czy faktycznie mamy to już za sobą – powiedział hierarcha.

Wojna na Ukrainie

Zdaniem metropolity warszawskiego jest to także trudny czas dla Europy z powodu wojny na Ukrainie. – Jest to czas uchodźców, którzy w liczbie ponad 5 mln przekroczyli granice Polski. To wielkie zadanie i wyzwanie miłości bliźniego, miłości sprawiedliwej, nieuciekającej od trudu i wyrzeczenia – powiedział kard. Nycz. Dodał, że innym czynnikiem, który budzi obawy, jest sytuacja gospodarcza związana z rosnącymi cenami. – To także czas niebezpieczny dla współczesnego świata, choć może nie zdajemy sobie do końca z tego sprawy – ocenił kardynał Nycz.

Zwrócił uwagę, że „Jezus nigdy, nigdzie nie obiecywał ludziom sielankowego, prostego życia”. – Wszyscy ci, którzy dzisiaj chcieliby współczesnemu człowiekowi zaproponować takie sielankowe chrześcijaństwo, byliby nieszczerzy, bo takiej Ewangelii nie ma. Jest Ewangelia miłości, ale jest jednocześnie wzięcia krzyża w swoim własnym życiu – zaznaczył kard. Nycz.

Rekolekcje w drodze

Mówiąc, że „pielgrzymka to rekolekcje w drodze”, kardynał zachęcił pątników, żeby postawili sobie ewangeliczne pytania: „Za kogo uważam Jezusa Chrystusa? Kim On dla mnie jest? Czy jestem gotowy do wyrzeczenia? Czy jestem zdolny dla Niego i dla bliźnich, a więc dla jakiegoś większego dobra, z czegoś zrezygnować?”. – Te pytania są podstawą prowadzenia ludzi w Kościele do Boga, a więc także podstawą duszpasterstwa akademickiego – wskazał metropolita warszawski. – Bez podjęcia głębszej refleksji duchowej człowiek zostaje jedynie na powierzchni – ostrzegł kaznodzieja.

Wyjaśnił, że „zdolność do wyrzeczenia jest jednym z podstawowych warunków wolności”. – Jezus nie zabiera wolności człowiekowi, choć czasem tak nam się wydaje. On nam ją daje, ale stawia warunki jej osiągnięcia. Człowiek, który chce mieć wszystko i to zaraz, natychmiast, nigdy nie będzie do końca człowiekiem wolnym. Tymczasem wielu ludzi współczesnego świata jest tak skoncentrowanych na sobie, że nie zwraca uwagi na ludzi, którzy giną w Ukrainie. Oni muszą mieć tu, teraz i zaraz: tanią benzynę, bezpieczeństwo” – powiedział duchowny.

Nawet 3 tys. pielgrzymów dotrze na Jasną Górę

Z Warszawy w ramach WAPM wyruszyło na pątniczy szlak w piątek 1820 pielgrzymów, kolejni dołączą na trasie, więc do Częstochowy, wraz z grupą wojskową liczącą w tym roku 450 osób może dotrzeć nawet niemal 3 tys. pielgrzymów – oceniają organizatorzy pielgrzymki akademickiej.

W tym roku patronami WAPM są św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Karol de Foucauld oraz bł. Paulina Maria Jaricot.

5 sierpnia z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie wyjdzie także 39. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza znana wcześniej pod nazwą Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin. Jej myślą przewodnią jest temat roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce: „Eucharystia daje życie”.

Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa akademickiej pielgrzymki to ok. 300 kilometrów; codziennie do pokonania jest 35-40 km w 5-6 etapach.

W warszawskiej pielgrzymce akademickiej idzie 18 grup, w tym jedna wojska. Pielgrzymka przemierza szlak, przechodząc przez 52 parafie, 5 diecezji i zatrzymuje się w 132 wsiach. Droga wiedzie m.in. przez Niepokalanów, Szymanów, Miedniewice, Smardzewice, a tuż przed Jasną Górą – Mstów i Przeprośną Górkę.

mac

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl