Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Lista filmów i program festiwalu

Henryk Tronowicz
Festiwal Filmowy Gdynia 2017 [archiwalne zdjęcia]
Festiwal Filmowy Gdynia 2017 [archiwalne zdjęcia] Piotr Hukało/ Archiwum
W Gdyni odbędzie się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (18-23 września). Do trzech konkursów zakwalifikowano 50 filmów. Do obejrzenia będzie jeszcze 50 innych.

W konkursie głównym o nagrodę Złote Lwy rywalizować będzie 17 filmów. W konkursie Inne Spojrzenie o nagrodę Złotego Pazura - siedem filmów. A w konkursie filmów krótkometrażowych o nagrodę im. Lucjana Bokińca tytułów będzie 26. Szykuje się szaleństwo, któremu w ciągu sześciu dni podołać niepodobna.

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Lista filmów i program festiwalu

Inwazja debiutantów

Tyle że w konkursie głównym pięć spośród 17 filmów było już wyświetlanych w kinach: „Amok” Kasi Adamik, „Pokot” Agnieszki Holland, „Sztuka kochania” Marii Sadowskiej, „Volta” Juliusza Mchulskiego i „Wyklęty” Konrada Łęckiego.

Uwagę w tym konkursie zwraca osiem filmów wyreżyserowanych przez twórców debiutujących w pełnym metrażu kinowym. Czyżby miała powtórzyć się historia z poprzedniego festiwalu, kiedy Złote Lwy przyznano debiutantowi Janowi P. Matuszyńskiemu za film „Ostatnia rodzina“?

Także wśród siedmiu filmów w konkursie Inne Spojrzenie dwa to dzieła reżyserów debiutujących, a dwa inne są filmami drugimi ich autorów.

Antczak na czele jury

Złote Lwy zostaną przyznane przez jury, które w tym roku będzie obradować pod kierownictwem Jerzego Antczaka, wybitnego reżysera, by tylko przypomnieć jego adaptację powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”, nominowanej w roku 1975 do Oscara. Na pokazie specjalnym przypomniany zostanie „Epilog Norymberski” (1970) Antczaka, wstrząsająca rekonstrukcja historycznego procesu.

70-lecie polskiej animacji

Dla uczczenia tej chlubnej rocznicy odbędzie się pokaz trzynastu wybranych pereł z dorobku polskich animatorów, m.in. „Tango” Zbigniewa Rybczyń-skiego (Oscar, 1982), „Dom” Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka i „Katedra” Tomasza Bagińskiego.

Goście specjalni

Nagrodę Platynowe Lwy za całokształt reżyserskiego dorobku odbierze w tym roku Jerzy Gruza. Wizytę na festiwalu zapowiedziała aktorka Beata Poźniak, a także 90-latek Franciszek Pieczka.

Twórcy z Trójmiasta

Konkurs Filmów Krótkometrażowych zdominowało 11 utworów zrealizowanych w Studiu im. Munka. Wśród nich „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego (byłego aktora Teatru Wybrzeże), który oprócz tego w konkursie głównym zaprezentuje pełnometrażową „Cichą noc”. Kilka własnych filmów w tym konkursie przedstawią wychowankowie Gdyńskiej Szkoły Filmowej: Grzegorz Mołda („Koniec widzenia”), Katarzyna Iskra („Casting”) i Edyta Rembała („Pola”). Z kolei wykładowca gdyńskiej szkoły Marcin Borchardt zaprezentuje 80-minutowy film „Beksińscy. Album wideofoniczny”, wyróżniony na Festiwalu Filmowym w Krakowie i rekomendowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Gwiazdy na czerwonym dywanie na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni

41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Dzień pierwszy - gwiazdy na cz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki