41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. 11.12.2022 odbyły się inscenizacje w Śródmieściu Gdańska | ZDJĘCIA

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
41. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - obchody w Gdańsku
41. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - obchody w Gdańsku Karolina Misztal
We wtorek 13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Sojusz" zorganizowało dla mieszkańców Trójmiasta inscenizacje wydarzeń sprzed ponad czterdziestu lat. W dodatku uczestnicy mogli zobaczyć zabytkowe pojazdy.

41. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - obchody w Gdańsku, 11.12.2022 r.

Impreza o charakterze wydarzenia kulturalnego odbyła się w godzinach 10:00 - 16:00 na skrzyżowaniu ulic Długi Targ, Mieszczańska i Kuśnierska w Gdańsku.

W trakcie wydarzenia stowarzyszenie "Sojusz" odegrało dwie inscenizacje, podczas których artyści pokazali życie codzienne obywateli w czasie stanu wojennego i represje ze strony aparatu państwowego. Atrakcją były również pojazdy, które uczestniczyły w tamtych tragicznych wydarzeniach:

  • Jelcz Hydromil (Milicja),
  • Fiat 125P (Milicja),
  • Nysa 522 (Milicja),
  • Nysa 522 (z zestawem nagłośnieniowym tzw. "propaganda"),
  • UAZ 469B,
  • Gaz 69.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10:00. Uczestnicy mogli zapoznać się z pojazdami, umundurowaniem milicji i uzbrojeniem służb z okresu stanu wojennego. Pierwsza rekonstrukcja zaczęła się o godz. 12:00, a druga o 14:00. Wydarzenie zakończyło się około godz. 16:00.

41. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - obchody w Gdańsku

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. 11.12.2022 odbyły...

Zapal Światło Wolności

W oknach milionów domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji 13 grudnia, o godz. 19:30, zapłoną świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. IPN zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Symboliczne Światło zapłonie na pewno w oknach prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął akcję honorowym patronatem, oraz abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce i abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Udział w kampanii zapowiedział również abp. Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak.

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II.

Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

ZOBACZ TEŻ:
13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl