Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35. rocznica stanu wojennego. Odsłonięcie pomnika A. Browarczyka w Gdańsku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tomasz Rozwadowski
W Gdańsku odsłonięto pomnik 20-letniego Antoniego Browarczyka. Był jedną z pierwszych ofiar stanu wojennego w Polsce. Pomnik ma symbolicznie upamiętniać osoby, które zginęły walcząc z komunizmem.

Antoni Browarczyk był jedną z pierwszych, najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce. 20-latek został zastrzelony przez milicjantów podczas protestu, który odbył się 17 grudnia 1981 roku. Najprawdopodobniej kula dosięgła go, gdy znajdował się w okolicach Targu Rakowego.

Pomnik, mający formę płaskorzeźby, został odsłonięty 13 grudnia w Parku im. M. Konopnickiej w Gdańsku.

Po uroczystej mszy w kościele św. Brygidy, będącym podczas stanu wojennego jednym z najważniejszych bastionów obywatelskiego oporu, nastąpił przemarsz na Targ Rakowy, w którego pobliżu odsłonięto pomnik Ofiar Stanu Wojennego. Pomnik został ustawiony w pobliżu miejsca, w którym 17 grudnia 1981 r. został śmiertelnie postrzelony w głowę przez milicjantów 20-letni Antoni Browarczyk, jedna z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego.

Browarczyk był sympatykiem ruchu solidarnościowego i kibicem Lechii Gdańsk, dlatego w społecznym komitecie budowy pomnika znaleźli się m.in. niektórzy z dawnych działaczy Federacji Młodzieży Walczącej i przedstawiciele środowisk kibicowskich. Inicjatorem budowy pomnika i przewodniczącym komitetu był związany z FMW były wieloletni fotoreporter „Dziennika Bałtyckiego” Robert Kwiatek - który obok m.in. matki i siostry Antoniego Browarczyka, minister kancelarii prezydenta RP Małgorzaty Sadurskiej, biskupa Zbigniewa Zielińskiego, wojewody Dariusza Drelicha i prof. Mirosława Golona z Instytutu Pamięci Narodowej wziął udział w ceremonii odsłonięcia i poświęcenia gdańskiego pomnika.

W uroczystości wzięło udział kilkaset osób. Wśród kilku wystąpień najbardziej wzruszającym było krótkie przemówienie siostry Antoniego Browarczyka, Grażyny, która w przejmujący sposób wspominała brata, mówiła o bólu i stracie oraz o 35 latach oczekiwania na upamiętnienie Antoniego i innych ofiar stanu wojennego.

Palimy światło wolności, niech to światło nigdy nie zgaśnie - mówiła. - A pomnik niech pozostanie symbolem rozpaczy i pamięci.

Prof. Mirosław Golon z IPN podkreślił w swoim wystąpieniu skalę ofiar, jakie poniosło polskie społeczeństwo podczas stanu wojennego. Wśród osób, które ten pomnik upamiętniać będzie szczególnie, wymienił Antoniego Browarczyka, kapelana NSZZ Solidarność ks. Jerzego Popiełuszkę i zamordowanego w 1985 r. studenta Marcina Antonowicza.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego oraz złożeniu kwiatów przy nowo odsłoniętym pomniku zgromadzeni przemaszerowali ulicami w stronę pomnika Poległych Stoczniowców, gdzie o godz. 19.30 - zapalono Światło Wolności.

Szymon Szewczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki