33 pytania Macrona. Jak rozbroić „żółte kamizelki”

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
Prezydent Francji wysłał do swoich obywateli list, w którym proponuje wielką debatę narodową i nowy pakt społeczny. Chce rozbroić ruch “żółtych kamizelek”, który domaga się jego dymisji i rewolucji społecznej.

W niedzielę wieczorem Emmanuel Macron opublikował list do narodu, w którym zadaje Francuzom 33 pytania na temat tego, w jaki sposób powinno funkcjonować państwo oraz jego instytucje. W ten sposób francuski prezydent rozpoczął wielką narodową debatę, która ma trwać do 15 marca. Celem jest rozładowanie napięć społecznych oraz „transformacja społecznego niezadowolenia w konkretne rozwiązania”, jak ujął w liście prezydent. Macron ucina w nim wszelkie spekulacje dotyczące zorganizowania w tym momencie referendum lub wcześniejszych wyborów w związku z kryzysem, w jakim znajduje się Francja od 17 listopada, czyli od początku demonstracji.

Prezydent zaproponował cztery wielkie tematy debaty narodowej: podatki i wydatki publiczne, organizacja państwa oraz usługi publiczne, transformacja ekologiczna oraz demokracja i co znaczy być obywatelem. Prezydent pyta wprost obywateli, czy chcą zredukowania liczby parlamentarzystów, organizacji referendów w przyszłości,o imigrację oraz laickość państwa. Macron odrzuca w liście wycofanie reform, które dotychczas udało mu się przeforsować przez parlament, m.in. likwidację podatku od fortun, tzw. ISF, co jest jednym z podstawowych postulatów “żółtych kamizelek” obok likwidacji nierówności społecznych. Te prezydent proponuje redukować inwestycjami w system edukacyjny, a bezrobocie przyjazną polityką podatkową dla firm.

Apel i list Macrona zostały skrytykowane przez opozycję zarówno z prawicy (brak tematyki UE), jak i lewicy (brak konkretów, w tym propozycji zwiększenia siły nabywczej Francuzów).

W miniony weekend demonstrowało około 80 tys. osób z ruchu “żółtych kamizelek” lub sympatyzującymi z nimi. Zatrzymano 111 demonstrantów, którzy są przesłuchiwani. W centrum Paryża i w kilku dużych miastach doszło do starć z policją i siłami porządkowymi. Ostatnie demonstracje charakteryzowały się jednak o wiele mniejszą skalą przemocy niż poprzednie. Organizatorzy protestów sami zdecydowali się tworzyć kordony bezpieczeństwa hamujące krewkich demonstrantów przed użyciem przemocy.

Politolodzy francuscy bardzo poważnie przyglądają się ruchowi protestu, który kanalizuje społeczną frustrację zarówno osób o prawicowych, jak i lewicowych poglądach. Przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego we Francji nie jest wykluczony tzw. scenariusz włoski, gdzie skrajna prawica dogadała się ze skrajną lewicą i politykami antysystemowymi. Na razie politycy Frontu Narodowego oraz Francji Niepokornej zaprzeczają takiemu scenariuszowi, ale niemal cała scena polityczna Francji rozmawia już z “żółtymi kamizelkami” , próbując coś ugrać dla siebie na fali protestów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl