300 plus 2019 - wyprawka szkolna dla ucznia. Wnioski papierowe i więcej osób uprawnionych

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Andrzej Banaś
Od 1 lipca rodzice mogą się online ubiegać o świadczenie "Dobry start". Od 1 sierpnia można składać wnioski papierowe. Od dziś rozszerza się też krąg osób uprawnionych do otrzymania tych pieniędzy.

To już drugi rok obowiązywania jednorazowego świadczenia "Dobry start". Potocznie jest nazywane "Wyprawką szkolną", bo to właśnie na zakup plecaka, zeszytów czy innych przyborów najczęściej rodzice przeznaczają otrzymane pieniądze.

W ubiegłym roku wypłacono łącznie 4,408 mln świadczeń "Dobry start". Oznacza to, że o tę formę wsparcia wnioskowali niemal wszyscy uprawnieni. W ubiegłym roku program kosztował budżet państwa 1,322 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:300 plus dla dorosłych. Rząd przyjął rozporządzenie o poszerzeniu programu. 300 plus obejmie większą liczbę uczniów

Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny. Nie przysługuje jednak z urzędu - jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. Uczniowie szkół dla dorosłych też mogą składać wnioski

Od 1 lipca, można składać online wnioski o świadczenie "Dobry start" (za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej oraz portalu Emp@tia). Tylko przez miesiąc wpłynęło już w całym kraju 1,5 mln wniosków. W regionie do 30 lipca złożono ponad 80 tys. wniosków, a wypłacono blisko 10 mln zł.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, o pieniądze na wyprawę szkolną mogą ubiegać się rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20. roku życia lub do 24. roku życia, jeżeli dziecko ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego lub potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Pieniądze przysługują również na dzieci w pieczy zastępczej. W tym przypadku wnioski przyjmują i rozpatrują powiatowe centra pomocy rodzinie.

CZYTAJ WIĘCEJ:Wyprawka szkolna. Kiedy kupić, żeby nie przepłacić. Pamiętaj o wniosku o świadczenie "Dobry start". Jak zdobyć dofinansowanie 300plus?

Uwaga! Wyprawka szkolna "300 plus" nie przysługuje studentom, przedszkolakom oraz uczniom zerówki.

W urzędzie lub pocztą
Od 1 sierpnia można składać wnioski papierowe - w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Od dziś rozszerza się krąg osób uprawnionych do świadczenia. Mogą się o nie starać również uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Termin składania wniosków upłynie 30 listopada. Jeśli wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu, pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do 30 września. Na rozpatrzenie wniosków złożonych później urzędy będą miały dwa miesiące.

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Materiał oryginalny: 300 plus 2019 - wyprawka szkolna dla ucznia. Wnioski papierowe i więcej osób uprawnionych - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie