30. rocznica przekazania przez Rosję dokumentacji o zbrodni katyńskiej. Do winy przyznali się po 50-ciu latach

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Przedmioty należące do polskich żołnierzy i ich rodzin
Przedmioty należące do polskich żołnierzy i ich rodzin Szymon Starnawski /Polska Press
14 października 1992 roku, na polecenie prezydenta Rosji Borysa Jelcyna zostały opublikowane i przekazane Polsce dokumenty z kremlowskich archiwów, obarczające odpowiedzialnością za zbrodnię katyńską przywódców ZSRS: Józefa Stalina oraz jego towarzyszy z Politbiura KC WKP(b) - Ławrientija Berię, Wiaczesława Mołotowa, Klimenta Woroszyłowa, Anastasa Mikojana, Michaiła Kalinina i Łazara Kaganowicza. Dziś mija 30 lat od momentu przekazania Polsce dokumentacji jednej z największych zbrodni dokonanych na naszym państwie.

14 października 1992 roku, Polska otrzymała od Rosji archiwalia obarczające odpowiedzialnością za zbrodnię katyńską przywódców ZSRS z Józefem Stalinem na czele.

Jak podaje portal dzieje.pl, wśród dokumentów był rozkaz z 5 marca 1940 r., na mocy którego NKWD zamordowało prawie 22 tys. Polaków. Tego dnia do Warszawy przyleciał prof. Pichoja, mający status specjalnego wysłannika prezydenta Jelcyna. Wręczył on prezydentowi Lechowi Wałęsie kserokopie dokumentów z teczki specjalnej nr 1, m.in.:

  • notatkę Berii nt. polskich jeńców wojennych,
  • decyzję Biura Politycznego KC WKP(b) o wymordowaniu polskich oficerów,
  • notatkę szefa KGB Szelepina z 1959 r. z propozycją zniszczenia akt polskich jeńców,
  • dokumenty dotyczące dalszego funkcjonowania kłamstwa katyńskiego i drogi do jego wyjaśnienia.

Dokumenty miały zostać zniszczone

Tajny dokument z 3 marca 1959 roku, tzw. notatka Szelepina, mówił o tym, 21 857 teczek personalnych Polaków zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. powinno zostać zniszczonych. Właśnie z taką propozycją zwrócił się do Nikity Chruszczowa szef KGB Aleksander Szelepin. Notatka również została przekazana Polakom w 1992 roku.

Materiały archiwalne przekazane Polsce 14 października 1992 r. zostały przetłumaczone i opublikowane w wydanym jeszcze w tym samym roku przez Instytut Studiów Politycznych PAN zbiorze „Katyń. Dokumenty ludobójstwa”.

Związek Sowiecki przyznał się do winy dopiero po 50 latach

Związek Sowiecki przyznał się do mordu na polskich oficerach po 50 latach od jego popełnienia - 13 kwietnia 1990 r. W komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Jako winni wskazani zostali wówczas komisarz NKWD Ławrientij Beria i jego zastępca Wsiewołoda Mierkułow.

Dwa lata później, Polska otrzymała dokumenty potwierdzające sprawcę - jak przyznała Rosja - "jednej z cięższych zbrodni stalinizmu".

Źródła: PAP/dzieje.pl/histmag.pl

rs

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl