210 osób chorych na koronawirusa na Józefowie. Szpital nie godzi się na porównywanie do sytuacji Kosowa oraz Syrii

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Nadal sytuacja w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym jest trudna, zarażonych zostało tu 210 osób.
Nadal sytuacja w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym jest trudna, zarażonych zostało tu 210 osób. Tadeusz Klocek
Aż 210 osób - pacjentów, lekarzy i personelu medycznego jest zarażonych koronawirusem na radomskim Józefowie. Pocieszające jest to, że w ostatniej dobie nie przybyło zarażonych. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny ma nadal nadal ma bardzo trudną sytuację kadrową.

W ostatnich dniach, także i podczas Świąt Wielkanocnych, czyli w dniach: 10, 11, 12 i 13 kwietnia szpital na Józefowie odnotował 6 przypadków zakażenia koronawirusem. Cztery zachorowania dotyczyły personelu medycznego, a dwa pacjentów. Jeden z nich został przewieziony do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, natomiast drugi jest hospitalizowany na miejscu. - Zakażony personel jest odizolowany. To przypadki zakażeń ze zlokalizowanych wcześniej ognisk epidemiologicznych. Łącznie od początku walki z epidemią odnotowaliśmy 210 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. W ciągu świątecznego weekendu, czyli, 11, 12 i 13. kwietnia, szpital pobrał 32 próbki do badań na obecność koronawirusa. Czekamy na wyniki - informuje Karolina Gajewska, rzecznik prasowy Mazowieckiego szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Przewożą pacjentów

Obecnie w szpitalu na Józefowie przebywa 21 pacjentów z dodatnimi wynikami na obecność koronawirusa. Proces transportu pacjentów do szpitali zakaźnych i szpitali, gdzie działają oddziały zakaźne jest mozolny, długotrwały. - Od piątku do dziś przekazaliśmy jednego chorego. Trudno jednoznacznie określić, dlaczego tak jest. Radomski Szpital Specjalistyczny zgłasza brak miejsc, szpital w Kozienicach również - tłumaczy rzecznik.

Potrzebni lekarze

Ciągle szpital na Józefowie boryka się z dużymi brakami kadrowymi. Nadal bardzo duży odsetek personelu przebywa albo na zwolnieniach lekarskich, albo na opiece nad dziećmi, albo na kwarantannach. Oprócz trzech pielęgniarek z 16 osób oddelegowanych do pracy w szpitalu przez wojewodę mazowieckiego, nie zgłosił się nikt poza tym.

- Trzy oddziały szpitalne: wewnętrzny I, rehabilitacja oraz reumatologia są zdezynfekowane, jednak by je uruchomić i znów przyjmować pacjentów, personel musi wrócić z kwarantanny. W związku z problemami kadrowymi, pracownicy administracyjni pomagają w czyszczeniu i sprzątaniu odkażonych oddziałów, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni - kontynuuje Gajewska.

Szpital komentuje "radomskie Kosowo, Syria"

- Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu oraz jego pracownicy, którzy od początku epidemii ofiarnie walczą o zdrowie swoich pacjentów, stanowczo nie godzą się na porównywanie sytuacji, w jakiej znalazł się szpital do radomskiej Syrii czy drugiego Kosowa - czytamy w stanowisku lecznicy.

Nieprawdą jest, że średnia umieralność, to dwa zgony na dobę. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu od początku walki z epidemią odnotował w sumie 12 zgonów – to dane od 29. marca do 10. kwietnia.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w komunikacie z 11 kwietnia podaje 6 zgonów z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, 1 zgon z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz 1 zgon z SPZZOZ w Kozienicach. - Nieprawdą jest, że w naszym szpitalu w ciągu jednej doby zmarło 6 osób z powodu zakażenia koronawirusem. To dane dotyczące okresu od 29 marca do 10 kwietnia. W komunikacie można przeczytać, że jest on opracowywany na podstawie meldunków z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, które wpływają na godzinę 13.00 danego dnia, zatem nie można tych danych utożsamiać z dniem zgonu danego pacjenta - tłumaczy Gajewska.

- Ważne jet to, iż apel szpitala o pomoc wolontariuszy spotkał się z dużym odzewem, za co wszystkim chętnym bardzo dziękujemy. W tym momencie trwają ustalenia dotyczące prac wolontaryjnych na terenie naszego szpitala. O konkretnych decyzjach będziemy informować potencjalnych wolontariuszy indywidualnie - mówi Karolina Gajewska.

W związku z tym, że Radomski Szpital Specjalistyczny został przekształcony w szpital jednoimienny i w nim mają być hospitalizowani zakażeni koronawirusem, pozostali pacjenci z innymi schorzeniami mają trafiać do szpitala na Józefowie.
Szpital zabezpiecza personel medyczny w niezbędne środki ochrony osobistej.

- Otrzymaliśmy pokaźną dostawę tysiaca masek z filtrem FFP3 i 4 tysiace masek z filtrem FFP2 oraz 500 kombinezonów barierowych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Otrzymaliśmy również obiecaną dostawę z Ministerstwa Zdrowa, zatem nasz magazyn został zaopatrzony między innymi przez 10 tysięcy maseczek, 500 masek z filtrem, 500 kombinezonów, 500 gogli, 10 tysięcy rękawiczek, 100 litrów płynów do dezynfekcji powierzchni oraz 500 litrów płynów do dezynfekcji rąk. Dużą pomoc otrzymujemy również od osób prywatnych, firm, stowarzyszeń, które wspierają nas poprzez dary w postaci uszytych masek, przyłbic, gogli, artykułów spożywczych, płynów do dezynfekcji czy rękawiczek jednorazowych. Za to wsparcie wszystkim bardzo dziękujemy - dodaje Karolina Gajewska.

Galeria Słoneczna w Radomiu jest otwarta, i choć nie ma w niej tłumów, czynne są punkty takie jak market spożywczy, drogerie, pralnia czy sklep zoologiczny. Zobacz, jak wygląda centrum handlowe w czasie epidemii koronawirusa.

Radom. Galeria Słoneczna w dobie koronawirusa. Jak wygląda c...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl