20 mln zł na wirtualne strzelnice. Mariusz Błaszczak w Piastowie: Naszym zadaniem jest upowszechnienie umiejętności obsługi broni

Damian Świderski
Damian Świderski
Strzelanie to podstawowa umiejętność - powinni opanować ją nie tylko żołnierze
Strzelanie to podstawowa umiejętność - powinni opanować ją nie tylko żołnierze Fot. MON
Szef MON Mariusz Błaszczak wziął w piątek udział w otwarciu wirtualnej strzelnicy w Piastowie pod Warszawą. Jak powiedział minister, zostało podpisanych ponad sto umów na zbudowanie podobnych strzelnic. Na ten cel przeznaczonych zostanie prawie 20 milionów złotych.

20 milionów na wirtualne strzelnice

„W ubiegłym roku podpisaliśmy 104 umowy; 95 strzelnic właśnie takich jak tu w Piastowie i 9 strzelnic pneumatycznych. MON przeznaczyło na dofinansowanie tego rodzaju strzelnic prawie 20 mln zł. Ten program będziemy kontynuować oczywiście również i w tym roku" - powiedział Błaszczak.

Według szefa MON strzelnice były konieczne, aby młodzież zdobywała umiejętności strzeleckie i obronne. Strzelnice będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

"Takie zainteresowanie powinno być jak najbardziej powszechne ze względów oczywistych, ze względu na to, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, Rosja zaatakował Ukrainę. W związku z tym my Polacy, aby odstraszyć agresora, musimy być przygotowani, żeby udowodnić, że potrafimy obsługiwać broń i jesteśmy zorganizowani" – powiedział Mariusz Błaszczak.

Błaszczak: Umiejętne posługiwanie się bronią powinno być powszechne

Ten rok zaczęliśmy od podpisania kolejnej umowy z radomskimi zakładami produkującymi karabiny Grot, które trafiają systematycznie na wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego" – powiedział Mariusz Błaszczak.
"Naszym zadaniem jest również upowszechnienie umiejętności obsługi broni. Służą temu strzelnice-zarówno tradycyjne, jak i te nowoczesne – kontynuował.

Program Strzelnica w powiecie piastowskim jest organizowany od 2018 r., początkowo zakładał budowę klasycznych strzelnic w terenie, od 2021 r. umożliwia także dofinansowanie budowy strzelnic wirtualnych i pneumatycznych. Samorządy wybudowały dotychczas 48 strzelnic - trzy klasyczne, 43 wirtualne i dwie pneumatyczne.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło: PAP

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wspaniała rzecz. Na zachodzie służby specjalne m. in. ćwiczą z powodzeniem. Gdyby celem była jeszcze ruda wsza, Radek, jakiś Nitras lub ich pracodawca z Kremla czy Berlina to by było dopełnieniem tego pomysłu.
n
nemorus
Budowanie czegoś, co ma w nazwie "wirtualne" ale wymaga prawdziwych środków, a co ma służyć "upowszechnieniu umiejętności obsługi" realnie, to jawne marnowanie pieniędzy obywateli. Ten Błaszczak nawet się z tym nie kryje i chyba uważa za normalne... Po kolei: chcą żeby jak najwięcej ludzi wiedziało jak posługiwać się bronią, ale jednocześnie większość nie ma do niej dostępu i jest w tej kwestii dosyć podzielona - czyli jak zrobić rosół bez kury. Jaka jest szansa, że wirtualny sprzęt będzie takich samych parametrów, jak ta dostępna w wypadku wojny? Ano taka, jak standardy polityki w kraju. Nikt nic nie wie, nikt za nic nie odpowiada. Potem nauka posługiwania się bronią, bez udziału broni i wszystkich jej mankamentów. Jawnie próbują tutaj przeskoczyć problemy równania ale mimo wszystko otrzymać poprawny wynik... Chcą mieć realnych żołnierzy, ale kwalifikowanych wirtualnie. Ciekawe czy nauka zabijania (bo o to chodzi na polu walki) i egzamin będą się odbywały w jakiejś grze komputerowej. Trwonienie pieniędzy, naiwność.
Wróć na i.pl Portal i.pl