2 maja Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Skąd wzięło się to święto? Jak powinniśmy je celebrować?

grab
Arcaion/CC0 Creative Commons
Święto będziemy celebrować po raz 14. Ustanowiono je na mocy ustawy z dn. 20 lutego 2004 r. Wbrew potocznym opiniom 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy,Nie jest to także święto specyficznie polskie. Celebrę własnej flagi obchodzi się również m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii czy na Ukrainie.

Cała Polska świętuje z dumą
Zwykle obchody święta są pełne powagi, choć zdarzają się wyjątki. Dla przykładu w Bytomiu w dn. 2 maja 2009 r. ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi. Ogromną flagę o wymiarach 100 na 3 metry niesiono w Poznaniu w 2010 r., a flagę z białych i czerwonych kartek podniesionych przez ponad 600 osób w Świnoujściu w 2011 r.

W tym roku z kolei wielu mieszkańców Warszawy wybiera się na familijny piknik, który odbędzie się na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piknikowi będzie towarzyszył quiz dla rodzin z dziećmi. Pytania, zadania i aktywności będą związane z Dniem Flagi RP i symbolami Polski. Na pikniku powstanie również mural z zarysem najważniejszych miejsc kojarzonych z Polską, takich jak Wawel czy Westerplatte.

W ostatnich latach powszechne stało się także noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Następnie był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda.

Kancelaria prezydenta Komorowskiego opublikował w 2013 r. specjalne uzasadnienie pomysłu na narodowe kokardy: „Polskie barwy narodowe – chorągiew Rzeczypospolitej Polskiej, flaga państwowa oraz kokarda narodowa –wywodzą się od chorągwi i proporców używanych od średniowiecza przez książęta i królów polskich. Były to płaty materii osadzone na drzewcu, na których umieszczano herby lub inne znaki osobiste symbolizujące władcę”.

Skąd się wzięło Święto Flagi?
Wszystko zaczęło się 15 października 2003 r., kiedy do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt autorstwa posła Edwarda Płonki z Platformy Obywatelskiej. Postulował zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz ustanowienie Dnia Flagi RP. W toku prac legislacyjnych Senat w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. zaproponował poprawki m.in.: zastąpienie Dnia Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego tegoż roku ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W kuluarach Sejmu mówiło się, że przeważył argument historyczny. Bowiem właśnie 2 maja 1945 r., w czasie bitwy o Berlin,polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa. Dzień Flagi pośrednio upamiętniałby w pewien sposób triumf polskiego oręża w czasie ostatniej wojny.

Ale powody ustanowienia święta były też czysto praktyczne. Zgodnie z polskim prawem, flagi państwowe nie mogą wisieć na budynkach bez powodu. W związku z tym 2 maja powinno się je było zdejmować po obchodach 1 maja, by znów wywiesić na 3 maja. Ustawodawca usankcjonował więc ten stan rzeczy.

Jak właściwie obchodzić to święto?
Przede wszystkim należy wywiesić na domu flagę państwową. Warto pamiętać, że flaga powinna być czysta i niepostrzępiona. Do ubrania możemy przypiąć kokardę narodową lub biało-czerwony kotylion. Wielkim zwolennikiem przypinanych kotylionów był Bronisław Komorowski, który zorganizował nawet akcję „Kotylion 2011”, w ramach której przygotowywał ozdoby razem z przedszkolakami.

Okazało się przy okazji, że sprawa narodowych kotylionów jest znacznie bardziej skomplikowana. Alfred Znamierowski, heraldyk i weksylolog, wytknął wtedy głowie państwa niekonsekwencję. „Kotylionem nazywamy ozdobę, którą przypinano na głowę koniom po udanym wyścigu. Słowo >>kotylion<<, w odniesieniu do kokardy narodowej, jest używane w Stanach Zjednoczonych. Ale w Polsce nigdy” - mówił. Prezydencka kancelaria szybko naprawiła swój błąd. W kolejnych informacjach nazwa „kotylion” już się nie pojawiła.

Warto wiedzieć, że obchody Dnia Flagi można urozmaicić. Tego samego dnia przypada bowiem Dzień Polonii i Polaków za granicą, ustanowiony przez Sejm 2 maja 2002 r., w dowód „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości”.

Jak świętuje prezydent RP
Gdy 2 maja Polacy będą bawić się w na piknikach i imprezach, prezydent Andrzej Duda weźmie udział w specjalnych uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O godz. 11.15 będzie świadkiem uroczystego podniesienia Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie, zaś o godz. 12, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, wręczy odznaczenia państwowe oraz flagi państwowych organizacjom z kraju i polonijnym. Zaraz po tym wygłosi okolicznościowe przemówienie.

POLECAMY:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Młoda studentka 22lat, pozna zadbanego faceta na sponsoring lub miłe spędzanie czasu mój profil ze zdjęciami tu: http://dziwki24.pl i mój nik: monika22 napisz odpisuje w ciągu 3 minut .

Dodaj ogłoszenie