1.800 toalet, 12 km płotów i 400 kontenerów. Tak wygląda Pol’and’Rock Festiwal w liczbach. Jak wybudować miasto w szczerym polu?

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wybudowanie miasta dla kilkuset tysięcy ludzi w szczerym polu to nie jest łatwe zadanie.
Wybudowanie miasta dla kilkuset tysięcy ludzi w szczerym polu to nie jest łatwe zadanie. Jakub Pikulik
- Nasi ludzie są tutaj od pierwszego lipca i będą pracować do drugiej połowy sierpnia – mówi Jacek Wiewióra z firmy Toi Toi Polska. 250 osób pracuje m. in. nad tym, żeby festiwalowicze mogli brać prysznice i korzystać z toalet.

Jak wybudować kilkusettysięczne miasto w szczerym polu? To trudne zadanie. – Pracujemy od 1 lipca, w sumie toalety, kontenery i cały wykorzystywany przez nas sprzęt dojechał do Kostrzyna na 300 ciężarówkach. Tyle samo ciężarówek stąd wyjdzie po zakończeniu festiwalu – mówi Gabriel Głuchowski z firmy Toi Toi Polska, który wraz ze swoimi ludźmi od ponad miesiąca pracuje nad tym, żeby woodstockowicze mieli jak najbardziej komfortowe warunki.

racujemy od 1 lipca, w sumie toalety, kontenery i cały wykorzystywany przez nas sprzęt dojechał do Kostrzyna na 300 ciężarówkach. Tyle samo ciężarówek stąd wyjdzie po zakończeniu festiwalu

POLANDROCK FESTIWAL 2019

Na czas Pol’and’Rock Festiwalu do Kostrzyna przywieziono 1.800 przenośnych toalet. – Ponad połowa z nich to zupełnie nowe kabiny. Przyjechały tu w częściach, składaliśmy je na miejscu – przyznaje Jacek Wiewóra, zastępca dyrektora handlowego w firmie Toi Toi Polska. Rozmawiamy w piętrowym biurze, utworzonym z kontenerów. W podobnym pracują dziennikarze i polowe radio. W sumie zaplecze festiwalu to 400 przenośnych kontenerów. Mieszczą się w nich m. in. biura, pracują w nich festiwalowe służby, w części z nich są się prysznice. Jest też kilka luksusowych kontenerów, w których urządzone są łazienki. Służą m. in. Jurkowi Owsiakowi, artystom i gościom Akademii Sztuk Przepięknych.

Co roku festiwal coraz bardziej się rozbudowuje. – Szacujemy, że z roku na rok przybywa od 10 do 20 proc. infrastruktury – mówi J. Wiewóra. Na płatnych polach namiotowych (na terenie festiwalu są takie cztery) i w płatnych kontenerach prysznicowych jest ciepła woda. Aby ją podgrzać, zużywane jest 20 tys. litrów paliwa. Nieczystości są przez całą dobę wypompowywane do siedmiu dużych cystern. Kostrzyńska oczyszczalnia ścieków nie jest ich w stanie przyjąć, dlatego wywożone są do miejscowości oddalonych nawet o 150 km od Kostrzyna, w tym m. in. do... Szczecina! Cysterny kursują bez przerwy, zmieniają się tylko kierowcy.

Nie chcemy, żeby komuś zabrakło wody w połowie kąpieli

Aby zapewnić ciśnienie w kranach na festiwalowym polu ustawionych jest 10 zbiorników, każdy o pojemności 30 metrów sześciennych. Oznacza to, że w razie w zbiornikach zmagazynowanych jest 300 tys. litrów wody! Wszystko po to, aby uczestnicy festiwalu mogli spokojnie korzystać z kranów i pryszniców. – Nie chcemy, żeby komuś zabrakło wody w połowie kąpieli – mówi G. Głuchowski.

Przez trzy dni uczestnicy Pol’and’Rock Festiwalu 2019 zużyją tyle wody, ile wszyscy mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą w ciągu miesiąca.

Zobacz też wideo: Pol'and'Rock 2019. Krzysztof Zalewski skoczył w tłum ludzi pod sceną!

Zobacz też wideo: Rozpoczęcie Pol'and'Rock Festiwalu 2019

Polecamy: Pol'and'Rock Festival 2019 - line-up, koncerty, program, data. Jak dojechać na festiwal Kostrzynie nad Odrą? PolAndRock pociągi, mapa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1.800 toalet, 12 km płotów i 400 kontenerów. Tak wygląda Pol’and’Rock Festiwal w liczbach. Jak wybudować miasto w szczerym polu? - Gazeta Lubuska

Wróć na i.pl Portal i.pl