Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12-latka urodziła dziecko. Po wprowadzeniu zakazu aborcji takich przypadków przybędzie

Agata Pustułka
W województwie śląskim ok. 13 procent dziewcząt w wieku 15-19 lat zostaje matkami. Zdecydowana większość takich ciąż nie jest wynikiem planowania rodziny, a efektem „wpadki”
W województwie śląskim ok. 13 procent dziewcząt w wieku 15-19 lat zostaje matkami. Zdecydowana większość takich ciąż nie jest wynikiem planowania rodziny, a efektem „wpadki” 123rf
Szokujący przypadek 12-latki z Kielc, która urodziła dziecko, nie będzie już budził emocji. Jeśli zostanie wprowadzony całkowity zakaz aborcji, nastoletnich matek będzie znacznie więcej.

Już niebawem urodzenie dziecka przez dwunastolatkę nie będzie szokować, choć w ciągu ostatnich pięciu lat stale malała liczba nastolatek rodzących dzieci. Utrzymywała się jedynie zasada, że na terenach wiejskich występował wyższy poziom nastoletniego macierzyństwa.

- Wśród 12- i 13-latek w polskich warunkach sporadycznie występują przypadki wydania na świat potomstwa, ale przekroczenie granicy 15 lat drastycznie zmienia sytuację. W ostatniej dekadzie występowało po ok. 300 porodów rocznie wśród piętnastolatek - pamiętajmy, że zachodziły przecież w ciążę jako 14-latki - i po tysiąc kilkaset wśród szesnastolatek - mówi dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, który przeanalizował dane dotyczące macierzyństwa wśród najmłodszych.

Jego zdaniem sytuacja w ostatnich latach bardzo pozytywnie się zmieniała.

CZYTAJ WIĘCEJ
CZARNY PROTEST W KATOWICACH

Czarnemu protestowi towarzyszyła kontrmanifestacja członków Fundacji Życie i Rodzina i Ruchu Narodowego.

- Liczba rodzących 15- i 16-latek wyraźnie się zmniejsza, a jednocześnie w zasadzie niezmienna pozostaje liczba urodzeń u młodszych matek, przyjmując wielkość z przedziału 50-60 urodzeń rocznie - dodaje.

Najwięcej nastoletnich (w wieku 15-19 lat dane GUS) matek rodzi w województwach zachodniopomorskim (17,3 proc.), warmińsko-mazurskim (ok. 17 proc.) oraz lubuskim (16,5 proc.). Województwo śląskie znajduje się w połowie stawki (13,1 proc.), przy czym więcej młodych matek pochodzi z miast, a mniej z terenów wiejskich.

- Wynika to zapewne nie tyle z samoograniczania doświadczeń seksualnych wiejskich nastolatek, ile bardziej z większej częstości podejmowania wczesnego życia seksualnego przez dziewczęta zamieszkujące miasta - ocenia dr Szukalski.
Według demografa z Łodzi, stosunkowo duża wiedza o antykoncepcji jest typowa dla dziewczyn 18- i 19-letnich. Młodsze, także z powodu braku wychowania seksualnego w szkole, są skazane na internet oraz informacje od bardziej doświadczonych koleżanek.

Trzeba dodać, że w ciągu ostatnich 26 lat trzy odsetek dziewcząt w wieku 15-16 lat, które mają za sobą inicjację seksualną wzrósł trzykrotnie (z 5,5 do niemal 14 proc.).

Dr Szukalski uważa, że wpływ na to miało też wprowadzenie gimnazjów.

- Wiele wskazuje, iż ich skutkiem była wcześniejsza zmiana definiowania siebie z dziecka na osobę „prawie dorosłą”. O ile w starym systemie szkolnym następowało to dopiero po opuszczeniu ośmioklasowej podstawówki w wieku 15 lat, dziś zmiana taka coraz częściej pojawia się zaraz po rozpoczęciu nauki w gimnazjum.

Zaostrzenie ustawy aborcyjnej (to właśnie ten projekt trafił do Sejmu do dalszego procedowania) przy ograniczeniu dostępu do antykoncepcji może skutkować dwojako: po pierwsze, wzrośnie liczba pokątnie wykonywanych aborcji, po drugie, wzrośnie liczna najmłodszych matek.

CZYTAJ WIĘCEJ
CZARNY PROTEST W KATOWICACH

Czarnemu protestowi towarzyszyła kontrmanifestacja członków Fundacji Życie i Rodzina i Ruchu Narodowego.

Wiedza o antykoncepcji

Seks nastolatek? Rodzicu przełam tabu
Dobrym wstępem do rozmowy o aktywności seksualnej z nastoletnią córką jest pierwsza wizyta u ginekologa, która - jeśli wcześniej nie ma innych zdrowotnych wskazań - zawsze powinna odbyć się przed rozpoczęciem współżycia. Dla każdej młodej dziewczyny pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym może być bardzo stresująca, dlatego też wsparcie mamy będzie dla niej niezwykle budujące. Warto zaproponować córce swojego sprawdzonego ginekologa. Młode dziewczyny często wolą pierwsze konsultacje ginekologiczne odbywać u kobiety. Tę kwestię również należy uwzględnić. Oprócz umówienia spotkania, rolą matki jest uprzedzenie ginekologa, że będzie to pierwsza wizyta córki i przekazanie lekarzowi pytań, które nurtują jej dziecko. Dzięki temu lekarz poprowadzi rozmowę w taki sposób, aby nastolatka nie miała okazji się zrazić i otrzymała odpowiedzi na interesujące ją tematy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!