1200 zł dla każdego i 600 zł ekstra dla dziecka, czyli Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Będzie nowe świadczenie socjalne? Jakie warunki?

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Czy dotychczasowe świadczenia socjalne zastąpi Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Zakładałby on przyznanie osobie dorosłej miesięcznie 1200 zł. Pewną kwotę przewidziano także dla nieletnich. Na jakich warunkach przyznawany byłby Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Jakie ma wady i zalety nowy program socjalny i ile Polaków go popiera? Szerzej koncepcji przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny. Sprawdźcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ TAKŻE:Zmiany w 500 plus w 2021 roku. Jakie są terminy, aby prawidłowo wypełnić wniosek?600 plus zamiast 500 plus. Będzie podwyżka w 2021 roku? 123RF
1200 zł dla każdego i 600 zł ekstra dla dziecka? Czy wszystkie dotychczasowe świadczenia socjalne zostaną zastąpione przez Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Każda osoba dorosła otrzyma 1200 zł, a dziecko - 600 zł? Wiele polskich rodzin mogłoby liczyć na znacznie większe wsparcie od państwa. Bezwarunkowy Dochód Podstawowy, a więc nowe świadczenie socjalne zakładałoby przyznanie każdej osobie dorosłej miesięcznie 1200 zł, a dziecku 600 zł. Na jakich warunkach przyznawany byłby Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Jakie ma wady i zalety nowy program socjalny i ile Polaków go popiera? Szerzej koncepcji przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny. Sprawdźcie szczegóły!

Będzie nowe świadczenie socjalne? Na czym polega Bezwarunkowy Dochód Podstawowy?

Jak czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, koncepcja dochodu podstawowego przewiduje wypłacanie przez państwo każdemu obywatelowi stałego comiesięcznego świadczenia pieniężnego. Przyznanie go nie wymagałoby podjęcia pracy zarobkowej i nie zależałoby od wysokości dochodów uzyskiwanych z innych źródeł. Świadczenie miałoby pomóc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb.

Zobacz wideo: Wyższa emerytura? Ostatni dzwonek na złożenie wniosku

1200 zł dla każdego i 600 zł ekstra dla dziecka. Ile wynosiłby dochód podstawowy? Jaka kwota wsparcia?

Ile wynosiłby dochód podstawowy? Koncepcja zakłada przyznanie miesięcznie 1200 zł osobie dorosłej i 600 zł dziecku. Budżet państwa kosztowałoby to 376 mld zł rocznie.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Argumenty za i przeciw

W swoim raporcie Polski Instytut Ekonomiczny wymienił argumenty za i przeciw dochodowi podstawowemu.

-Pomysł zagwarantowania każdemu obywatelowi stałego świadczenia w równej wysokości dla wszystkich budzi wiele emocji. Dla jednych dochód gwarantowany byłby ucieleśnieniem podstawowej zasady sprawiedliwości, wedle której zasoby ziemi są wspólne, a wszystkie osiągnięcia ludzkości są efektem zbiorowego wysiłku oraz akumulacji wiedzy i doświadczeń przez pokolenia

Dla innych – wprost przeciwnie, pomysł taki byłby zaprzeczeniem podstawowych zasad sprawiedliwości oraz społecznych podstaw rozwoju, wedle których jednostki powinny być wynagradzane proporcjonalnie do trudu i wysiłku wkładanego w pracę - uważa Polski Instytut Ekonomiczny.

Polecamy

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. PLUSY:

  • Świadczenie ograniczyłoby zasięg biedy i nierówności ekonomicznych.
  • Zachęta do wykonywania pracy zarobkowej dla osób, które dotychczas obawiały się utraty świadczeń po przekroczeniu progu dochodowego (dochód podstawowy przyznawany byłby niezależnie od zarobków).
  • Zapewnienie każdemu obywatelowi minimum bezpieczeństwa w postaci dochodu podstawowego w połączeniu z rezygnacją z innych programów socjalnych oraz związanej z tym administracji byłoby efektywne od strony kosztowej.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. MINUSY:

  • brak środków na wypłaty takiego świadczenia
  • dochód podstawowy doprowadziłby do dezaktywizacji zawodowej części osób pracujących
  • Skoro świadczenie byłoby dla wszystkich takie same, byłoby nieadekwatne do potrzeb niektórych kategorii osób potrzebujących, na przykład osób z niepełnosprawnościami, którzy otrzymują większe wsparcie w ramach obecnego systemu

600 plus zamiast 500 plus. Podwyżka świadczenia jeszcze w 20...

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w opinii Polaków

57 proc. Polaków wprost przyznaje, że nie słyszało wcześniej o takim rozwiązaniu, 30 proc. twierdzi, że słyszało, lecz nie śledzi dyskusji związanej z tym tematem, a 13 proc. deklaruje, że słyszało o tym rozwiązaniu i przygląda się dyskusji związanej z tym tematem. Można zatem stwierdzić, że aż 87 proc. Polaków nie zna szczegółów dotyczących programu.

Biorąc pod uwagę wszystkich respondentów – zarówno tych, którzy słyszeli już o dochodzie gwarantowanym, jak i tych, którzy nigdy o nim nie słyszeli – poparcie dla takiego rozwiązania deklaruje 51 proc.

Co warte dodania, zdecydowana większość obywateli (73 proc.) deklaruje, że nie porzuciłoby pracy po otrzymaniu takiego świadczenia.

RAPORT POLSKIEGO INSTYTUTU EKONOMICZNEGO DOSTĘPNY JEST TUTAJ.

Majówka 2021

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

miejsce #20

Piękny nieznajomy

18,42 zł
Materiały promocyjne partnera

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Materiały promocyjne partnera

Książka w prezencie? Świetny pomysł

miejsce #5

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Ernest Hemingway - książka

Zbiór esejów przedstawiających współczesny stan ba…

34,24 zł28,88 zł-16%
miejsce #9

365 dni. Blanka Lipińska.

17,70 zł
miejsce #11

Tunezja Dookoła świata

9,00 zł
miejsce #13

Przewodnik Collinsa. Drzewa

110,00 zł
miejsce #14

Tajemniczy Ktoś

22,06 zł
miejsce #18

Taniec miłości

31,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Zmysłowe perfumy w dobrych cenach

miejsce #4

ADIDAS ACTIVE BODIES 100ml

117,99 zł50,99 zł-57%
miejsce #11

Jesus Del Pozo HALLOWEEN MAN 125ml

219,99 zł139,99 zł-36%
Materiały promocyjne partnera

Odrobina relaksu należy się każdemu

miejsce #15

Vesta

Vesta EFM01

Moc:0

139,99 zł119,99 zł-14%
Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze 81

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xxx

Pisuary zaczynają się przymierzać aby kupić głupich Polaków aby w wyborach 2023 głosowali na nich.

G
Gość

super pomysł, dwóch bezrobotnych leniwych lumpów z czwórką dzieci będzie miało więcej niż ja, która sama wychowuje dziecko i pracuje 7 dni w tygodniu. Mnie skarbówka ściga za niezapłacone podatki, muszę jeszcze 1400 na zus odprowadzać ( choć nic z tego nie mam i mieć nie będę ) , a takim nierobom będą kasę rozdawać. Do roboty! a nie datki pobierać za krwawicę pracujących.

J
Jarazz

Rozumiem, że posłowie dadzą no to pieniądze ze swoich diet. 😂

G
Gość

Fantastic work-from-home opportunity for everryone... Work for three to eight hrs a day and start getting paid in the range of 7,000-14,000 dollars a month... Weekly payments Learn More details Good luck...

See.... www.Works32.com

A
Anna

Mężczyźni, chcecie poznać miłą dziewczynę? W Google napisz Angrattz, a znajdziesz moją stronę ze zdjęciem. Jeśli Ci się spodoba, napisz, będziemy się komunikować))

G
Gość
25 marca, 23:14, Gość:

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to:

1. Zadłużenie Polski u banksterów, nadzorców Mateuszka

2. Dalszy spadek konkurencyjności polskiej gospodarki względem świata

3. Upadek moralny dużej części społeczeństwa

4. Wzrost znaczenia korporacji pozbawionych konkurencji i zaniknięcie państwa. Panowanie lichwiarzy i korporacji.

Słowem program NWO przeprowadzany przez paździerz pisowski, zagajany w mediach reżimowych.

Można tylko jeszcze dodać słowa pana prezesa Romana Kluski:

"Roman Kluska: Klasa średnia musi zniknąć"

https://stowarzyszenierkw.org/gospodarka/roman-kluska-klasa-srednia-musi-zniknac/

"...Ludzie wygodnie pod płaszczykiem 'będziesz miał stałą pensyjkę, nie będziesz się musiał o nic martwić, będziesz miał zapewnione bezpieczeństwo swojej rodziny' przechodzą na to finansowanie ze strony państwa i co to powoduje:

coraz większe uzależnienie obywatela od władzy i coraz większą rolę wielkich, międzynarodowych korporacji. Bo ci korzystają na tym Systemie w sposób wielokrotny..."

G
Gość

"50% podatek! W ramach Nowego Ładu rząd chce ograbić Polaków?!

Kiedy globalne siły ogłaszają nową normalność, nasz rząd nie chce być gorszy. Już ogłosił powstanie Nowego Ładu, który teoretycznie ma być sposobem na obudowanie gospodarki po pandemii. W gruncie rzeczy jest natomiast okazją do wielkiego ograbienia Polaków, zlikwidowania klasy średniej i uczynienia z obywateli posłusznych beneficjentów socjalu. Na to wskazuje choćby pomysł wprowadzenia nowego progu podatkowego.

Nowy próg podatkowy, trzeci, jest określany jako „podatek dla najbogatszych”. W istocie chodzi o podatek dla osób średnio zarabiających. Mówimy tu bowiem o dochodach na poziomie 120 tys. rocznie, czyli 10 tys. miesięcznie, ale pamiętajmy, że mówimy o kwotach brutto. Na rękę wychodzi to już 7 tys. miesięcznie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że takie zarobki mają z reguły osoby w większych miastach, gdzie koszty życia są największe, z reguły posiadające kredyty na mieszkanie, to okazuje się, że z żadnym bogactwem nie mamy tu do czynienia. Takie osoby miałyby natomiast oddawać państwu 50% swoich zarobków. Nie jest to nic innego niż grabież, która doprowadzi do likwidacji całej klasy średniej.

Pomysł ten jest tym bardziej przerażający, jeśli uświadomimy sobie okoliczności wprowadzania tego podatku. Po pierwsze, w ostatnich latach rosły pensje Polaków, co miało jednak związek z galopującą inflacją, która wciąż oficjalnie jest niska, bo jest ukrywana. Obserwujemy jednak na co dzień, jak ceny wszystkiego idą w górę. Błyskawicznie rosną ceny produktów spożywczych, mieszkań (nawet o jedną trzecią w ciągu dwóch lat) i samochodów (podobny wzrost). To wszystko więc, co jest w gruncie rzeczy podstawową potrzebą przeciętnego Polaka drożeje niesamowicie, więc nawet relatywnie wysokie pensje, nie są już tyle warte co kiedyś...

W tym wszystkim przeraża to, że sondaże pokazują, iż połowa naszych rodaków popiera to rozwiązanie. Nie wiadomo na ile te sondaże są wiarygodne, ale łatwo sobie wyobrazić, że ktoś zarabiający mniej, może być zachwycony takim pomysłem. Musi jednak pamiętać, że kiedy rząd wyciśnie wszystko z lepiej zarabiających, przestaną oni być dobrze zarabiający. Wtedy już sięgnie do kieszeni biedniejszych. Na podstawie tego pomysłu widać jednak, w jak tragicznej sytuacji znalazły się publiczne finanse. Kolejne tarcze antykryzysowe to setki miliardów złotych przeznaczonych w gruncie rzeczy na przejedzenie. Pieniądze te pochodzą z naszej kieszeni. Jeśli jeszcze tego nie czujemy w tej chwili, niedługo się to zmieni."

https://prawy.pl/113431-50-podatek-w-ramach-nowego-ladu-rzad-chce-ograbic-polakow/

G
Gość

1 kwietnia...a Koledzy i kolezanki tak to przezywaja...LOL

G
Gość

Jeśli ten dochód ma być bezwarunkowy, to znaczy, że nie trzeba spełniać żadnych warunków.

G
Gość

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to:

1. Zadłużenie Polski u banksterów, nadzorców Mateuszka

2. Dalszy spadek konkurencyjności polskiej gospodarki względem świata

3. Upadek moralny dużej części społeczeństwa

4. Wzrost znaczenia korporacji pozbawionych konkurencji i zaniknięcie państwa. Panowanie lichwiarzy i korporacji.

Słowem program NWO przeprowadzany przez paździerz pisowski, zagajany w mediach reżimowych.

E
E- bajtek
18 marca, 9:17, Gość:

Takie coś doprowadzi do tego że te 1200 zł będzie nic nie warte. Tyle co leżenie i nic nie robienie. Każde kolejne 1200 z wyplaty będzie warte tyle samo. Czyli dostaniesz wypłaty 2400 to kupisz tyle co za 1200.

No bedzie tyle warte co posluga duchowa czyli nic nierobienie. Tak wlasnie bedzie.

E
E- bajtek
21 marca, 22:10, Zdzich Wrocławski:

Dług publiczny w 2015 roku to 826 772 200 000 a w 2021 roku to jedyne 1 450 998 828 046. Wzrost o 624 miliardy złotych. Nasze wnuki wykopią nasze kości z grobu, żeby na nie naszczać ze złości.

Tylko ze z tego dlugu [wulgaryzm] masz Zdzichu. Bo nie ty go narobiles. Nie nazarles sie. Powinienes byc po stronie tych co chca dochodu bezwarunkowego ma cie to walic bo ty tez nikogo nie obchodzisz.

E
E- bajtek
3 marca, 18:25, Gosiach43:

Jakie wsparcie od Rządu maja niby niepełnosprawni ???Od 17 miesięcy choeuje na chorobe nowotworową ,mam I grupę inwalidzką i kedyne wsparcie jakie mam to aż 215,84zl zasiłku pielęgnacyjnego . Nie mam pracy ,nie mam wsparcia żadnego powtórzę żadnego .Kiedy raz napisalam w zeszlym roku do Kancelarii Prezydenta zapytanie w jaki sposób mam żyć ,za co się leczyc skoro opieka społeczna ma totalnie wyrąbane na niepełnosprawność i chorobę bo dla nich się do niczego niekwalifikuję ,a kredyty które zaciagnęłam zostały bez spłacania do tej pory ,już komornicy zajęli konto bankowe na którym i tak nic nie ma ,bo nie mam ani zdrowia ,ani żadnych dochodów i za co ja mam to spłacać ?Otrzymałam odpowiedź owszem z samego rana po dwóch dniach o godz. 8 walenie do drzwi ,kiedy otworzyłam stały 2 pracownice Opieki Społecznej .Wiecie jaką otrzymałam pomoc ?

Owszem dostałam nawet około 800zl ale było to jednorazowe ,a najważniejsze to słowa które usłyszałam cyt." A tak w ogóle to powinniśmy wezwać do pani karetkę i zawieść na leczenie psychiatryczne ,ponieważ kto dzwoni do naszego prezydenta i pisze że jest juz bezsilny i nie wie co że soba zrobić wskazuje ze ma pani myśli samobójcze i powinna pani sie leczyć"

Tak powinnam sie leczyc ale na raka ,a tu proszę dlatego że mialam czelność napisać do Kancelarii Prezydenta ,bo nawet nie osobiście do niego ,to jakis gryzipiórek zdecydował żeby mnie najlepiej zastraszyć psychiatrykiem i sobie odpuszczę .Ot taką niepełnosprawni chorzy na raka mają wsparcie od państwa. Obłuda i zakłamanie. Zamiast zająć sie sobą i rodziną i żyć bezstresowo caly czas dołuje się długami ,które wciąż przecież rosną i których już sie uzbierało prawie 200tys.

Z wielką chęcią poszła bym do jakiejś pracy ale kto by mnie zatrudnili jakby więcej mnie w pracy nie było niż bym była ?Wsparcie 215zł Kpina

12 marca, 23:46, Gość:

skoro pracowałaś i chorujesz to powinnaś po 182 dniach L4 otrzymać zasiłek rehabilitacyjny lub rentę, chyba że nie pracowałaś w ostatnich 5 latach przed chorobą, co biorąc pod uwagę brak bezrobocia w tym czasie świadczy o tobie i o tym, że po prostu nie chciało ci się pracować. Życzę zdrowia, ale twoja historia jest po prostu niespójna

Tak tak masz umrzec o to wlasnie chodzi prezydentowi. Dlatego nie odpowiada. Jestes zbednym balastem dla tej wladzy . Juz dawniej byla w historii eksterminacja chorych. Twoje zycie jest niewarte zycia- tak uwaza prezydent skoro milczy..

E
E- bajtek

No przeciez sa pieniadze dla obajtka, dla rydzyka, jest Fundusz koscielny ktory daje za nic nierobienie emeryture i leczenie dozywotnie tak zwanemu kosciolowi. Przeciez szydlo a teraz morawiecki rozdaja pieniadze nierobom kosciola. Masa pieniedzy przelewa sie przez rozmaite fundusze rzadowe i nikomu niepotrzebne spoleczne pasozyty NGO. To dlaczego mialoby ich nie byc dla zwyklych obywateli ? Tylko 1200?? Najnizsza krajowa to chyba minimum. Oczywiscie ze skladkami tak jak kosciol. Kazdy obywatel powinien otrzymac obszar ziemi za darmo i srodki do budowy domu za darmo. Poniewaz kosciol nieroboli je dostaje za darmo. A dobra ziemi sa wlasnoscia wszystkich ludzi na ziemi.

Z
Zdzich Wrocławski

Dług publiczny w 2015 roku to 826 772 200 000 a w 2021 roku to jedyne 1 450 998 828 046. Wzrost o 624 miliardy złotych. Nasze wnuki wykopią nasze kości z grobu, żeby na nie naszczać ze złości.

Dodaj ogłoszenie