104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczyste obchody w Poznaniu. Sprawdź program. Będą zmiany w organizacji ruchu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Co roku obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego mają szczególnie uroczysty charakter - nie inaczej będzie w tym roku
Co roku obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego mają szczególnie uroczysty charakter - nie inaczej będzie w tym roku Waldemar Wylegalski
Poznań wraca do swojej tradycji: po ograniczeniach pandemicznych w czasie dwóch ostatnich lat, planuje centralne obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, już z osobistym udziałem mieszkańców.

Gospodarzami tegorocznego Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będą Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Centralne obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się 27 grudnia, tradycyjnie o godzinie 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Wówczas uruchomiona zostanie syrena alarmowa w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Powstańców Wielkopolskich, a w kościołach archidiecezji poznańskiej uderzą dzwony.

Zobacz też:

Towarzyszyć im będą nie mniej ważne chwile: o godz. 11.15 nastąpi złożenie kwiatów na mogiłach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, ponadto delegacje złożą kwiaty przy tablicach pamiątkowych Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich, a także przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

O godz. 12.30 odbędzie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich – w poznańskiej Farze. Cztery godziny później, rozpoczną się centralne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice – Matyi – Królowej Jadwigi. Otworzy je Marek Woźniak, marszałek województwa, z delegacją władz samorządowych. W tym roku prezydent Andrzej Duda nie przyjedzie do Poznania, będzie go zatem reprezentować Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zaproszeni są oczywiście wszyscy Wielkopolanie, a kto nie będzie mógł osobiście przybyć, może śledzić uroczystość online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu, także w języku migowym.

Zobacz też: Kadry wolności. Powstanie Wielkopolskie w kolorze. Zobacz niezwykły projekt

Druga miejska uroczystość powstańcza, o lokalnym charakterze, odbędzie się 29 grudnia o godz. 16 przed Pomnikiem Poległych Winiarczyków przy ul. Sokoła w Poznaniu.

Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zmiany w organizacji ruchu w Poznaniu

Urząd Marszałkowski informuje, że 27 grudnia nastąpią czasowe ograniczenia w ruchu w okolicy pomnika Powstańców Wielkopolskich przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice – Matyi – Królowej Jadwigi: od godziny 10 do ok. godziny 22 zwężona zostanie do jednego pasa ruchu jezdnia ul. Królowej Jadwigi prowadząca w kierunku ul. Górna Wilda. Zwężenie to nastąpi na odcinku od ul. Wierzbięcice do ul. Górna Wilda.

Od godziny 15.30 do godziny 18.30 w związku z zamknięciem ul. Wierzbięcice na odcinku od ul. Matyi  do ul. Ks. Jakuba Wujka poprowadzony zostanie objazd: z kierunku zachodniego, północnego i wschodniego ulicami: Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka, a z kierunku południowego ulicami: Niedziałkowskiego i Przemysłową.

Zobacz też: Opuszczone miasto-widmo wciąż straszy. Stacjonowała tam armia radziecka. Co wydarzyło się w tym tajemniczym miejscu?

O godzinie 16.40 w Poznaniu na minutę zatrzymają się tramwaje, a od godziny 15.30 do ok. godz. 18.30, w związku z zamknięciem dla ruchu ulicy Wierzbięcice w rejonie pomnika Powstańców Wielkopolskich, zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji publicznej. Tramwaje linii nr 2 i 10 kursować będą w obu kierunkach objazdem przez ulice Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Ruch tramwajowy wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi odbywać się będzie bez zakłóceń, z ograniczeniem prędkości w rejonie pomnika od godziny 16.15 do godziny 18.15.

Na wniosek Policji możliwe jest czasowe zamknięcie przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu znajduje się kilka schronów. Jak wygląda dziś w środku jeden z nich, można się przekonać, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl