100. rocznica Powstania Wielkopolskiego: Koncerty,...

  100. rocznica Powstania Wielkopolskiego: Koncerty, inscenizacje, pokazy kawaleryjskie i filmowe – świętujemy w Poznaniu i Warszawie

  Zdjęcie autora materiału
  Bogna Kisiel

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tradycyjnie 26 grudnia na Dworcu Letnim odbędzie się inscenizacja wjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego

  Tradycyjnie 26 grudnia na Dworcu Letnim odbędzie się inscenizacja wjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego ©Grzegorz Dembiński

  Z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się dwa koncerty. Jeden będzie transmitowany przez TVN, drugi przez TVP.
  Tradycyjnie 26 grudnia na Dworcu Letnim odbędzie się inscenizacja wjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego

  Tradycyjnie 26 grudnia na Dworcu Letnim odbędzie się inscenizacja wjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego ©Grzegorz Dembiński

  27 grudnia 2018 r. o godz. 19.30 na Stadionie Miejskim w Poznaniu zaplanowano koncert „Muzyka wolności Poznań 2018”, który będzie można zobaczyć w stacji TVN. Kolejne wejściówki na to wydarzenie mają być dostępne około 10 grudnia  (strona: www.koncert.27grudnia.pl).

  Pierwotnie tego samego dnia, ale nieco wcześniej, na Starym Rynku zamierzano zorganizować śpiewanki powstańcze („W chwilach próby zwycięstwo.
  Wielkopolanie śpiewają Niepodległej”). Jeszcze w ubiegłym tygodniu wydawało się, że koncert nie dojdzie do skutku. – Porozumieliśmy się, odbędzie się on 28 grudnia. W ten sposób nie będzie konkurował z koncertem na stadionie – twierdzi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta.

  Agata Ławniczak, dyrektor poznańskiego oddziału TVP wyjaśnia, że w związku ze zmianą terminu trwają negocjacje z artystami i dopiero po podpisaniu umów będzie można podać kto wystąpi.

  POLECAMY: Zwycięzcy konkursu „Nie zmarnujmy szansy, tej!” nagrodzeni!

  – Jesteśmy organizatorem koncertu, a partnerem jest TVP – mówi Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. – Koncert będzie 28 grudnia o godz. 18 na Starym Rynku. Scena stanie na przedłużeniu Świętojańskiej. W repertuarze znajdą się pieśni patriotyczne, głównie związane z Wielkopolską i powstaniem. Transmisja w TVP zostanie uzupełniona fragmentami zarejestrowanej przez telewizję inscenizacji walk powstańczych, która odbędzie się dzień wcześniej.

  Uroczystości w Poznaniu

  Tradycyjnie 26 grudnia do Poznania zawita Ignacy Jan Paderewski. Inscenizacja wjazdu rozpocznie się o godz. 16 na Dworcu Letnim.

  Na 27 grudnia zaplanowano główne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. O godz. 11.15 wiązanki kwiatów zostaną złożone m.in. na mogile gen. Stanisława Taczaka. O godz. 12.30 w farze zostanie odprawiona msza w intencji powstańców. O godz. 14 na pl. Wolności stanie obóz powstańczy. Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

  Tego dnia Muzeum Powstania Wielkopolskiego zaprasza do zwiedzania w godz. 10-17, bilety w cenie 2 zł. A przed muzeum będzie można zobaczyć uzbrojenie i pojazdy z okresu powstania, pokaz kawaleryjski Oddziału Reprezentacyjnego Ułanów Miasta Poznania, rekonstruktorów w mundurach i strojach z tamtego okresu. O godz. 18.30 przed muzeum zaplanowano inscenizację historyczną „27 grudnia 1918”.

  Promujemy powstanie

  28 grudnia poznaniacy będą promować powstanie w Warszawie. O godz. 11 na placu Zamkowym odbędzie się wernisaż wystawy „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919”. W godz. 14-18 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 będą wyświetlane filmy o powstaniu. O godz. 17 w Belwederze odbędzie się inauguracja portalu IPN o Powstaniu Wielkopolskim.

  Marszałek województwa wielkopolskiego zaprasza na mszę o godz. 12 w archikatedrze warszawskiej, a o godz. 13.30 na uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

  CZYTAJ TEŻ: Marek Rezler o Powstaniu Wielkopolskim: Nie szukajmy sensacji na siłę, nie twórzmy mitów [ROZMOWA]

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:

  Miejsce I w konkursie „Nie zmarnujmy szansy, tej!”: Tymoteusz Górski „Tutaj”


  POLECAMY:
  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam marzenie

  kik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mam takie marzenie, aby w tym dniu wyjątkowym, tj 27 grudnia, odpalono tyle rac (bo zapalone będą na bank), aby ich blask był widziany z kosmosu. Poznań podzielony na pół (bez politycznego...rozwiń całość

  Mam takie marzenie, aby w tym dniu wyjątkowym, tj 27 grudnia, odpalono tyle rac (bo zapalone będą na bank), aby ich blask był widziany z kosmosu. Poznań podzielony na pół (bez politycznego podtekstu) i race białe i czerwone, tworzące flagę państwową. O oflagowaniu miasta i podświetleniu budynków nawet nie wspomnę. Wiara Lecha, poznaniacy, da się zorganizować?
  Można przyjąć ten tekst z przymrużeniem oka lub całkiem poważnie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  kik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A gdzież to na Starym Rynku jest ulica Świętojańska?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo