100. rocznica Powstania Wielkopolskiego: Koncerty,...

  100. rocznica Powstania Wielkopolskiego: Koncerty, inscenizacje, pokazy kawaleryjskie i filmowe – obchody w Poznaniu i Warszawie [PROGRAM]

  Bogna Kisiel

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 27 grudnia o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

  Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 27 grudnia o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. ©Marek Zakrzewski

  Z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się dwa koncerty. Jeden będzie transmitowany przez TVN, drugi przez TVP.
  Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 27 grudnia o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

  Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 27 grudnia o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. ©Marek Zakrzewski

  27 grudnia 2018 r. o godz. 19.30 na Stadionie Miejskim w Poznaniu zaplanowano koncert „Muzyka wolności Poznań 2018”, który będzie można zobaczyć w stacji TVN. Na scenie wystąpią m.in. Kamil Bednarek, Edyta Górniak, Kayah, Perfect, Maryla Rodowicz, Michał Szpak i wielu innych artystów. Wejściówek na to wydarzenia już nie ma.

  Pierwotnie tego samego dnia, ale nieco wcześniej, na Starym Rynku zamierzano zorganizować śpiewanki powstańcze („W chwilach próby zwycięstwo.
  Wielkopolanie śpiewają Niepodległej”). Jeszcze niedawno wydawało się, że koncert nie dojdzie do skutku, ale ostatecznie odbędzie się on 28 grudnia o godz. 17.30 na Starym Rynku. Retransmisję koncertu pokaże o godz. 20.45 na antenie TVP2. W koncercie wezmą udział m.in. Mateusz Ziółko, Ray Wilson, Rafał Brzozowski, Kasia Cerekwicka, Grzegorz Kupczyk i zespół Luxtorpeda.

  POLECAMY: Zwycięzcy konkursu „Nie zmarnujmy szansy, tej!” nagrodzeni!

  Uroczystości w Poznaniu

  Tradycyjnie 26 grudnia do Poznania zawita Ignacy Jan Paderewski. Inscenizacja wjazdu rozpocznie się o godz. 16 na Dworcu Letnim.

  Na 27 grudnia zaplanowano główne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. O godz. 11.15 wiązanki kwiatów zostaną złożone m.in. na mogile gen. Stanisława Taczaka. O godz. 12.30 w farze zostanie odprawiona msza w intencji powstańców. O godz. 14 na pl. Wolności stanie obóz powstańczy. Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

  Jak co roku, rocznicę wybuchu powstania uczczą też kibice Lecha planujący widowiskowe odpalenie rac w centrum Poznania. Fani Kolejorza spotykają się 27 grudnia o godz. 16 na placu Wolności w pobliżu hotelu Bazar.

  Tego dnia Muzeum Powstania Wielkopolskiego zaprasza do zwiedzania w godz. 10-17, bilety w cenie 2 zł. A przed muzeum będzie można zobaczyć uzbrojenie i pojazdy z okresu powstania, pokaz kawaleryjski Oddziału Reprezentacyjnego Ułanów Miasta Poznania, rekonstruktorów w mundurach i strojach z tamtego okresu. O godz. 18.30 przed muzeum zaplanowano inscenizację historyczną „27 grudnia 1918”.

  Promujemy powstanie

  28 grudnia poznaniacy będą promować powstanie w Warszawie. O godz. 11 na placu Zamkowym odbędzie się wernisaż wystawy „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919”. W godz. 14-18 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 będą wyświetlane filmy o powstaniu. O godz. 17 w Belwederze odbędzie się inauguracja portalu IPN o Powstaniu Wielkopolskim.

  Marszałek województwa wielkopolskiego zaprasza na mszę o godz. 12 w archikatedrze warszawskiej, a o godz. 13.30 na uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

  CZYTAJ TEŻ: Marek Rezler o Powstaniu Wielkopolskim: Nie szukajmy sensacji na siłę, nie twórzmy mitów [ROZMOWA]

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:

  Miejsce I w konkursie „Nie zmarnujmy szansy, tej!”: Tymoteusz Górski „Tutaj”


  POLECAMY:

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kpina-i-wstyd

  hahaha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  TVN o co w tym chodzi kolejne afery chcieli nagrać i nie prawdę, prowokatorzy byli czy nie bo nikt normalny tam nie był. Co myśleli, że będą kibole bo za darmo. Jak za darmo jak od paru dni...rozwiń całość

  TVN o co w tym chodzi kolejne afery chcieli nagrać i nie prawdę, prowokatorzy byli czy nie bo nikt normalny tam nie był. Co myśleli, że będą kibole bo za darmo. Jak za darmo jak od paru dni bilety nawet sprzedawali za 400 zł. Darmowe dostali i sprzedawali albo darmowych biletów był jakiś procent by zachęcić na TVN hahaha.... OJ rutek nie ładnie robić koncerty i wspierać TVN, by robili kolejne afery z nieprawdą.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam marzenie

  kik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Mam takie marzenie, aby w tym dniu wyjątkowym, tj 27 grudnia, odpalono tyle rac (bo zapalone będą na bank), aby ich blask był widziany z kosmosu. Poznań podzielony na pół (bez politycznego...rozwiń całość

  Mam takie marzenie, aby w tym dniu wyjątkowym, tj 27 grudnia, odpalono tyle rac (bo zapalone będą na bank), aby ich blask był widziany z kosmosu. Poznań podzielony na pół (bez politycznego podtekstu) i race białe i czerwone, tworzące flagę państwową. O oflagowaniu miasta i podświetleniu budynków nawet nie wspomnę. Wiara Lecha, poznaniacy, da się zorganizować?
  Można przyjąć ten tekst z przymrużeniem oka lub całkiem poważnie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  kik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  A gdzież to na Starym Rynku jest ulica Świętojańska?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo