10 zasad wyboru dobrej ekipy budowlanej. Poradnik

Katarzyna Dębek
Przy wyborze ekipy budowlanej kierujmy się ich dobrą opinią i rzetelną pracą, jaką już wykonali.
Przy wyborze ekipy budowlanej kierujmy się ich dobrą opinią i rzetelną pracą, jaką już wykonali. Arsanit
Ekipa budowlana powinna wykonać swoją pracę solidnie, według planu i zgodnie ze sztuką budowlaną. Jednak nie zawsze tak jest. Wybór dobrej ekipy budowanej jest bardzo trudny.

Każdy inwestor chciałby szybko, solidnie i bez większych zmartwień wykonać prace budowlane. To może mu zagwarantować jedynie dobra ekipa pracowników. Podpowiadamy i radzimy czym się kierować przy wyborze dobrej ekipy budowlanej.

Poszukiwania ekipy budowlanej

Przy wyborze ekipy budowlanej powinniśmy się skupić jedynie na tych z polecenia znajomych, rodziny i innych fachowców. Kiedy mamy już kilka kandydatów należy się z nimi spotkać i porozmawiać o projekcie, jego specyfikacji i czasie jaki będzie im potrzebny na realizację zadania. Jeżeli osoba, z którą rozmawiamy nie jest w stanie określić daty zakończenia prac to nie warto z nią dalej dyskutować. Może to oznaczać, że wykonawca nie jest pewien powodzenia zadania.
Pamiętajmy, że możemy i musimy nawet poprosić wykonawcę o sporządzenie kosztorysu – to pozwoli nam porównać ceny z konkurencją. Warto też dopytać się o sprzęt budowlany na jakim pracuje dana ekipa budowlana oraz doświadczenie poszczególnych pracowników.

10 zasad wyboru ekipy budowlanej

  1. Znajdź kilka ekip budowlanych i je porównaj.
  2. Wybierz ekipę (najlepiej z polecenia i taką, którą zatrudnia pracowników z wykształceniem budowlanym).
  3. Sprawdź realizacje ekip budowlanych osobiście i poproś o pisemne referencje ich poprzednich prac.
  4. Poproś o akceptację projektu budowlanego i wycenę harmonogramu prac.
  5. Sprawdź sprzęt, na którym ekipa budowlana będzie pracować i kwalifikacje do wykonania zadania.
  6. Ustal datę rozpoczęcia i zakończenia prac.
  7. Sporządź umowę, w której będą zawarte wszystkie ustalenia dotyczące budowy i wykonywanych prac.
  8. Zrób kosztorys materiałów budowlanych i dołącz je do umowy.
  9. Zażądaj potwierdzenia, że wykonawca będzie pracował zgodnie z projektem i obowiązującą sztuką budowlaną.
  10. Ustal kary za nieterminowe i nierzetelne wykonanie prac.

Jak sprawdzić ekipę budowlaną?

Budowa domu to inwestycja, która sporo kosztuje. Zatrudnienie odpowiedniej ekipy budowlanej spełni nasze oczekiwania, dlatego warto sprawdzić jej inne realizacje, jakie już wykonała. Kiedy wybór padł już na konkretne firmy to powinniśmy pojechać z wizytacją i zobaczyć ich poprzednie prace. Na miejscu przede wszystkim skupmy naszą uwagę na stanie obiektu z zewnątrz jak i wewnątrz, a mianowicie czy są jakieś uszkodzenia w materiale konstrukcyjnym ścian, niedomalowane lub uszkodzone ściany lub złe rozmieszczenie takich elementów jak: okna, drzwi, oświetlenie, gniazdka, grzejniki, ceramiki czy armatury. Nie wstydźmy się i porozmawiajmy z właścicielem oglądanego domu i poprośmy o jego opinię dotyczącą współpracy z ekipą budowlaną. Możemy także poprosić właściciela firmy o pisemne referencje innych inwestorów.

Ustalenie zasad współpracy z budowlańcami

Wszelkie rozmowy i ustalenia z ekipą budowlaną powinny być spisane na papierze i podpisane przez obie strony. Daje nam to gwarancję ich wykonania i podstawę do ewentualnych roszczeń w sądzie. W takiej umowie powinna być zawarta data rozpoczęcia i zakończenia prac oraz czas realizacji poszczególnych etapów z wypunktowaniem poszczególnych zadań. Po każdym zakończonym etapie wykonawca powinien otrzymać wynagrodzenie. Dla pewności warto zaznaczyć średnie ceny produktów potrzebnych na budowę, żeby się później nie okazało, że się różnią od tego co zakładaliśmy. Warto także dodać zapis o obowiązkowym zachowaniu trzeźwości oraz informacji o ewentualnej zmianie pracowników podczas naszej realizacji.
Ważną kwestią jest także informacja o tym, że wykonawca zapoznał się ze stanem faktycznym budowy. Ten zabieg pozwoli nam uniknąć oskarżeń o błędy wcześniejszego zespołu.

Podsumowując... w umowie powinien być zapis, że wykonawca wykona zlecenie zgodnie z projektem technicznym, trzymając się ogólnych zasad budowlanych i o czasie. Wszelkie zmiany powinny być zaaneksowane. Jeżeli zatrudnimy kierownika budowy w umowie powinien być punkt, który będzie zobowiązywał ekipę do wykonywania jego poleceń.
Mamy również możliwość zabezpieczenia inwestycji poprzez kary umowne, które mogą przykładowo wynosić -20% od wartości wynagrodzenia za niewywiązanie się z umowy i -0,2% za dzień opóźnienia w oddawaniu prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 10 zasad wyboru dobrej ekipy budowlanej. Poradnik - e-Ściany

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek

Warto szukać na sprawdzonych stronach, na przykąld na building-companiom jest dużo ekip z wysokimi ocenami.

K
Kasia666

BARDZO ODRADZAM korzystanie z firmy wykończeniowej Remteam Wojciech Słoma, zameldowanej przy ul. Kombatantów 4/60 w Krakowie. Pan Wojciech i jego ekipa unika odpowiedzialności za usterki stosując absurdalne argumenty przy odmowie reklamacji, a poza tym jakość wykonanych prac oraz kontakt z klientem pozostawia wiele do życzenia.

Proszę o kontakt inne osoby pokrzywdzone przez tą firmę na adres: [email protected]

Podczas wykończenia mieszkania Pan Wojciech wykazał się brakiem podstawowej wiedzy o wykonywanych pracach budowlanych (np. próbując zainstalować w łazience niewodoodporne płyty gipsowo-kartonowe oraz niepoprawnie wykonując hydroizolację (tylko jedna warstwa zamiast 3 tak jak zaleca producent, co przy braku brodzika mogłoby spowodować zalanie sąsiadów), krzywo ułożone płytki. Ponadto podczas prac panował ogólny bałagan i ekipa nie miała w zwyczaju zabezpieczać już ukończonych fragmentów prac, narażając je na zniszczenia. Doszło np. do uszkodzenia płyt elewacyjnych na balkonie podczas cięcia płytek balkonowych, do czego Pan Wojciech się przyznał a następnie zmienił zdanie i odmówił naprawienia szkody.

Na szczęście mój mąż, który jest związany z branżą budowlaną zauważył te nieprawidłowości i część z nich udało się naprawić. Wiązało się to jednak z bardzo częstymi wizytami na budowie, bo niestety ekipy trzeba było na każdym kroku pilnować.

Rozumiem, że podczas budowy zdarzają się różne pomyłki i z innymi wykonawcami udało nam się uzgodnić naprawienie usterek i dalej jesteśmy w dobrych relacjach.

Niestety pan Wojciech to najlepszy przykład cwaniactwa, braku profesjonalizmu i unikania odpowiedzialności za swoje błędy.

Po kilku miesiącach od zakończenia robót domofon, który był przez pana Wojciecha przenoszony, znów przestał działać (pierwszy raz się zepsuł tuż po zamontowaniu). Na początku skonsultowaliśmy się z elektrykiem oraz zarządcą budynku, którzy potwierdzili brak zasilania w domofonie tj nastąpiło przerwanie zasilania miedzy skrzynką rozdzielczą a domofonem na skutek nieprawidłowego podłączenia przy przenoszeniu przez Pana Wojciecha.

Kiedy Pan Wojciech (w końcu) pojawił się żeby obejrzeć usterkę (po pół godziny niekontrolowanego ‘grzebania’ przy domofonie) stwierdził, że kabel (który jest ukryty ścianie) został przez nas (mieszkańców) przecięty i odmówił naprawy.

Ciężko jest uwierzyć, że stanęliśmy w sytuacji, gdzie musimy udowodnić, że nie przecięliśmy sobie sami znajdującego się w ścianie i niedostępnego z zewnątrz przewodu. Czeka nas teraz kosztowna naprawa na własny koszt, ale mamy nadzieję odzyskać pieniądze przed sądem.

Przestrzegam przed długotrwałym użeraniem się z tym partaczem i proszę o kontakt inne osoby które zostały pokrzywdzone przez firmę Remteam Wojciech Słoma.

[email protected]

J
Jan
STANOWCZO ODRADZAM:
Dariusz Kania tynkiwylewki.eu Biały Dunajec ( numery tel. 503581818, 606433864 )
Wykonawca obiecuje, że wykona prace po czym przestaje odbierać telefony, odrzuca połączenia a w przypadku wybrania numeru z innego telefonu odbiera i przerywa połączenie.
J
Justa
Staranność i terminowość to domena mojej ulubionej firmy DD projekt! Zawsze mnie pozytywnie zaskoczą i sprawią, że mam ochotę się uśmiechać do swojego nowego domu :)
Wróć na i.pl Portal i.pl