5/12
Zaginięcie Roalda Amundsena...
fot. Roald Amundsen w 1913 roku, domena publiczna

Zaginięcie Roalda Amundsena

Słynny norweski badacz polarny ma na koncie kilka pionierskich wyczynów. Znany jest przede wszystkim jako odkrywca bieguna południowego, lecz również jako pierwszy dokonał przelotu nad biegunem północnym oraz przebył tzw. Przejście Północno-Zachodnie, drogę łączącą Ocean Atlantycki i Spokojny.

W 1928 roku Amundsen wraz z ekipą ratunkową wyruszył na pomoc Umberto Nobilemu, który zaginął podczas lotu sterowcem nad Arktyką. Na wysokości Wyspy Niedźwiedziej kontakt z samolotem Latham 47, którym podróżował Amundsen, się urwał. Ponad dwa miesiące później odnaleziono w morzu jedną z części maszyny. Uważa się, że samolot rozbił się u wybrzeży Wyspy Niedźwiedziej, nigdy jednak nie odnaleziono żadnego ciała - ani załogi, ani samego Amundsena.

Kolejne próby odnalezienia wraku Latham 47 podjęto w 2004 i w 2009 roku, jednak nie przyniosły one żadnych rezultatów.

6/12
Zaginieni latarnicy z wysp Flannana...
fot. geograph.org.uk / Marc Calhoun, CC BY-SA 2.0

Zaginieni latarnicy z wysp Flannana

Wyspy Flannana to niewielka grupa niezamieszkanych wysepek w paśmie Hebrydów Zewnętrznych Szkocji. Ich nazwa po dziś dzień kojarzy się głównie z niewyjaśnioną tragedią, jaka wydarzyła się tam w grudniu 1900 roku. Z wyspy bez śladu zniknęli trzej mężczyźni obsługujący latarnię morską.

Pierwsze sygnały o niepokojącej sytuacji nadeszły 15 grudnia 1900 roku, kiedy to mijający wyspy parowiec spostrzegł, iż latarnia nie działa. Z powodu sztormu akcja ratunkowa wyruszyła dopiero 26 grudnia. Po dotarciu na wyspę odkryto, że latarnicy zniknęli. Brama do budynku latarni była jednak zamknięta, podobnie jak drzwi wejściowe, w środku zaś wisiała odzież ochronna jednego z mężczyzn. Lampy okazały się wyczyszczone i napełnione paliwem, jedynym sygnałem pośpiechu było zaś przewrócone w kuchni krzesło. Dziennik latarników był wypełniony do dnia 15 grudnia - po tej dacie ślad się urywał.

Zagadka nie została do dziś rozwiązana, nie znaleziono też ciał mężczyzn. Najczęściej uważa się, że przyczyna zagadkowego zaginięcia leży w zjawisku tzw. fali wyjątkowej, która nawiedziła wyspę i wciągnęła latarników do morza.

7/12
Sprawa Madeleine McCann...
fot. Archiwum rodziny

Sprawa Madeleine McCann

Sprawa Madeleine McCann to jedno z najgłośniejszych zaginięć dzieci w historii. 3-letnia Madeleine w 2007 roku pojechała z rodziami na wakacje do Portugalii, do regionu Algarve. W dniu jej zaginięcia rodzice udali się na kolację, przy czym co 30 minut mieli sprawdzać, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. Ok 22:00 matka Madeleine, lekarka, poszła do pokoju córki i zastała jedynie puste łóżeczko. Okno było otwarte na oścież.

Hipotezy:

1. Dziewczynka została uprowadzona przez siatkę pedofili. W 2012 roku pedofil Raymond Hewlett wyznał przed śmiercią, że dziewczynka może znajdować się w Rosji lub na Ukrainie.

2. Madeleine McCann zginęła w nieszczęśliwym wypadku, kiedy wraz z rodzicami przebywała w apartamencie w Algarve. Rodzice dziewczynki zatuszowali jej śmierć i upozorowali porwanie.

3. Trzy miesiące po zaginięciu portugalska policja znalazła ślady krwi w pokoju, w którym doszło do porwania. Wówczas postawiono hipotezę, że Madeleine została zamordowana.

Do dziś nie wiadomo, co naprawdę stało się z Madeleine McCann. W ostatnich latach podjęto ponowne przesłuchania głównych podejrzanych w sprawie, na razie jednak nie przyniosły one efektu.

8/12
Malaysia Airlines 370 znika z radarów...
fot. Rejony poszukiwań samolotu (na niebiesko) i teoretyczny zasięg samolotu, Soerfm, CC BY-SA 3.0

Malaysia Airlines 370 znika z radarów

Wydawać by się mogło, że współczesna technologia wyklucza zagadkowe zaginięcia tak dużych maszyn, jak samolot pasażerski - a jednak jest to założenie błędne. Do jednego z najgłośniejszych w ostatnich latach zaginięć samolotu doszło 8 marca 2014 roku. Chodzi o lecący z Kuala Lumpur do Pekinu samolot pasażerski Boeing 777-200ER, należący do Malaysia Airlines. Maszyna zniknęła z radarów nad Morzem Południowochińskim i do dziś nie udało się skompletować jej szczątków ani odnaleźć czarnych skrzynek.

Według ustaleń śledczych samolot po raz ostatni kontaktował się z wieżą kontrolną w Kuala Lumpur o godz. 1.19, by 2 minuty później zniknąć z cywilnych radarów. Malezyjskiemu radarowi wojskowemu udało się jeszcze odnotować kilka skrętów maszyny oraz kurs w kierunku Antarktydy. Przyczyna katastrofy do dziś pozostaje nieznana.

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.

Polecamy

Na ten mecz Iga Świątek czekała od miesięcy. To nie jedyny taki przypadek

Na ten mecz Iga Świątek czekała od miesięcy. To nie jedyny taki przypadek

Turyści ruszyli na szlaki w Tatry. Tłoczno robi się przed kasami biletowymi

Turyści ruszyli na szlaki w Tatry. Tłoczno robi się przed kasami biletowymi

Dramatyczne sceny na ulicach Tbilisi. Tak policja rozprawia się z protestującymi

Dramatyczne sceny na ulicach Tbilisi. Tak policja rozprawia się z protestującymi

Zobacz również

Turyści ruszyli na szlaki w Tatry. Tłoczno robi się przed kasami biletowymi

Turyści ruszyli na szlaki w Tatry. Tłoczno robi się przed kasami biletowymi

Świetny mecz i cztery gole w Monachium. Remis w pierwszym półfinale Ligi Mistrzów

Świetny mecz i cztery gole w Monachium. Remis w pierwszym półfinale Ligi Mistrzów