5/12
Duży odsetek osób rozważających zmianę pracy stanowią...
fot. Johnny Cohen/ Unsplash.com

7. Niepewność zatrudnienia/ wygaśnięcie umowy

Duży odsetek osób rozważających zmianę pracy stanowią pracownicy obawiający się zwolnienia. Kolejną grupę stanowią osoby, którym zbliża się termin wygaśnięcia umowy na czas określony lub nie przedłużono im umowy.

Niestety, polscy pracodawcy często stosują praktykę, która polega na nieinformowaniu osoby zatrudnionej o tym, że współpraca nie będzie kontynuowana aż do ostatniej chwili, tj. do momentu, kiedy są zobligowani do udzielania takiej informacji przepisami prawa.

Przykładowo, w przypadku trzymiesięcznej umowy na okres próbny lub umowy na czas określony do 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Dla umów zawartych na okres próbnych poniżej 3 miesięcy, ale powyżej 2 tygodni, pracodawca ma jeden tydzień na wypowiedzenie, a umowy zawarte na czas poniżej 2 tygodni można wypowiedzieć przy zachowaniu 3-dniowego okresu wypowiedzenia. Obietnica stabilności zatrudnienia w 40% przypadków pomaga firmie w pozyskaniu nowych pracowników.

6/12
Co piąty pracownik rozważający zmianę pracy wskazuje na...
fot. Luis Villasmil/ Unsplash.com

6. Problem z bezpośrednim przełożonym

Co piąty pracownik rozważający zmianę pracy wskazuje na trudne relacje z bezpośrednim przełożonym.

Z raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce” wynika, że ponad połowa pracowników doświadczyła przemocy słownej w miejscu pracy (56%), a aż 14% - przemocy fizycznej. Niemal co drugi pracownik (46%) przyznaje, że był kiedyś ofiarą mobbingu.

Nie powinniśmy pozostawać obojętni na złe traktowanie. Warto reagować, gdy widzimy, że naszym współpracownikom dzieje się coś złego. W razie przykrej sytuacji można zacząć od rozmowy z pokrzywdzonym i swoim przełożonym, a jeżeli nie przyniosą one skutków, mamy prawo zgłosić się do kierownictwa wyższego szczebla lub Państwowej Inspekcji Pracy.

7/12
Co piąty pracownik szukający pracy byłby skłonny opuścić...
fot. Kiefer Likens/ Unsplash.com

5. Brak work-life balance

Co piąty pracownik szukający pracy byłby skłonny opuścić firmę, aby uzyskać lepszą równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

Niekiedy musimy dokonywać trudnych wyborów między wzięciem nadgodzin a wygospodarowaniem czasu dla siebie i najbliższych. Ta rzeczywistość najlepiej jest znana pracownikom korporacji, osobom pracującym nad projektami, które muszą być zrealizowane w określonym czasie oraz pracownikom placówek handlowych i gastronomicznych. Jeżeli praca negatywnie oddziałuje na nasze życie prywatne, może to być sygnał do jej zmiany.

Pracodawcy zaczynają rozumieć, że zbyt duże obciążenie pracowników negatywnie wpływa na ich efektywność. Umożliwienie zachowania work-life balance zwiększa szanse na pozyskanie nowych rąk do pracy o 38%.

8/12
30% pracowników rozważających zmianę pracodawcy przegląda...
fot. Nabeel Syed/ Unsplash.com

4. Niedogodna lokalizacja

30% pracowników rozważających zmianę pracodawcy przegląda oferty pracy ze względu na zbyt długie dojazdy do firmy. Położenie zakładu pracy może stanowić problem zarówno w dużym mieście, jak i w mniejszej miejscowości. Dlatego jeszcze przed wysłaniem CV warto sprawdzić, ile czasu będziemy potrzebować na dotarcie do miejsca zatrudnienia. Po odwiedzeniu Google Maps entuzjazm związany z ofertą pracy może opaść.

Aż 65% kandydatów do pracy jest w stanie przyjąć gorzej płatną ofertę ze względu na dogodną lokalizację - sugerują badania Grafton Recruitment i CBRE. Jednocześnie z raportu „Nowoczesne usługi biznesowe - stabilny wzrost” firmy Hays wynika, że dobra lokalizacja zwiększa możliwość pozyskania nowych pracowników o 34%.

Oprócz czasu dojazdu warto również sprawdzić dostępność miejsc parkingowych, a w przypadku osób korzystających z transportu publicznego - bliskość przystanków komunikacji miejskiej.

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.

Polecamy

Spontaniczne wakacje Szczęsnego. Właśnie tam wziął ślub

Spontaniczne wakacje Szczęsnego. Właśnie tam wziął ślub

Marsz z okazji Święta Pracy. „Mieszkań, pracy, godnej płacy”

Marsz z okazji Święta Pracy. „Mieszkań, pracy, godnej płacy”

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Zobacz również

Unijne szczyty odbędą się w Polsce? Ważna zapowiedź prezydenta

Unijne szczyty odbędą się w Polsce? Ważna zapowiedź prezydenta

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia