10 rzeczy, na które patrzą pracodawcy w trakcie rozmowy o pracę

Anna Bartosiewicz
Rozmowa o pracę stanowi jeden z kluczowych elementów rekrutacji. Od tego, jakie wrażenie zrobisz na rekruterze, może zależeć to, czy spotkanie zakończy się dla ciebie pomyślnie. Sprawdź, jakie czynniki są brane pod uwagę podczas rozmowy o pracę.

10 rzeczy, na które rekruterzy zwracają uwagę podczas rozmowy o pracę

Nie da się przewidzieć wszystkich scenariuszy rozmowy o pracę, ale na pewne elementy warto zwrócić uwagę. Posiadane umiejętności, motywacja do pracy w danej firmie czy mowa ciała mogą zaważyć o tym, kogo wybierze rekruter. Istotna jest także komunikacja pozawerbalna, która odgrywa równie ważną rolę co sposób wypowiedzi. Już pierwsze sekundy spotkania mogą przesądzić o wyniku rozmowy o pracę.

Pierwsze wrażenie
Naukowcom udało się oszacować, w jakim czasie kształtuje się nasze nastawienie do drugiego człowieka. Wystarczy od 4 do 7 sekund, aby rekruter wyrobił sobie zdanie na temat kandydata. Liczy się każdy detal: wygląd, uścisk dłoni czy postawa ciała. Jeżeli na początku rozmowy o pracę zrobimy na kimś dobre wrażenie, będzie to działało na naszą korzyść podczas reszty spotkania. W przeciwnym razie nasze szanse na powodzenie drastycznie zmaleją. Kandydat, któremu nie uda się wypaść korzystnie w ciągu pierwszych kilku sekund, w 90 proc. przypadków nie dostanie pracy. Pozostałe osoby mają 75 proc. szansy na zatrudnienie.

Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

- Na rynku pracy również obowiązuje zasada „pierwszego wrażenia”, dlatego do rozmowy o pracę należy dobrze się przygotować, aby udowodnić potencjalnemu pracodawcy, że jest się najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Warto pamiętać, że nawet jeśli nasze CV zainteresuje rekrutera, to i tak największe znaczenie ma to, jak wypadniemy na rozmowie – mówi Bogumiła Siwiec, manager w firmie rekrutacyjnej Michael Page.

Wygląd
Aby zrobić dobre wrażenie, warto zatroszczyć się o odpowiednią aparycję: elegancki ubiór i schludne uczesanie. Powinno się unikać krzykliwych elementów, takich jak: buty na szpilkach, jaskrawo pomalowane paznokcie czy kolorowa biżuteria. Najlepiej jest dobrać odzież w neutralnych odcieniach beżu, brązu, szarości, granatu lub czerni. Dopełnieniem stroju powinno być eleganckie obuwie, galanteria i dodatki.

Mowa ciała
Podczas rozmowy o pracę rekruter będzie zwracał uwagę na szereg detali, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Duże znaczenie ma to, w jaki sposób wejdziemy do sali, jak przywitamy się ze swoim rozmówcą i czy będziemy siedzieć w odpowiedni sposób. Podpieranie się łokciem z pewnością nie sprzyja pozytywnej ocenie, za to ważne jest to, aby nawiązać kontakt z osobą, które rekrutuje i wykazać zainteresowanie rozmową o pracę.

Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

- Bardzo ważnym aspektem analizowanym podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest mowa ciała. Kandydaci powinni zwrócić uwagę na kontrolowanie swoich gestów i zachowań, m.in. na modulowanie głosu, podtrzymywanie kontaktu wzrokowego czy profesjonalne uściśnięcie dłoni. Po odbyciu spotkania, mile widziane będzie również napisanie e-maila do rekrutera z podziękowaniem za poświęcony czas oraz wyrażeniem chęci wzięcia udziału w kolejnych procesach rekrutacji – ocenia Bogumiła Siwiec.

Znajomość branży
Niektórzy pracodawcy szukają osób bez doświadczenia, ponieważ można zaoferować im niższe stawki, inni pragną zatrudnić wykwalifikowanych pracowników obeznanych ze specyfiką danej branży.

- Dużym plusem będzie wykazanie się wiedzą i znajomością branży. W tym celu warto prześledzić najnowsze wydarzenia, które odegrały kluczową rolę na danym rynku – radzi ekspertka Michael Page.

Doświadczenie zawodowe
W przypadku specjalistów kluczowe znaczenie odgrywa doświadczenie. Jeżeli jest ono dopasowane do konkretnej oferty, podczas rozmowy o pracę warto uwypuklić te aspekty, które mogą nas uwiarygodnić w oczach rekrutera. Osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia, często już na wstępie zostają skreślane z listy przez działy HR. Dodatkowo nie wszystko jesteśmy w stanie zawrzeć w CV. Dlatego warto postarać się sprowadzić rozmowę na takie tory, żeby jak najlepiej się zaprezentować.

- Najważniejsze to dobrze zrozumieć stanowisko i profil firmy, do której zostaliśmy zaproszeni na rozmowę. Identyfikacja rzeczywistych potrzeb pracodawcy, sprawdzenie zakresu obowiązków oraz dopasowanie ich do posiadanego doświadczenia zawodowego, a także własnych aspiracji, to klucz do sukcesu podczas rozmowy kwalifikacyjnej – mówi Iwo Paliszewski, CEE Marketing & Employer Branding Manager w firmie rekrutacyjnej Antal.

Wykształcenie
Coraz mniej pracodawców zwraca uwagę na wykształcenie, jednak nabiera ono znaczenia podczas rekrutacji na wyższe stanowiska. Dyplom odgrywa istotną rolę w przypadku zawodów, które wymagają specjalistycznej wiedzy, np. w branży wydawniczej, szkolnictwie czy firmach z branży IT.

Zainteresowanie ofertą
Nawet, jeżeli kandydat nie ma dużego doświadczenia, może nadrobić braki zaangażowaniem i motywacją do pracy. Jeżeli rekruter odczuje, że zależy nam na zatrudnieniu w konkretnej firmie, widzimy siebie na danym stanowisku i jesteśmy przekonani o słuszności swojej decyzji, rozmowa o pracę ma szansę potoczyć się dla nas korzystnie. Nie należy się bać zadawania pytań, które będą świadczyć o naszych intencjach.

- Wnikliwość i zainteresowanie firmą, stanowiskiem czy strategią organizacji na pewno zostaną pozytywnie odebrane i potwierdzą zaangażowanie kandydata w proces rekrutacyjny. Przykłady dobrych pytań to: „Co należy zrobić, aby odnieść sukces na tym stanowisku?”, „Jakie są największe wyzwania działu na najbliższe 6 miesięcy?” – wylicza Iwo Paliszewski.

Osobowość kandydata
Często pracodawcy szukają kandydatów o określonym profilu osobowościowym. Przykładowo, team leader powinien mieć zdolności przywódcze i organizacyjne. Rekruter może poprosić nas o wypełnienie specjalistycznego testu lub zapytać, jak zachowujemy się w określonych sytuacjach. Pracodawcy zwracają uwagę na takie elementy, jak umiejętność pracy w grupie, samodzielność czy zdyscyplinowanie.

Osiągnięcia
Kolejną rzeczą braną pod uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej są nasze dotychczasowe sukcesy w życiu zawodowym. Im korzystniejsze światło rzucimy na swoją przeszłość, tym większa będzie nasza szansa na zatrudnienie.

- Warto podkreślić nasze dotychczasowe osiągnięcia i pokazać, co nas wyróżnia na tle innych aplikantów, co wnosimy do organizacji – zaznacza Iwo Paliszewski.

Jeżeli mamy na swoim koncie projekt, który zakończył się sukcesem, warto pochwalić się nim na rozmowie o pracę.Dobrze jest podać jak najbardziej mierzalne dane. Można wspomnieć o wynikach sprzedaży czy kwocie, jaką firma zarobiła dzięki naszemu wkładowi. Nie zaszkodzi również wspomnieć o aktywności poza pracą, np. w organizacjach pozarządowych. Dzięki temu pracodawca utwierdzi się w przekonaniu, że ma do czynienia z człowiekiem, który nie jest bierny, ale sam wychodzi z inicjatywą.

Znajomość języków obcych
Coraz częściej rekruterzy zwracają uwagę na znajomość języków obcych. Osoba prowadząca rozmowę o pracę może zapytać nas, czy nie mamy nic przeciwko, aby przejść na język angielski. W wielu spółkach kandydaci są również proszeni o wypełnienie testów językowych. Część pracodawców poszukuje osób, które posługują się przynajmniej dwoma językami obcymi, np. angielskim i niemieckim. W przypadku korporacji znajomość rzadkiego języka, takiego jak hebrajski, może mieć wpływ na wysokość pensji.

Trzeba pamiętać, że dopasowanie oferty do swoich potrzeb i umiejętności to już połowa sukcesu. Jeżeli będziemy aplikować na ogłoszenia związane ze swoimi aspiracjami zawodowymi i umiejętnościami, mamy większą szansę na zabłyśnięcie w oczach rekrutera. Zwiększa to również szansę na czerpanie satysfakcji z pracy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie