5/15
Często spotykaną sytuacją w ostatnich tygodniach jest...
fot. 123RF

Obniżka pensji bez porozumienia

Często spotykaną sytuacją w ostatnich tygodniach jest również uznaniowa obniżka wynagrodzenia. W niektórych firmach właściciel oznajmia pracownikom, że z uwagi na niekorzystną sytuację finansową wywołaną koronawirusem personel będzie zarabiać od teraz kilkanaście-kilkadziesiąt procent mniej.

Jeżeli nie doszło wcześniej do podpisania aneksu lub porozumienia, taka sytuacja jest naruszeniem praw pracowniczych za które szefowi grozi wysoka grzywna i obowiązek zwrotu pozostałej części wynagrodzenia wraz z odsetkami.

Podobny problem dotyka osób, które część wynagrodzenia dostają "pod stołem". Nieuczciwi pracodawcy wykorzystują ten fakt i tłumacząc się epidemią przestają wypłacać nieopodatkowaną część pensji.

6/15
Problem dotyczący wielu przedsiębiorstw, w których...
fot. 123RF

Postojowe tylko 60%

Problem dotyczący wielu przedsiębiorstw, w których wprowadzono przestój w związku z art. 81 k.p. (nie mylić z przestojem ekonomicznym). Wspomniany artykuł jest dość rozbudowany, przez co niektórzy pracodawcy nie czytają lub nie chcą go czytać w całości.

Przepis określa wysokość wynagrodzenia w przypadku ogłoszenia przestoju w zakładzie pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy (de facto każda przyczyna nie leżąca po stronie pracownika). Zgodnie z treścią artykułu pracownikowi przysługuje w tej sytuacji wynagrodzenie określone w umowie stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony - 60% wynagrodzenia.

Szefowie widząc w artykule zwrot "60%" niejako z automatu uznają, że właśnie taką kwotę należy płacić pracownikom na postojowym. Jest to oczywista pomyłka, gdyż przepis jasno wskazuje, że niepełna kwota wynagrodzenia przysługuje tylko jeśli w umowie nie określono stawki godzinowej lub miesięcznej. 60% dotyczyć więc będzie wyłącznie pracy na akord lub prowizję.

Więcej o wynagrodzeniu postojowym przeczytasz tutaj >>>https://strefabiznesu.pl/wynagrodzenie-postojowe-2020-komu-przysluguje-wynagrodzenie-za-czas-przestoju-w-pracy-ile-platne-jest-postojowe-i-kiedy-sie/ar/c10-14931932

7/15
Wiele firm wraz z obniżką wynagrodzenia, obniża pracownikom...
fot. 123RF

Mniejszy etat tylko w teorii

Wiele firm wraz z obniżką wynagrodzenia, obniża pracownikom wymiar etatu. Przez to zatrudnieni swoje obowiązki wykonują przez mniejszą liczbę godzin w ciągu dnia i tygodnia.

Tyle w teorii. W praktyce choć oficjalnie czas pracy został skrócony, pracodawca wymaga od załogi pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, pod groźbą zwolnienia lub niewypłacenia części wynagrodzenia.

8/15
Duża liczba pracowników-rodziców w czasie epidemii...
fot. 123RF

Zwolnienie w czasie zasiłku opiekuńczego

Duża liczba pracowników-rodziców w czasie epidemii koronawirusa korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na zdrowie dziecko w związku z zamknięciem szkół/przedszkoli/żłobków. Dla pracodawców jest to spory problem, gdyż część pracowników może być niedostępna nawet przez kilka miesięcy.

Niektórzy szefowie tracą cierpliwość i po kilku tygodniach nieobecności pracownika, wysyłają mu pocztą wypowiedzenie umowy o pracę. O ile listowna forma wypowiedzenia jest dopuszczalna, to wysłanie takiego listu w czasie pobierania zasiłku przez pracownika jest niedopuszczalne. Na mocy art. 41 k.p. takie wypowiedzenie jest nieskuteczne z mocy prawa.

Pozostało jeszcze 7 zdjęć.

Polecamy

Pożar lasu w okolicy Pustyni Błędowskiej i dwa inne w jednym dniu

NOWE
AKTUALIZACJA
Pożar lasu w okolicy Pustyni Błędowskiej i dwa inne w jednym dniu

Ponad 6 kg środków odurzających znaleziono u 24-latka z Lublina

Ponad 6 kg środków odurzających znaleziono u 24-latka z Lublina

Wielka feta na Narodowym. Tak cieszyli się wiślacy podczas ceremonii dekoracji

Wielka feta na Narodowym. Tak cieszyli się wiślacy podczas ceremonii dekoracji

Zobacz również

Rynek Główny odleciał. Wisła Kraków fetuje zdobycie Pucharu Polski!

Rynek Główny odleciał. Wisła Kraków fetuje zdobycie Pucharu Polski!

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu. Zobaczcie zdjęcia!

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu. Zobaczcie zdjęcia!