10 mln dolarów z Arabii Saudyjskiej na wsparcie działań reagowania kryzysowego dla Ukraińców w Polsce. "Pomoc nie jest jednorazowa"

OPRAC.:
Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Wideo
od 16 lat
10 mln USD na wsparcie działań reagowania kryzysowego WHO i UNHCR dla Ukraińców w Polsce przeznaczyło Centrum Pomocy Humanitarnej Króla Salmana w Rijadzie. Środki będą przeznaczone m.in. na zakup oraz dostawę materiałów i sprzętu medycznego pierwszej potrzeby.

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania przez Centrum Pomocy Humanitarnej Króla Salmana w Rijadzie (KSRelief). Książę Mohammed ibn Salman to faktyczny władca Arabii Saudyjskiej. KSRelief pracuje w ponad 45 krajach na świecie.

W komunikacie prasowym ambasady Arabii Saudyjskiej w Warszawie, wyjaśniono, że najwyższym priorytetem KSRelief jest zakup oraz dostawa materiałów i sprzętu medycznego pierwszej potrzeby.

Inspektor generalny KSRelief dr Abdullah AlRabeeah ocenił, że w czasie ostatnich lat stosunki między Arabą Saudyjską a Polską znacznie się zacieśniły, a oba narody łączą wspólne wartości. Przekonywał, że podobnie jak Polska, która gości wielu uchodźców z Ukrainy, tak Arabia Saudyjska przyjęła ponad 1 mln osób m.in. z Jemenu i Syrii.

AlRabeeah powiedział, że Arabia Saudyjska planuje dalsze wsparcie uchodźców ukraińskich. "Nasza pomoc nie jest jednorazowa" - zapewnił.

Przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce dr Paloma Cuchi podkreśliła, że z przekazanych pieniędzy zostanie sfinansowany zakup leków i sprzętu zarówno dla pacjentów z chorobami niezakaźnymi (np. cierpiących na cukrzycę czy choroby sercowo-naczyniowe), jak również szczepionki (w tym m.in. na odrę, polio i gruźlicę). Dodała, że część środków będzie mogła być spożytkowana na potrzeby zdrowotne Polaków.

- Szczególnie ważne jest osiągniecie odpowiedniego wskaźnika wyszczepialności przeciw chorobom takim, jak polio czy gruźlica i jednocześnie prowadzenie programów leczenia gruźlicy - powiedziała Cuchi.

Przedstawiciela WHO w Polsce przekazała, że pomoc uzyskana od KSRelief będzie zaspokajała bieżące potrzeby uchodźców, ale też pomoże w realizacji długofalowych świadczeń na ich rzecz.

Darowizna ma być też wykorzystana do uruchomienia modelu zdecentralizowanej opieki nad chorymi na gruźlicę lekooporną (DR-TB), zaprojektowanej w taki sposób, żeby pacjenci mogli być leczeni w domu, bez konieczności hospitalizacji. Z niego mają też skorzystać Polacy.

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl