10 dróg rozwoju Dolnego Śląska

Redakcja
Regionalny program dla dolnośląskiego to już 1524 projekty realizowane z unijnym wsparciem
Regionalny program dla dolnośląskiego to już 1524 projekty realizowane z unijnym wsparciem Michał Pawlik
1,2 miliarda euro unijnych środków w rękach dolnośląskiego samorządu: jak i na co je wydajemy?

Od czasu przystąpienia do Unii w całym kraju przeprowadzono tysiące inwestycji dofinansowanych z budżetu unijnego. Środki przyznane Polsce na lata 2007-2013 zostały częściowo rozdzielone na poziomie centralnym na potrzeby kilku tzw. programów operacyjnych, jak np. Innowacyjna Gospodarka czy Kapitał Ludzki - pisaliśmy o nich w poprzednich odcinkach naszego cyklu. Dużą część dofinansowania przekazano jednak bezpośrednio do 16 województw.

Za wydawanie tych pieniędzy odpowiedzialne są urzędy marszałkowskie. Generalnie cel władz samorządowych wszę-dzie był podobny: wykorzystać pomoc unijną do poprawy konkurencyjności gospodarczej regionu oraz polepszenia warunków życia i pracy mieszkańców. Różnice pojawiły się w pomysłach, jak najlepiej taki cel osiągnąć. I tak powstało 16 tzw. regionalnych programów operacyjnych (RPO).

W kolejnych odcinkach będziemy przyglądać się konkretnym efektom realizacji takiego programu na Dolnym Śląsku. Zmianom, które dzięki nim odczuliśmy już bezpośrednio i które wpływają lub wpłyną na funkcjonowanie naszych lokalnych społeczności. Najpierw jednak przypomnijmy zasady, jakimi kierowały się nasze władze samorządowe przy wyborze projektów, które otrzymały unijne dofinansowanie, i ile pieniędzy dostaliśmy do dyspozycji.

Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 otrzymał do dyspozycji 1,57 mld euro, z czego 1,24 mld euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, natomiast pozostała kwota to wkład krajowy. Na koniec lipca na Dolnym Śląsku ocenę formalną przeszły pozytywnie wnioski o unijne dofinansowanie z MRPO na kwotę ponad 6,06 mld zł! Do realizacji zatwierdzono projekty, które otrzymają dofinansowanie na poziomie ponad 4,8 mld zł.

Kolejnym krokiem po zatwierdzeniu projektu jest podpisanie umowy o dofinansowanie, których w województwie mamy już 1524. Przeznaczono na ich realizację 3,87 mld zł pochodzących z budżetu unijnego. Z tych ponad 1500 projektów 726 już jest zakończonych, a realizacja kolejnych 798 jeszcze trwa.

RPO dla Województwa Dolnośląskiego podzielono na 10 tzw. priorytetów, czyli obszarów kluczowych dla rozwoju regionu, które jednocześnie najbardziej potrzebowały inwestycji. Dotację unijną podzielono na owe priorytety w różnych proporcjach.

Na projekty wpływające na wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw przeznaczono 297,8 mln euro. To dziesiątki firm, które dzięki temu wprowadziły innowacyjne linie technologiczne czy nowe produkty na rynek. Z funduszy tych dofinansowano również budowę i rozbudowę parków technologicznych i inkubatorów przedsiębiorczości.

Rozwój społeczeństwa informacyjnego to drugi z priorytetów, który otrzymał 97 mln euro. Pieniądze te pozwoliły m.in. na realizację projektu bezprzewodowego internetu miejskiego we Wrocławiu, a liczne gminy otrzymały dofinansowanie na rozwój tzw. e-administracji.

Na infrastrukturę transportową przeznaczono aż 273,1 mln euro. Poza drogami część tych środków zainwestowano także w kolej regionalną - przebudowę linii i zakup taboru.

Na czwartym miejscu znalazła się poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego z dofinansowaniem w wysokości 128,7 mln euro. Kolejnym obszarem z 36,3 mln euro jest rozwój regionalnej infrastruktury energetycznej przyjaznej środowisku. Wśród projektów znalazły się m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii, np. budowa małej elektrowni wodnej na Kaczawie.

Szóstym priorytetem jest wykorzystanie i promocja potencjału turystycznego i kulturowego regionu z dofinansowaniem 108,4 euro. Postawiono i na turystykę biznesową, i na uzdrowiska - ze środków unijnych skorzystały Kudowa--Zdrój, Szczawno-Zdrój czy Polanica-Zdrój.

Siódmy priorytet to rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej. Na ten cel przeznaczono 99 mln euro, które wydawane są m.in. na remonty czy rozbudowę szkół i obiektów sportowych, a także rozbudowę obiektów akademickich. Przedostatni obszar to modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia, na którą przeznaczono 52,7 mln euro. Pieniądze te pozwoliły na zakup nowoczesnego sprzętu czy remonty wielu szpitali i ZOZ-ów.

Dziewiątym priorytetem jest odnowa zdegradowanych obszarów miejskich na terenie Dolnego Śląska z budżetem w wysokości 107,1 mln euro, z którego skorzystały np. gminy Lubin czy Nowa Ruda.

Pozostałą kwotę 26,5 mln euro przeznaczono na tzw. pomoc techniczną. Są to głównie koszty zarządzania RPO i dotarcia z informacją o możliwościach skorzystania z funduszy do potencjalnych beneficjentów.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie