1 września inny niż wszystkie. Nowy rok szkolny zacznie w Polsce 400 tys. ukraińskich dzieci

Ukraińskie dzieci
Ukraińskie dzieci fot. damianobuffo/ 123rf.com
"Jesteśmy przygotowani na kolejne 200-300 tysięcy w polskich szkołach. W polskich szkołach jest miejsce dla dzieci ukraińskich, jesteśmy przygotowani systemowo do tego, mamy bardzo elastyczny system stworzony wraz z organami prowadzącymi, z samorządami" - mówił jeszcze na początku sierpnia minister edukacji Przemysław Czarnek.

Jak podkreślił kolejne, bo jeszcze w tamtym roku naukę w Polsce rozpoczęło około 160 tys. dzieci z Ukrainy. To daje około 400 tys. uczniów zza wschodniej granicy. Co nowy rok szkolny przyniesie ukraińskim uczniom?

Gdzie najwięcej?

Najwięcej uczniów z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, uczęszczać będzie do polskich szkół podstawowych - 74,9 proc. wszystkich. Do przedszkoli przyjęto 16,9 proc., do szkół ponadpodstawowych 8,2 proc. Większość tych drugich uczęszcza do liceów ogólnokształcących, mniej do technikum.

1 września inny niż wszystkie. Nowy rok szkolny zacznie w Polsce 400 tys. ukraińskich dzieci
Infografika: Agnieszka Kowalko

Wśród powiatów, w których ukraińskich dzieci uczy się najwięcej, przeważają duże miasta na prawach powiatu: Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź i Poznań. Jeśli chodzi o województwa to najwięcej ukraińskich uczniów jest kolejno w: mazowieckim, dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, małopolskim, pomorskim i łódzkim.

Jakie zmiany?

O zmianach, o które postulowało m.in. środowisko nauczycielskie, było bardzo głośno przez kilka miesięcy, ale nie zmieni się praktycznie nic. Uczniowie z Ukrainy pójdą we wrześniu do polskich szkół na dotychczasowych zasadach. Polskiej Agencji Prasowej ukazała się depesza podsumowująca, co ukraińscy uczniowie powinni wiedzieć. MEiN przypomina w niej, że zmianie ulegną przede wszystkim terminy zgłaszania się do przystąpienia do egzaminów kończących poszczególne etapy edukacji. Pozostałe kwestie zostaną bez zmian.

O zmiany w organizacji zajęć dla uczniów z Ukrainy Związek Nauczycielstwa Polskiego apelował w liście do premiera Morawieckiego już 2 czerwca. Jak wskazuje związek: "Obecnie nauczyciele wskazują na szereg problemów, którymi są m.in. zbyt liczne oddziały, obciążenie dodatkowymi obowiązkami związanymi z dostosowaniem form i metod pracy do każdego ucznia z Ukrainy, konieczność dodatkowej pracy w godzinach ponadwymiarowych, ponoszenie ogromnej odpowiedzialności za powierzone dzieci przy braku właściwej komunikacji z nimi – ponad 80 proc. przyjętych do polskiego systemu edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy, nie znając języka polskiego trafiło do funkcjonujących już w systemie oddziałów, a nie do oddziałów przygotowawczych."

Związek domagał się przede wszystkim dopracowania systemu włączania ukraińskich dzieci do polskiego systemu - głównie w kontekście tworzenia oddziałów przygotowawczych, oceniania, klasyfikacji, egzaminów i rekrutacji na różnych poziomach językowych.

Jedną ze zmian będzie to, że mają zostać przemeblowane warunki ukończenia w roku szkolnym 2022/2023 szkoły podstawowej przez uczniów, obywateli Ukrainy. "W arkuszu ocen i w świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: muzyka, plastyka, przyroda i technika będzie wstawiana pozioma kreska. W przypadku ucznia, który w roku szkolnym 2021/2022 otrzymał promocję do klasy VIII, w arkuszu ocen oraz na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: przyroda i technika będzie wstawiana pozioma kreska. W przypadku nieuzyskania świadectwa ukończenia szkoły podstawowej uczeń będzie powtarzał klasę VIII i przystępował ponownie do egzaminu ósmoklasisty" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Pozostałe rozwiązania będą kontynuowane z roku szkolnego 2021/2022.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl