06.07 to Światowy Dzień Pocałunku! Umiesz się całować? Skradnij dziś komuś buziaka!

js
Całowanie powietrza Belgom wydaje się bardziej higieniczne od zwykłych całusów. Pixabay.com
Buziak, całus w policzek lub gorący pocałunek – tak prosta czynność jak całowanie może mieć tyle odcieni! Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pocałunku. Przedstawiamy najciekawsze fakty o całowaniu. Jak całuje się na świecie? Czy francuski pocałunek jest wszędzie dopuszczany? Jak całują się Eskimosi?

Remy de Gourmont twierdził, że kobiety pamiętają pierwszy pocałunek jeszcze wtedy, gdy mężczyźni nie pamiętają już o ostatnim. Carlo Coldoni z kolei był przekonany o tym, że pocałunek dla zagniewanej kobiety to za mało. Zdenerwowaną ukochaną trzeba pocałować przynajmniej 4 razy!

Buziak – o tym, jak całujesz, decyduje dzieciństwo

Według badań to, w jaki sposób się całujesz, jest warunkowane jeszcze w trakcie życia płodowego. To wtedy ustala się m.in. kierunek odchylenia głowy i wrażliwość zmysłowa warg. Podczas całowania lubisz pochylać głowę w prawo? Preferencja ta ustaliła się jeszcze w łonie matki. Co interesujące, aż 2/3 ludzi woli podczas całowania pochylić buzię w prawo, a nie w lewo.

Całowanie wbrew pozorom uruchamia wiele mięśni. Szczególnie te namiętne pocałunki mogą okazać się mocno angażujące. W trakcie całowania używamy aż 34 mięśni twarzy i aż 112 mięśni w całym ciele.

10 najsłynniejszych pocałunków świata - które przeszły do historii?

Rodzaje pocałunków – Buziak, całus i pocałunek francuski

Całować można się na różne sposoby. Niekoniecznie te erotyczne. Poza tym całować można nie tylko ukochanego. W Światowy Dzień Pocałunku przypomnij sobie o tym, że niewinny buziak to nie to samo co francuski pocałunek.

 • całus w policzek – ta niezobowiązująca czynność wyraża sympatię. Całowanie w policzek zwykle kojarzy nam się z powitaniem lub pożegnaniem. W Polsce w policzek całują się kobiety. Mężczyźni zwykle wolą podać sobie dłoń – czy to na pożegnanie, czy na powitanie.
 • buziak w czoło – całowanie w czoło to wyraz troski. Każde dziecko lubi, gdy mama pogłaszcze je i pocałuje w głowę.
 • całowanie dłoni – wielu polskich mężczyzn ciągle kultywuje tradycję całowania kobiet w dłonie. Celem takiego gestu jest wyrażenie szacunku dla płci pięknej.
 • pocałunek „suchy” - to najbardziej niewinna forma romantycznego pocałunku. Partnerzy muskają się wargami – ich usta są zamknięte.
 • pocałunek z języczkiem – tzw. francuski pocałunek jest dosyć odważnym sposobem na wyrażenie uczuć. Partnerzy całują się z otwartymi ustami, ich języki dotykają się. Pocałunek z języczkiem to jeden z najważniejszych elementów ars amandi. Każda para ma swój sposób na francuski całus. Jedno jest pewne – dozwolone jest wszystko, co nie denerwuje przeciwnej strony.
 • całowanie różnych części ciała – pocałunek w obojczyk, szyję lub w inną część ciała może być nie tylko podniecające, ale także po prostu zabawne.

Z całowaniem związana jest też smutna tradycja. Tzw. „pocałunek śmierci” to pocałunek składany przez szefa mafii osobie, która w najbliższym czasie ma zostać zabita. W kulturze europejskiej znany jest także „pocałunek zdrajcy”. Tradycja ta sięga czasów biblijnych – pocałunek zdrajcy złożył Judasz Jezusowi, wskazując w ten sposób, kogo Żydzi mają schwytać.

Co wiesz o całowaniu?

Całowanie na świecie – ciekawostki ze świata, które cię zaskoczą:

 1. W Malezji całowanie polega na pocieraniu się nosami. To tzw. „pocałunek Eskimoski”, który praktykują także Inuici.
 2. W Belgii popularne są „powietrzne pocałunki” - zarówno mężczyźni, jak i kobiety lubią przesyłać buziaki w powietrzu. Według Belgów tego typu pocałunki są o wiele bardziej higieniczne.
Całowanie powietrza Belgom wydaje się bardziej higieniczne od zwykłych całusów.
Całowanie powietrza Belgom wydaje się bardziej higieniczne od zwykłych całusów. Pixabay.com
 1. Surowe grzywny (a nawet więzienie) za całowanie w miejscu publicznym można uzyskać m.in. w Japonii, Chinach, Indonezji lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W RPA publicznie nie mogą się całować osoby, które nie ukończyły 16 lat.
W Azji lepiej nie ryzykować publicznym całowaniem.
W Azji lepiej nie ryzykować publicznym całowaniem. maxpixel.net
 1. W Danii nie przepada się za całowaniem na powitanie. Duńczycy preferują przytulanie i poklepywanie po plecach. Pocałunków w policzek nie akceptują też Szwedzi.
Mieszkańcy krajów skandynawskich nie przepadają za całowaniem na powitanie.
Mieszkańcy krajów skandynawskich nie przepadają za całowaniem na powitanie. pixnio.com
 1. Zupełnie inaczej do pocałunków podchodzą Hiszpanie. Ci lubią witać się za pomocą energicznego całowania w policzki – najpierw jeden buziak w prawy policzek, później jeden w lewy.
Buziak w policzki to obowiązkowy rytuał powitalny w Hiszpanii.
Buziak w policzki to obowiązkowy rytuał powitalny w Hiszpanii. pexels.com
 1. W Wielkiej Brytanii kobiet nie wita się już całowaniem w rękę. Kiedyś, w epoce wiktoriańskiej, mężczyźni na powitanie przykładali usta do wewnętrznej strony dłoni kobiety. Dzisiaj typowe brytyjskie powitanie to po prostu skinięcie głowy.
Nie wiesz, jak przywitać się z kobietą w Wielkiej Brytanii? Wystarczy kiwnąć głową.
Nie wiesz, jak przywitać się z kobietą w Wielkiej Brytanii? Wystarczy kiwnąć głową. pexels.com
 1. Na Wschodzie Europy dopuszczalne jest całowanie w usta bez kontekstu seksualnego - mogą to robić także mężczyźni. Najbardziej znanym przykładem pocałunku tego rodzaju jest pocałunek powitalny Breżniewa i Honeckera.
Całowanie w usta na powitanie może być dziwne, jeśli robią to mężczyźni. Na Wschodzie Europy taki gest nie wywołuje zgorszenia.
Całowanie w usta na powitanie może być dziwne, jeśli robią to mężczyźni. Na Wschodzie Europy taki gest nie wywołuje zgorszenia. Pixabay.com

Całujmy się nie tylko w Światowy Dzień Pocałunku!

Całowanie jest nie tylko przyjemne, ale także bardzo zdrowe. Podobno pocałunek – składany regularnie – może przedłużyć życie i to nawet o 5 lat! Całowanie wpływa korzystnie na pracę układu krążenia (przyspiesza puls).

Podczas całowania uruchamia się 34 mięśnie twarzy. Ich aktywizacja sprzyja ujędrnianiu skóry. Częste buziaki wpływają więc pozytywnie na wygląd twarzy. Innymi słowy – całowanie sprzyja odmładzaniu!

Nie sposób nie wspomnieć też o aspekcie psychicznym. Całowanie odpręża i poprawia nastrój.

Przyjemne i pożyteczne TOP 15 faktów o pocałunkach

Idealny kompan dla Twojej rodziny. Najbardziej przyjazne rasy psów.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

w
wprowadzonym konwencją !!!

Najpierw musicie usłyszeć entuzjastyczne - tak ( najlepiej zarejestrować ) bo możecie za molestowanie a nawet gwałt przesiedzieć resztę życia w pierdlu.

Dodaj ogłoszenie