Złotokap to piękny krzew, ale niebezpieczny. Sprawdź, co robić, żeby pięknie kwitł i na co uważać, gdy masz w ogrodzie złoty deszcz

Redakcja RegioDom
Redakcja RegioDom
Wideo
od 7 lat
Małe drzewa lub wysokie krzewy złotokapów są niezwykle dekoracyjne i łatwe w uprawie. Późną wiosną zachwycają złocistymi kwiatami, zebranymi w długie grona. To właśnie od nich pochodzi oficjalna nazwa złotokapu, ale też zwyczajowa, czyli złoty deszcz. Złotokapy wyglądają atrakcyjnie i nie są wymagające, ale trzeba też wiedzieć, że są trujące. Radzimy, jak uprawiać złotokap i na co zwrócić uwagę, żeby ogród był piękny i bezpieczny.

Spis treści

Złotokap do ogrodu. Jak wygląda i kiedy kwitnie?

Złotokapy to atrakcyjne krzewy lub nieduże drzewa, które mają niewielkie wymagania i są tolerancyjne co do różnych warunków. Rośliny dorastają do 5 metrów wysokości.

Co roku w maju i na początku czerwca „kapią" złoto-żółtymi kwiatami, zwisającymi na długich gronach Złotokap należy do rodziny roślin bobowatych i ma charakterystyczne dla niej kwiaty - przypominają one kwiaty łubinu lub fasoli. Podobieństwo podkreślają też pojawiające się później strączki, w których są ukryte nasiona złotokapu.

Złotokapy to atrakcyjne krzewy (lub nieduże drzewa), które pod koniec wiosny pięknie kwitną. Jest też znany jako złoty deszcz.
Złotokapy to atrakcyjne krzewy (lub nieduże drzewa), które pod koniec wiosny pięknie kwitną. Jest też znany jako złoty deszcz. Katarzyna Laszczak

Gatunki i odmiany złotokapu

Znane są dwa podstawowe gatunki złotokapów:  

  • złotokap alpejski (Laburnum alpinum), 
  • złotokap pospolity, czyli złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides).

Oprócz tego w uprawie występuje także ich mieszaniec – złotokap Waterera (Laburnum ×watereri) , który wyróżnia się długimi kwiatostanami (szczególnie odmiana Vossii). Mogą one mieć do 40 cm długości, podczas gdy u złotokapu zwyczajnego jest to ok. 20 cm. Poza tym wszystkie są podobne do siebie i mają zbliżone wymagania. Dostępne są także ich ozdobne odmiany, np. złotokap alpejski Pendulum, który dorasta do dwóch metrów i ma przewieszające się gałęzie i „płaczący” pokrój. Dostępne są też złotokapy na pniu – to szczepione egzemplarze, które dobrze nadają się też do mniejszych ogrodów. Kwiaty niektórych odmian mają przyjemny zapach.

Kolor kwiatów złotokapu

Złotokap ma intensywnie żółte, wręcz złociste kwiaty. Stąd jego zwyczajowe nazwy: złoty deszcz i złotodeszcz. Uzyskano jednak jego krzyżówkę z inną rośliną i ten mieszaniec jest znany jako złotokap Adama (Laburnocytisus Adamii). Może mieć zarówno żółte, jak i różowe kwiaty.

Wydaje się, że złotokap bywa mylony z wisterią (glicynią) – pięknym pnączem o najczęściej fioletowych kwiatach (czasem też białych i różowych), zebranych w takie grona, jak u złotokapu. Obie rośliny mają też podobne strączki (obydwie należą do rośliny bobowatych).

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać wisterię i co robić, żeby pięknie kwitła

Uprawa złotokapu

Wymagają słonecznego stanowiska, im więcej ciepła, tym piękniej będą kwitnąć. Do przydomowych ogrodów szczególnie polecany jest złotokap Waterera ze względu na długie kwiatowe grona oraz dekoracyjne liście. Roślina udaje się niemal w całej Polsce, złotokap jest bowiem rośliną dostatecznie mrozoodporną. Radzi sobie też w trudnych miejskich warunkach (jest odporny na zanieczyszczenia i suszę), wykazuje się też sporą tolerancją co do podłoża. Jednak najlepiej rośnie, a przede wszystkim kwitnie, na glebach żyznych i próchniczych. Jeśli zależy nam na obfitym kwitnieniu, wiosną złotokap można zasilić nawozem do krzewów kwitnących.

Cięcie złotokapu

Ta roślina nie przepada za cięciem, ale jeśli jest taka potrzeba, należy to zrobić tuż po tym, jak złotokap przekwitnie. Inaczej nie będzie miał kwiatów. Wiosną usuwa się jedynie uszkodzone pędy.

Gdzie posadzić złotokap

Złotokap świetnie się prezentuje pojedynczo lub w grupie kilku roślin w tle ogródka bądź na trawniku. Ze względu na ozdobne zwisające kwiatostany można sadzić go z dwóch stron pergoli, nawet tworząc tunel. Po kilku latach kaskada zwisających kwiatostanów będzie wyglądała oszałamiająco. Młode pędy złotokapu są giętkie, więc można je przeplatać przez różne podpory. Można także stworzyć wiosenno-letnią kompozycję – wokół złotokapu posadzić żółte trzmieliny, żywotnik "Szmaragd" oraz żółte tulipany, które późno kwitną. Pięknie prezentuje się także w towarzystwie drzew o purpurowych liściach, np. buku odmiany Purple Fountain.

Złotokap to trująca roślina!

Uwaga! Wszystkie części złotokapu są trujące dla ludzi i wielu zwierząt (np. koni). Zawierają cytyzynę i inne alkaloidy chinolizydynowe, które działają drażniąco na układ pokarmowy i nerwowy. Najniebezpieczniejsze są małe nasiona, ponieważ zjedzenie kilkudziesięciu sztuk grozi śmiercią. Dawką śmiertelną dla dziecka jest 15–20 dojrzałych nasion. Trujący może być nawet miód, jeśli będzie miał duży udział nektaru ze złotokapu.
Złotokapu lepiej nie sadzić w ogrodach, gdzie bawią się dzieci, bo dla nich piękne kwiaty, a później strączki, są szczególnie kuszące i niebezpieczne. Sprawdź: Te rośliny ogrodowe są trujące. Sprawdź, czy masz je w ogrodzie.
Ciekawostką jest to, że z drewna złotokapów wyrabia się instrumenty dęte (np. dudy, flety). 

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Złotokap to piękny krzew, ale niebezpieczny. Sprawdź, co robić, żeby pięknie kwitł i na co uważać, gdy masz w ogrodzie złoty deszcz - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl