Popularny składnik diety może złagodzić objawy demencji? Wyniki badań nie są jednoznaczne

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Oliwa z oliwek przeciwdziała demencji?
Oliwa z oliwek przeciwdziała demencji? 123RF/brad2
Włączenie większej ilości oliwy z oliwek do codziennej diety może przynieść ogromne korzyści dla naszego zdrowia. Nie tylko poprawia zdolności poznawcze, lecz również przyczynia się do wydłużenia życia – informuje Fox News, powołując się na badania naukowców.

Spis treści

Oliwa z oliwek przeciwdziała demencji

Naukowcy z Harvard T. H. Chan School of Public Health i innych uniwersytetów przeanalizowali dane dotycząca stanu zdrowia grupy ponad 92 tys. dorosłych w ciągu 28 lat. Średni wiek uczestników badania wynosił 56 lat i żaden z nich nie chorował na chorobę serca ani nowotwór.

Badania pokazały, że u osób, które spożywały ponad 7 gramów oliwy z oliwek dziennie, ryzyko śmierci spowodowanej demencją było o 28 proc. niższe w porównaniu do osób, które spożywały ją rzadko lub wcale.

„Zastąpienie margaryny i majonezu spożyciem oliwy z oliwek wiązało się z niższym ryzykiem śmiertelności z powodu demencji i może stanowić potencjalną strategię poprawy długowieczności bez demencji” – napisali naukowcy w opracowaniu badania.

„Te odkrycia rozszerzają obecne zalecenia dietetyczne dotyczące wyboru oliwy z oliwek i innych olejów roślinnych w kontekście zdrowia poznawczego i związanej z nim śmiertelności” – dodali.

Stres oksydacyjny przyczyną wielu chorób

Według Lindsay Allan, zarejestrowanej dietetyczki i właścicielki firmy Back in Balance Nutrition, LLC w Tampa Bay na Florydzie, korzyści ze spożywania oliwy z oliwek wynikają z jej właściwości przeciwutleniających.

– Stres oksydacyjny jest jedną z głównych przyczyn chorób – dlatego zawsze mówimy o spożywaniu dużej ilości pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, które mają zdolność „ugaszenia” wolnych rodników, czyli „utleniaczy”, które powodują uszkodzenia naszych komórek – powiedziała Allan.

– Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to jeden z tych produktów spożywczych, które są bardzo bogate w związki fenolowe, które działają w organizmie jako silne przeciwutleniacze – dodała.

– Częste spożywanie oliwy z oliwek – w przeciwieństwie do silnie utlenionych, przetworzonych olejów z nasion, które znajdziemy w sklepach spożywczych – złagodzi uszkodzenia neuronów spowodowane stresem oksydacyjnym – zaznaczyła.

Nie tylko dieta

– Oliwa z oliwek jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, pożywnego tłuszczu, którego wiele osób nie spożywa w wystarczającej ilości – powiedziała Tanya Freirich, dietetyczka z Charlotte w Północnej Karolinie.

– Wiadomo, że wyższe spożycie kwasów omega-3 zmniejsza demencję i pogorszenie funkcji poznawczych. Wspaniale jest widzieć związek między spożywaniem oliwy z oliwek, doskonałego źródła kwasów omega 3, a zmniejszonym ryzykiem demencji – dodała.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

– Byłoby wspaniale, gdyby konkretna żywność mogła opóźnić lub zapobiec chorobie Alzheimera, ale nie mamy dowodów naukowych na to, że te twierdzenia są prawdziwe – podkreśliła.

– Oprócz spożywania oliwy z oliwek ludzie powinni nadal regularnie ćwiczyć, zajmować się hobby, które pobudza ich umysł i spożywać inną zdrową żywność, aby jak najlepiej chronić się przed rozwojem demencji – zaznaczyła Frierich.

– Dodatkowo inne nawyki, takie jak palenie i spożywanie alkoholu lub schorzenia, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia i wysoki poziom cholesterolu, mogą przyczyniać się do rozwoju demencji – dodała.

Potrzeba dalszych badań

Badania budzą sceptycyzm wśród naukowców. Ich zdaniem nie da się jedynie poprzez ankiety ustalić rzeczywistych zależności między zjawiskami.

– Istnieją dobre, wysokiej jakości dowody na to, że spożywanie większej ilości oliwy z oliwek i podobnych olejów roślinnych oraz mniejszej ilości tłuszczów zwierzęcych ma korzyści zdrowotne, w szczególności korzyści dla zdrowia serca – powiedziała dr Rebecca M. Edelmayer, starszy dyrektor w Stowarzyszeniu Alzheimera.

– Byłoby wspaniale, gdyby konkretna żywność mogła opóźniać lub zapobiegać chorobie Alzheimera, ale nie mamy naukowych dowodów na to, że te twierdzenia są prawdziwe. Potrzebujemy randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych, aby ocenić, czy jakakolwiek żywność ma naukowo udowodnione korzystne działanie – dodała.

Źródło: Fox News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmierdząca kupa - powody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Sienkiewicz ma to w proszku!!
Wróć na i.pl Portal i.pl