Na polskim rynku pracy przybywa pracowników z Ameryki Południowej i Azji. Sprawdź, gdzie najczęściej są zatrudniani oraz ile zarabiają

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Imigranci z krajów Azji i Ameryki Łacińskiej wykazują dużą chęć pracy w Polsce, z czego korzystają krajowe firmy. W 2019 roku obywatelom z obu tych kontynentów wydano niemal 55 tys. zezwoleń, z kolei w 2023 roku było to ponad 275 tys. – Polska gospodarka musi znaleźć odpowiedź na brak pracowników na rynku pracy. Braki kadrowe będą się powiększać z każdym miesiącem – mówi nam Marcin Kołodziejczyk z EWL Group.

Spis treści

Pracownicy spoza Europy deklarują, że planują przepracować średnio dwa lata w obecnym miejscu zatrudnienia w Polsce.
Niemal połowa imigrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej wyraża chęć pozostania w Polsce na okres dłuższy niż dwa lata, co stanowi także sygnał ich gotowości do długoterminowego pobytu na polskim rynku pracy. Unsplash/ CHUTTERSNAP

Te osoby wypełnią luki po Ukraińcach na polskim rynku pracy

– Polska gospodarka musi znaleźć odpowiedź na brak pracowników na rynku pracy. Wyjazd Ukraińców z Polski zdecydowanie wpłynął na możliwości polskich przedsiębiorstw – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marcin Kołodziejczyk, Dyrektor Rekrutacji Międzynarodowych w EWL Group. – Braki kadrowe będą się powiększać z każdym miesiącem – ostrzega.

Ekspert odnosi się tutaj do prognozowanego wzrostu PKB, który w trym roku ma wynieść nawet 3 proc, a w przyszłym roku może to być nawet 5 proc., co automatycznie, jego zdaniem, będzie się przekładało na brak rąk do pracy.

– Odpowiedzią na potrzeby pracodawców, szczególnie jeśli chodzi o mężczyzn, których brak odczuwamy szczególnie, jest zarówno Ameryka Południowa, jak i Azja – mówi. – Widzimy znaczący wzrost migracji z Ameryki Południowej, z Kolumbią na czele – dodaje i zaznacza, że ten wzrost wyniósł ponad 300 proc.

Ostatnie pięć lat przyniosło wyraźną zmianę w liczbie wydawanych zezwoleń na pracę w Polsce dla cudzoziemców z krajów Azji oraz Ameryki Łacińskiej. W 2019 roku obywatelom z obu tych regionów wydano niemal 55 tys. zezwoleń, z kolei w 2023 roku było to ponad 275 tys., co oznacza pięciokrotny wzrost. Warto podkreślić, że zezwolenia na pracę dla obywateli krajów Ameryki Łacińskiej charakteryzowały się jeszcze większą, bo ponad 12-krotną dynamiką wzrostu – w 2019 roku wydano ponad 1,3 tys. tego rodzaju dokumentów, a w zeszłym roku ponad 16,5 tys.

Kołodziejczyk przyznaje, że jeśli chodzi o pozyskiwanie pracowników, dalej mocno trzymają się typowe azjatyckie kierunki: Nepal, Filipiny, Bangladesz, Indie oraz Turcja.

Ile chcą zarabiać imigranci pracujący w Polsce

Ekspert zapytany, czym Polska przyciąga pracowników z Ameryki Łacińskiej oraz Azji, na pierwszym miejscu wskazuje możliwości polskiego rynku, jeżeli chodzi o podejmowanie legalnego zatrudnienia.

– W wielu krajach europejskich te uwarunkowania prawne są dużo bardziej restrykcyjne i tym osobom trudniej jest uzyskać stały pobyt oraz legalne zatrudnienie – mówi.

Na drugim miejscy Kołodziejczyk wskazuje rosnące w Polsce zarobki. – Migranci przyjeżdżający do Polski, czy to z Azji, czy to z Ameryki Łacińskiej oczekują wynagrodzenia na poziomie 1 tysiąca dolarów netto, czyli około 4 tysięcy złotych na rękę – zaznacza i dodaje jednocześnie, że zazwyczaj takie wynagrodzenie w Polsce otrzymują.

Jak wynika z raportu „Migracja 2.0. Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej”, przeprowadzonego przez EWL Group i Studium Europy Wschodnie Uniwersytetu Warszawskiego, aby dotrzeć do naszego kraju i podjąć tu pracę, imigranci spoza Europy są gotowi zainwestować znaczące środki – średnio ponad 1,5 tys. dolarów. W przyjazd do pracy w Polsce inwestują oni kwoty, które często są równe kilkumiesięcznym zarobkom w ich ojczyźnie.

Jakich pracowników poszukują polskie firmy?

Ekspert przyznaje, że zauważalne jest rozróżnienie pomiędzy pracownikami z Ameryki Łacińskiej, a pracownikami przyjeżdżającymi do Polski z Azji. – Tradycyjne sektory, zajmowane przez pracowników z Azji, to usługi, sektor HoReCa, a także produkcja przemysłowa i przetwórstwo – wymienia.

W przypadku pracowników z Ameryki Łacińskiej głównie jest to produkcja, logistyka oraz przetwórstwo przemysłowe. – Ci pracownicy jeszcze nie weszli tak mocno w sektor usług, ani w sektor gastronomiczny, wynika to głównie z barier językowych – zaznacza. Jak wyjaśnia, jest to stosunkowo młody kierunek migracyjny, dlatego jego zdaniem na wejście tych pracowników w pozostałe sektory będzie trzeba poczekać.

– Ponad połowa respondentów przyznaje, że obecna praca w Polsce odpowiada ich kwalifikacjom (60%). Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wysoki wskaźnik NPS, który w badaniu osiągnął poziom 69 pkt., świadczy nie tylko o pozytywnym nastawieniu pracowników z Azji i Ameryki Łacińskiej do warunków zatrudnienia i życia w Polsce, ale stanowi także dowód na to, że chcą oni na dłużej związać się z polskimi pracodawcami – wskazano w raporcie.

Kołodziejczyk podkreśla, że polskie firmy zdają sobie sprawę z konieczności zatrudniania obcokrajowców. – Polscy przedsiębiorcy, po fali migracji z Ukrainy, dzięki którym nauczyli się, jakim dobrem jest pracownik migrujący, one są dużo lepiej przygotowane do zatrudniania pracowników z innych państw – tłumaczy i dodaje, że jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę z wagi problemu i ze skali, z jaką przyjdzie nam się w najbliższych latach zmierzyć – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu