Festiwal Katowice Kultura Natura "Muzyka Sfer" pełen muzycznych gwiazd

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Piękna sala NOSPR w Katowicach do 16 maja będzie główną areną festiwalowych wydarzeń
Piękna sala NOSPR w Katowicach do 16 maja będzie główną areną festiwalowych wydarzeń Wojciech Rogacin
Słynna na świecie Royal Concertgebouw Orchestra, to jedna z gwiazd Festiwalu Katowice Kultura Natura "Muzyka Sfer", który trwa od 10 do 16 maja w Katowicach. W sali NOSPR orkiestra występuje pod batutą Klaus Mäkelä, a w trakcie całego festiwalu zaplanowano jeszcze więcej występów gwiazd muzyki i nie tylko.

Spis treści

Co ma wspólnego muzyka z Kosmosem? Czy harmonia kosmiczna pozostaje w relacji do harmonii muzycznej? Na te pytania będą starali się odpowiadać uczestnicy Festiwalu Katowice Kultura Natura "Muzyka Sfer", który trwa od 10 do 16 maja w stolicy Górnego Śląska.

Muzyka sfer kosmicznych

Już 11 maja jako do występu uznawanej za najwybitniejszą na świecie holenderska Royal Concertgebouw Orchestra zaplanowano wykład fizyka prof. Krzysztofa Meissnera pod tytułem "Harmonia Kosmosu". Ten wybitny popularyzator nauki próbuje umieścić harmonię muzyki w wyższej harmonii kosmicznej, towarzyszącej zależnościom między ciałami niebieskimi, a może nawet między wszechświatami.

Samego festiwalu miłośnikom kultury nie trzeba chyba przedstawiać. Warto jednak przytoczyć filozofię, która stała za ideą programową tegorocznej jego edycji. – Festiwal Katowice Kultura Natura to spotkanie z wielką muzyką i wielkimi ideami. A czy jest coś większego niż kosmos – mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa festiwalu.

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu - "Muzyka sfer" - nawiązuje właśnie do sfer kosmicznych. Dlatego cały festiwal zainaugurowało wykonanie II Symfonii "kopernikowskiej" Henryka Mikołaja Góreckiego. Skomponowana została z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

W symfonii tej kompozytor wykorzystał fragment dzieła O obrotach ciał niebieskich: „Cóż może być piękniejszego niż niebo, które zawiera wszystko, co piękne?”.

W programie znalazły się także Planety Gustava Holsta uznawane za najwybitniejsze dzieło w dorobku angielskiego twórcy.

Wojciech Rogacin

To niejedyny utwór nawiązujący do Kosmosu podczas festiwalu. Jak informują organizatorzy, w programie znalazły się także Planety Gustava Holsta uznawane za najwybitniejsze dzieło w dorobku angielskiego twórcy. Stało się ono ilustracją muzyczną do dziesiątek filmów, a sam kompozytor porównywał je do serii przezroczy, płynnie przechodzących jedno w drugie.

W programie szóstego festiwalowego koncertu (czwartek, 16 maja) znalazła się natomiast Harmonia świata, największe symfoniczne dzieło Paula Hindemitha opowiadające (podobnie jak siostrzana opera pod tym samym tytułem) o wielkim astronomie Johannesie Keplerze, odkrywcy praw ruchu planet.

Holenderscy mistrzowie i nie tylko - w NOSPR

Cały program tegorocznego fstiwalu jest wyjątkowy i wybitny pod względem artystycznym. Wspomniana już Royal Concertgebouw Orchestra, jedna z najbardziej prestiżowych orkiestr na świecie.

Klaus Mäkelä to najmłodszy dyrygent w historii zespołu i jego dyrektor muzyczny. W sobotę 11 maja poprowadzi niderlandzkich muzyków w V Symfonii Antona Brucknera, co organizatorzy uznają za jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalu.

Wojciech Rogacin

I dodają, że program festiwalu jest próbą pokazania, jak na przestrzeni wieków pojęcie „muzyka sfer” przyjmowało różne wymiary, inspirując kolejne pokolenia artystów. Nie sposób bowiem odmówić matematycznej doskonałości utworom Johanna Sebastiana Bacha, którego muzykę usłyszymy we wtorek 14 maja w interpretacji znakomitych zespołów Freiburger Barockorchester i Vox Luminis.

Marc-André Hamelin, pianista uważany przez wielu za następcę Glenna Goulda, 15 maja wykona legendarną II Sonatę fortepianową „Concord, Mass., 1840–1860” Charlesa Ivesa.

Bohaterem koncertu 12 maja będzie cudowne dziecko jazzu Joey Alexander, urodzony na Bali 21-letni pianista. Był pierwszym Indonezyjczykiem, którego album trafił na amerykańską listę Billboard 200.

NASA i wydarzenia towarzyszące

Podczas festiwalu Katowice Kultura Natura "Muzyka Sfer" odbędzie się wiele imprez towarzyszących, w tym nocne seanse z projekcjami NASA i dźwiękowe instalacje Erwina Stachego, które łączą w sobie elementy fizyki i muzyki w ramach interaktywnego performance’u.

Dzieci i młodzież będzie mogła odkrywać tajemnice kosmosu podczas uczestnictwa w grze terenowej W poszukiwaniu planet - wewnątrz siedziby i wokół labiryntu NOSPR.

We wnętrzu mobilnego namiotu sferycznego doświadczyć będzie można… ciśnienia i atmosfery Jowisza. Nowoczesne technologie i urządzenia przyszłości pozwolą odkryć tajemnice burzowych cyklonów czy błyskawic i na własnej skórze przekonać się, jak działa pole magnetyczne.

W sobotę 18 maja organizatorzy zapraszają na Noc Muzeów, która w tym roku także „orbitować” będzie wokół podróży w kosmos.

O godz. 21.00 we foyer NOSPR na parterze wystąpią uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Tego dnia zaproponujemy również zwiedzanie zakamarków NOSPR, a od godz. 22.00 seanse z projekcjami i muzyką Hansa Zimmera z filmu Interstellar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Alicja Majewska o prostych włosach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl