Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imieniny Krystyny i Bożeny: Kiedyś popularne, dziś świętujących ubywa

Monika Kaczyńska
Bożena Borowska, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu;  Krystyna Wechmann, szef wielkopolskich Amazonek
Bożena Borowska, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu; Krystyna Wechmann, szef wielkopolskich Amazonek
Mimo że imiona Krystyna i Bożena brzmieniem różnią się zasadniczo, panie nieprzypadkowo obchodzą imieniny jednego dnia. Bożena - imię o słowiańskim rodowodzie oznacza darowaną przez Boga lub obdarowaną przez Boga. Krystyna ma rodowód łaciński i znaczy tyle co Chrystusowa.

Swego czasu imiona te - niosące ze sobą duchowe przesłanie - były bardzo popularne. Dla kwiaciarzy oznaczały prawdziwe żniwa, dla solenizantek... wspólne imieniny.

- Kiedy jeszcze pracowałam, był zwyczaj obchodzenia imienin w biurze - mówi Krystyna Szawik, emerytowana urzędniczka z Jeżyc. - Mimo że instytucja zatrudniała nie więcej niż 30 osób, solenizantek 13 marca było kilka - jeszcze dwie Krystyny i, o ile dobrze pamiętam, jedna lub dwie Bożeny. Koledzy chodzili od pokoju do pokoju i składali życzenia, aż postanowiłyśmy robić wspólny poczęstunek, żeby mniej dezorganizować pracę.

Zobacz:

Dziś znane Krystyny i Bożeny to panie w większości bardzo dojrzałe.

- To wyjątkowo mało popularne imiona - przyznaje Krzysztof Konarski, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu. - W tym roku na 3 tysiące urodzeń imię Krystyna nadano dwa razy. W całym ubiegłym roku Krystyn było osiem.
Jeszcze mniejszym uznaniem młodych rodziców cieszy się słowiańska Bożena. Ani wtym, ani w ubiegłym roku w poznańskim USC tego imienia nie nadano żadnej dziewczynce.

- Nie pamiętam, bym w ciągu kilku ostatnich lat rejestrował nowo urodzoną Bożenę - mówi Krzysztof Konarski. - Czasem to imię pojawia się w danych rodziców, co oznacza, że noszą je dwudziesto - trzydziestolatki.

Przyczyn braku popularności tych imion próżno szukać. Wiadomo jedynie, że przychodzi ona falami. Być może więc Krysie i Bożenki za kilka lat znów zaludnią przedszkola, bo już od dłuższego czasu rodzice stawiają na imiona tradycyjne i swojsko brzmiące. - Od pewnego czasu na szczycie popularności mocno trzymają się Zofie, Julie i Leny - mówi Krzysztof Konarski. - Minęła moda na Vanessy, Samanty czy Andżeliki, choć sporadycznie i takie imiona są nadawane. Trochę częściej, ale też nie- pospolicie, zdarzają się Nikole - czy to w polskiej wersji pisowni, czy to pisane przez c - informuje Konarski.

Imiona Krystyna i Bożena czekają na swój wielki powrót. Pań noszących te imiona, które imponują osiągnięciami, nie brakuje. Wystarczy wymienić: Krystynę Jandę, europosłankę Krystynę Łybacką czy żeglarkę, która samotnie opłynęła świat, Krystynę Chojnowską-Liskiewicz. Znane Bożeny łatwiej spotkać w świecie sztuki i mediów: Bożenę Dykiel - aktorkę czy dziennikarki Bożenę Walter, Bożenę Targosz.

Wszystkim Bożenom i Krystynom życzymy samych pięknych chwil, a także tego, by w pełni realizowały potencjał drzemiący w ich imionach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski