Ułaskawienie Pauliny P. Dariusz Joński i Michał Szczerba chcieli skontrolować prezydenta. „Posłowie powinni znać prawo”

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Michał Szczerba i Dariusz Joński udali się do Kancelarii Prezydenta, ny wyjaśnić sprawę ułaskawienia Pauliny P. Wyjaśnienie otrzymali na Twitterze od szefowej Kancelarii
Michał Szczerba i Dariusz Joński udali się do Kancelarii Prezydenta, ny wyjaśnić sprawę ułaskawienia Pauliny P. Wyjaśnienie otrzymali na Twitterze od szefowej Kancelarii Fot. Twitter/Dariusz Joński
Dariusz Joński i Michał Szczerba, posłowie Komisji Obywatelskiej, udali się do Kancelarii Prezydenta RP w celu „zbadania” sprawy ułaskawienia przez Andrzeja Dudę Pauliny P. Chcieli porozmawiać na ten temat z Grażyną Ignaczak-Bandych, która pełni funkcję szefowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do rozmowy jednak nie doszło, a Grażyna Ignaczak-Bandych zamieściła na Twitterze wpis, w którym wyjaśniła wszelkie wątpliwości posłów Komisji Obywatelskiej.

Michał Szczerba i Dariusz Joński chcieli sprawdzić, dlaczego Andrzej Duda ułaskawił m.in. oskarżoną o handel narkotykami Paulinę P.

– Były już przypadki niejasnych spraw ułaskawień, np. w Stanach Zjednoczonych, za którymi kryły się duże pieniądze – powiedział Szczerba w rozmowie z „Faktem”.

Dodał, że posłowie chcieli zadać szefowej kancelarii prezydenta pytania m.in. o to, dlaczego prezydent postanowił wszcząć tę sprawę z urzędu, oraz zwrócił uwagę, że sprawy ułaskawień powinny się wiązać z szerszą kontrolą społeczną.

Wątpliwości posłów wyjaśniła szefowa Kancelarii Prezydenta

Do sprawy odniosła się szefowa kancelarii prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych. Poinformowała, że „posłowie także, a raczej przede wszystkim, powinni znać prawo”. We wpisie zamieściła zdjęcia pisma skierowanego do Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby, w którym wyjaśniono, dlaczego prezydent może ułaskawić skazaną osobę.

„W przypadku prawa łaski jest to prerogatywa o charakterze dyskrecjonalnym, co oznacza, że wykluczyć należy jakąkolwiek ingerencję i formalną kontrolę jej wykonywania” – czytamy przeczytać we wpisie.

Oznacza to, że nie można formalnie kontrolować ani ingerować w podjętą przez prezydenta RP decyzję o ułaskawieniu. W piśmie podkreślono, że prezydent wykonuje swoje zadania w zgodzie z Konstytucją RP.

„Prezydent RP, jako najwyższy przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej, wykonuje swoje zadania wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach” – napisano w dokumencie skierowanym do posłów KO.

Zgodnie z zapisami z Konstytucji posłowie nie mogą ingerować w decyzję prezydenta o ułaskawieniu i nie mogą żądać wyjaśnień takiej decyzji.

Kim jest ułaskawiona Paulina P.?

Paulina P. została dwukrotnie skazana. Pierwszy wyrok dotyczył kradzieży, drugi wiązał się z rozprowadzaniem narkotyków. Oba wyroki zostały zawieszone. Według ustaleń „Faktu”, kobieta regularnie unikała kontroli kuratorskiej oraz zmieniała miejsca zamieszkania, co nie było zgodne z ustaleniami z prokuraturą i sądem.

Andrzej Duda zastosował prawo łaski w stosunku do Pauliny P. 11 maja 2022 r.

Źródło: polskatimes.pl/„Fakt”

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl