Trybunał Konstytucyjny przesunął rozprawę w sprawie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Nowy termin za dwa tygodnie

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Trybunał Konstytucyjny przesunął rozprawę w sprawie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Nowy termin za dwa tygodnie
Trybunał Konstytucyjny przesunął rozprawę w sprawie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Nowy termin za dwa tygodnie fot. adam jankowski / polska press
Trybunał Konstytucyjny poinformował o odwołaniu i przesunięciu na inny dzień rozprawy dotyczącej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, o co wnioskował sam ombudsman. Nowy termin wyznaczono na 25 marca.

Jutro miała odbyć się rozprawa dotycząca kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, jednak została ona odwołana, o czym poinformował Trybunał Konstytucyjny.

"Uwzględniając wniosek RPO, a tym samym umożliwiając RPO merytoryczne ustosunkowanie się do pisma procesowego wnioskodawców, TK odwołał termin rozprawy wyznaczony na 10 marca i wyznaczył nowy termin na 25 marca na godz. 13" – przekazało biuro TK.

Rzecznik Praw Obywatelskich w zeszłym tygodniu złożył wniosek o zmianę terminu rozprawy w związku z ostatnim pismem przedstawiciela wnioskodawców, z którym musi się on zapoznać.

Sprawa przed Trybunałem została zainicjowana przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Złożyli oni wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w momencie, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany.

Kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września 2020 roku, jednak od tego czasu parlament nie może wybrać jego następcy.

Komisja Europejska zainteresuje się wyborem RPO

- Słyszę od niektórych ekspertów z Polski, że Rzecznik Praw Obywatelskich to ostatni bastion, na który mogą liczyć ci, którzy szukają uczciwego zajęcia się ich sprawą, bez uprzedzeń i wpływu dyskursu politycznego. Dlatego zdecydowałam zaangażować się w tę sprawę - powiedziała w rozmowie z "DGP" Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Jednak podkreśliła, że chodzi jej o „zachowanie efektywności i niezależności urzędu”, a nie angażowanie się w wybór konkretnych osób.

Jourová przekazała także, że skierowała ona w tej sprawie list do polskich władz. - Podkreślałam w nim istotną funkcję ombudsmana, który odgrywa kluczową rolę w ochronie i promowaniu równego traktowania Polaków - dodała.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl