MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Tramwaj zwany pożądaniem". Studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego edukują

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Ośmioro studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przez dwie i pół godziny jeździło w zabytkowym tramwaju "SZCZECIN", który na czas ich akcji przemianowano na "Tramwaj zwany pożądaniem"
Ośmioro studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przez dwie i pół godziny jeździło w zabytkowym tramwaju "SZCZECIN", który na czas ich akcji przemianowano na "Tramwaj zwany pożądaniem" Andrzej Szkocki
"Tramwaj zwany pożądaniem", czyli zabytkowy pojazd "SZCZECIN" jeździł po mieście ze studentami kierunku lekarskiego PUM, którzy mówili pasażerom o profilaktyce HIV i informowali, gdzie można zrobić bezpłatne testy.

Ośmioro studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przez dwie i pół godziny jeździło w zabytkowym tramwaju "SZCZECIN", który na czas ich akcji przemianowano na "Tramwaj zwany pożądaniem". Namawiali do przejażdżki i edukowali - rozdawali ulotki i prezerwatywy oraz tłumaczyli, że HIV, to nie wyrok śmierci.

- AIDS? Ja wiem wszystko. Byłem w zakładzie karnym. Tam nam na ten temat mówili - cieszy się 55-letni pan Zygmunt. - Ale fajny tramwaj. Pamiętam, jak takie jeździły po Szczecinie.

Pani Kasia chwali akcję studentów.

- Nigdy nie za wiele rozmów na ten temat. Edukacja jest najważniejsza.

W "Tramwaju zwanym pożądaniem" nie trzeba było kasować biletów. Pojazd nie jechał konkretną trasą. Był na Bramie Portowej, przy Stoczni Szczecińskiej, Filharmonii, pl. Szarych Szeregów. Zatrzymywał się na każdym przystanku - zawsze można było wysiąść. Przyszli lekarze edukowali w nim na temat infekcji przenoszonych drogą płciową.

- To już trzynasta edycja ogólnopolskiej kampanii organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland - tłumaczy Natalia Korneluk, koordynator projektu "Tramwaj zwany pożądaniem".

Pierwszy tegoroczny tramwaj ze studentami medycyny na pokładzie edukującymi rówieśników o chorobach przenoszonych drogą płciową, w tym HIV, jeździł wczoraj w Szczecinie. Dziś przejedzie ulicami Torunia a następnie Kielc, Krakowa, Warszawy... (tam, gdzie nie ma tramwajów ruszą w trasę autobusy).

- Co chcecie osiągnąć?

- Zmienić sposób myślenia Polaków i zachęcić ich do podejmowania bezpieczniejszych zachowań oraz do testowania się w kierunku zakażeń - tłumaczy pani Natalia.

Z danych wynika, że liczba osób z diagnozą infekcji przenoszonych drogą płciową, w tym szczególnie HIV, rośnie z roku na rok.

Wstępne dane NIZP PZH PIB pokazują, że w 2023 r. stwierdzono niemal 3 tysiące nowo wykrytych przypadków HIV! Co gorsza, osoby seropozytywne często nie zdają sobie sprawy ze swojego zakażenia, a jak mówią specjaliści przebadało się w kierunku tego zakażenia nadal niewiele więcej niż 10 proc. Polek i Polaków. Tymczasem szybka diagnoza i podjęcie terapii to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o zdrowie pacjenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński