Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sybiracy z całej Polski spotkali się we Wrocławiu. VIII Krajowy Marsz Golgoty Wschodu [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Sybiracy to wciąż prężne i duże środowisko we Wrocławiu.
Sybiracy to wciąż prężne i duże środowisko we Wrocławiu. Maciej Rajfur
W Sanktuarium Golgoty Wschodu upamiętniono i modlono się za ofiary wieloletnich zsyłek na Sybir. Do Wrocławia przyjechali świadkowie tragicznej historii z całej Polski.

Kilkanaście lat temu we Wrocławiu zbudowano znak pamięci, który połączył Sybiraków z różnych organizacji. Tak powstał obiekt Golgoty Wschodu przy kościele redemptorystów pw. NMP Matki Pocieszenia, która składa się z ołtarza polowego, sanktuarium, gdzie znajdują się pamiątki sybirackie i kaplicy.

Obchody VIII Krajowego Marszu Golgoty Wschodu rozpoczęły się w czwartek (28 kwietnia) w południe od mszy świętej polowej, której przewodniczył ks. prof. Franciszek Głód, wieloletni kapelan Sybiraków.

"Sybiracy mają szczególne prawo do tego, żeby swoim działaniem obejmować wiele organizacji kombatanckich, Są wśród nas m.in. żołnierze Armii Krajowej, którzy do kraju z Syberii wrócili dopiero 1957 roku. A wywiezieni byli w 1944 roku" - powiedział Ryszard Janosz, prezes wrocławskiego oddziału Związku Sybiraków.

Przypomniał, że we Wrocławiu mamy cztery znaczące znaki pamięci sybirackiej. To pomnik Zesłańców Sybiru przy pl. Staszica, Golgota Wschodu na Wittigowie, kaplica sybiracka w kościele garnizonowym i ołtarz polowy MB Królowej Polski na wrocławskich Złotnikach.

"Gromadzi nas pamięć, którą jesteśmy winni tym, którzy nie wrócili ze Wschodu z szeroko pojętej Syberii. Jesteśmy też winni szacunek dla tych, którzy zdołali wrócić i którzy tę pamięć przenoszą do dzisiaj. Ta pamięć nie jest oparta tylko na żalu, ale na miłości do tych, którzy zostali na nieludzkiej ziemi, a którzy trwają w naszych sercach. I miłość wydaje się kluczem do dzisiejszych działań" - mówił wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa.

List od Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przeczytała Anna Krakowiak-Pacholska.

"Rozpatrujmy tę uroczystość w trzech wymiarach. Pierwszy z nich jest religijny. To nasza gorąca modlitwa za zmarłych i żywych. Drugi wymiar to szacunek i pamięć. Zaś trzeci wymiar to teraźniejszość. Popatrzmy na to, co działo się w latach 40. XX wieku z Polakami. Agresja, masowe wywózki, skrytobójcze mordy. Jak patrzymy teraz na Wschód, czy wiele się zmieniło? Niewiele. To mówi, że wolność jest nam zadana a nie dana raz na zawsze. Niech to będzie przesłanie do ludzi młodych" - przemawiał pełnomocnik marszałka województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak.

Wicewojewoda Jarosław Kresa oraz Anna Krakowiak-Pacholska wręczyli w imieniu ministrów Jana Kasprzyka i Piotra Glińskiego zasłużonym osobom odznaczenia: Pro Patria oraz medale "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej".

"W tamtych czasach my byliśmy jeszcze dziećmi. Przetrwaliśmy ten trud i wróciliśmy do naszej ukochanej ojczyzny dzięki naszym bohaterskim matkom. Im się też należy podziękowanie i pamięć. Dzisiejsze spotkanie zadedykujmy tym wszystkim, którzy ponieśli ofiarę własnego życia, realizując swoje marzenia o wolnej i niepodległej Polsce" - podsumował prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko.

Przy sanktuarium Golgoty Wschodu odbył się apel pamięci, a także złożono kwiaty. Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele rządu, samorządu, różnych instytucji, oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, dyrektorzy szkół i młodzież.

Zobaczcie zdjęcia:

Sybiracy to wciąż prężne i duże środowisko we Wrocławiu.

Sybiracy z całej Polski spotkali się we Wrocławiu. VIII Kraj...

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska