MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na spacer w woj. pomorskim. Gdzie iść w weekend 1 - 2 czerwca? 10 najciekawszych tras

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
W woj. pomorskim jest wiele ciekawych miejsc na spacer. Zebraliśmy dla Was 10 sugestii. Możecie namówić znajomych i wspólnie odkrywać uroki naszego regionu. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 10 tras na spacer w woj. pomorskim. Co tydzień wybieramy inny zestaw.

Spis treści

Ścieżki spacerowe po woj. pomorskim

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. pomorskim, które inni już przetestowali. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 01 czerwca w woj. pomorskim ma być od 14°C do 25°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 0% do 43%. W niedzielę 02 czerwca w woj. pomorskim ma być od 16°C do 22°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 16% do 69%.

🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka przez Dolinę Kulawy i okolice

  • Początek trasy: Brusy
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 25,33 km
  • Czas trwania spaceru: 6 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 49 m
  • Suma podejść: 370 m
  • Suma zejść: 365 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca GR3miasto

Głównym celem naszej ostatniej wędrówki była Dolina Kulawy. Znajduje się ona w Leśnictwie Przymuszewo, na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje się ona niezwykle urokliwą przyrodą z wieloma rzadkimi, podlegającymi ochronie roślinami. Krajobraz uzupełniają krystaliczne jeziora oraz meandrująca rzeka Kulawa. Chcąc obejść to niesamowite miejsce, trasę można rozpocząć we wsi Laska. My jednak wydłużyliśmy ją o kilka dodatkowych atrakcji, w tym przepiękne jeziora lobeliowe.

Rezerwat Przyrody „Dolina Kulawy”:

Chcąc zapoznać się z przepiękną przyrodą rezerwatu przyrody skorzystaliśmy z wytyczonej w terenie ścieżki dydaktycznej. Z jednej strony rzeki wiedzie ona dość szeroką drogą gruntową, z drugiej mało uczęszczanym leśnym duktem, co z pewnością może być utrudnieniem jeśli chcielibyśmy udać się z dziećmi w wózku. Po drodze występuje też drewniana kładka, która wije się przez torfowiska. Na końcu jest także zadaszona wiata i ławy, to wspaniałe miejsce na piknik. Poruszając się wytyczonym szlakiem dydaktycznym można dokładnie przyjrzeć się całemu systemowi nawadniającemu tutejsze torfowiska, a także poszerzyć swoje wiadomości o rośliny chronione.

Jeziora lobeliowe:

Ze wszystkich jezior lobeliowych, które występują w naszym kraju, 95% znajduje się na Pomorzu. Poza Polską, w Europie jeziora tego typu występują jeszcze w Norwegii, Finlandii, Danii i Szkocji. Usytuowane są w obniżeniach terenu; bezodpływowe, naturalne zbiorniki wodne dawniej otoczone były borami sosnowymi, dąbrowami czy buczynami. Cechami charakterystycznymi jezior lobeliowych są: kwaśny odczyn, niewielka ilość soli, skąpożywność, przezroczysta woda i piaszczyste dno. Swoją nazwę zbiorniki te zawdzięczają lobelii jeziornej, która objęta jest ochroną, stąd też w większości tych jezior, niestety, wydano zakaz kąpieli. Latem - przy bezchmurnym niebie i odpowiednim załamaniu światła - woda w tych jeziorach ma piękny, turkusowy odcień. Na trasie naszej wędrówki zobaczyliśmy jeziora Nawionek oraz Piecki. Dotarliśmy do nich wyznakowanymi w terenie lokalnymi ścieżkami dydaktycznymi oraz pieszym Szlakiem Zaborskim.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Ciche - Jez. Głowińskie

  • Początek trasy: Sztum
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 8,59 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 44 min.
  • Przewyższenia: 78 m
  • Suma podejść: 552 m
  • Suma zejść: 569 m

Trasę dla spacerowiczów poleca Wojciechstypa

Nowa trasa z Cichego do południowego skraju Jez. Głowińskiego i z powrotem do wsi Ciche drogą przez las, koło szkółki w Zaroślach i północnego skraju jeziora Ciche.
Bardzo fajna trasa pieszej wycieczki, tylko trzeba zabezpieczyć się przed komarami, bo dzisiaj było ich strasznie dużo.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka przez Mierzeję Gardnieńską

  • Początek trasy: Łeba
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 23,53 km
  • Czas trwania spaceru: 5 godz. i 60 min.
  • Przewyższenia: 46 m
  • Suma podejść: 661 m
  • Suma zejść: 668 m

GR3miasto poleca tę trasę

Zauroczeni wędrówkami przez piaszczyste góry wybrzeża, tym razem wyruszyliśmy na spotkanie z madwinami rozciągającymi się między Rowami a Czołpinem. 23,5 kilometrowa trasa pozwoliła zobaczyć najpiękniejsze miejsca, które zwykle są nieosiągalne dla przeciętnego turysty wybierającego się w tamte okolice. Ale dla chcącego, nic trudnego!

Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego zna chyba każdy. Wiosną, bądź jesienią przyjeżdżają tu dzieci na wycieczki szkolne, zaś latem ciągną rzesze turystów. W sezonie urlopowym ciężko znaleźć miejsce na lokalnym parkingu, a także intymny kadr bez lemingów w tle. Kiedy więc wybrać się na wydmy? Najlepiej wtedy, kiedy jest szaro, buro i ponuro, oczywiście tylko z pozoru, gdyż obszar ten piękny jest o każdej porze roku. Poza głównym sezonem turystycznym, nawet na głównych szlakach wędrownych nie spotkamy tu żywej duszy.

Dojazd i powrót z trasy:

Chcąc zrealizować podobną trasę do naszej, należy dobrze się do tego przygotować i to nie tylko kondycyjnie. W okresie od października do końca kwietnia, w weekendy nie ma co liczyć na transport zbiorowy typu PKP czy PKS. Zaś udając się własnym samochodem, ograniczeni jesteśmy do zrobienia trasy w postaci pętli.

Nam w realizacji trasy pomogło Biuro Turystyczne Paweł.

Nasza trasa skupiła się na krajobrazie:

Nasza trasa skupia się na walorach przyrodniczych. Na dobry początek przemierzamy bujne i wiecznie zielone lasy Mierzei Gardnieńskiej, która rozciąga się między brzegiem morza, a Jeziorem Gardno – stąd też jej nazwa. Po drodze znajdują się liczne miejsca odpoczynku, a wśród nich drewniany pomost umożliwiający zapoznanie się z ogromnym akwenem. Z platformy rozciągają się przepiękne widoki na taflę jeziora i ledwo widoczny na horyzoncie przeciwległy brzeg jeziora. Spoglądając w lewo, dojrzeć można zarysy osady Smołdzino oraz górującej nad miejscowością Górą Rowokół. Na szczycie tzw. Świętej Góry Słowińców znajduje się wieża widokowa, z której rozpościerają się przecudne panoramy – sprawdziliśmy to zeszłego lata, będąc tu na wycieczce rowerowej.

Trasa naszej marszruty w dużej mierze opiera się o wyznakowany kolorem czerwonym, pieszy Szlak Północny. Trzymając się jego oznakowań, po pewnym czasie dochodzimy do objętego ochroną Jeziora Dołgie Małe. Ten maleńki akwen skrywa się w leśnej gęstwinie odkrywając przed odwiedzającym kolejne skarby tego obszaru. Chcąc odetchnąć trochę, warto skorzystać z uroków tego miejsca, spocząć na ławce drewnianego pomostu, bądź pod zadaszoną wiatą. Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej. Żegnamy się ze szlakiem czerwonym, by chwilę dalej obrać kierunek łącznikowego szlaku zielonego, który doprowadzi nas nad Morze Bałtyckie.

Przez kolejne kilometry towarzyszy nam zmrożony brzeg morza, resztki śniegu oraz porywisty wiatr który wygładza nasze twarze niczym na relaksacyjnym zabiegu. Najbardziej urokliwym miejscem na tym odcinku jest pozostałość po prastarej puszczy dębowej przed 5 tys. lat.
To co po niej pozostało to ogromne pnie, które w zależności od wysokości wody i naniesionego na brzeg piachu są bardziej odsłonięte, bądź mniej. Tym razem widok nie był tak imponujący, jak w zeszłym roku, niemniej nadal wzbudzał w nas zainteresowanie. Według jednej z hipotez las został strawiony przez potężny pożar, a z czasem jego pozostałości pochłonęło morze i piasek. Słona woda dobrze jednak zakonserwowała to co zostało z dawnej puszczy, dzięki czemu przy większych sztormach morze niekiedy odsłania potężne pnie drzew. Pralas, o którym ostatnio głośno w różnych mediach, to podobno żadna nowość. Miejsce odsłonięcia przez morze pozostałości po istniejącym przed tysiącami lat lasu znane jest tubylcom nie od dziś. Jest ono oznakowane również na wielu mapach, w tym także na tej, którą posługiwaliśmy się podczas naszej wycieczki.

Plaża, jak plaża, niby taka sama jak wszędzie, a jednak jest w niej coś, czego nie znajdziemy np.: w Trójmieście. Ciekawostką są ku płaskie kamienie, pod którymi świszczący wiatr uformował różnorodne kształty. Wędrując wzdłuż brzegu Mierzei Gardnieńskiej plaża jest bardzo szeroka.

Ostatnim etapem naszej wędrówki jest rozległa Wydma Czołpińska, która składa się z ciekawie porośniętych pasm mniejszych, piaszczystych wzniesień i garbów, sięgających maksymalnie 40 m wysokości. Miejscami przyjmują one szaro brunatne kolory, co świadczy, że pochodzą one z różnych okresów. Na odcinku od morza do parkingu nieopodal osady latarników ponownie wędrujemy wyznakowanym kolorem czerwonym, pieszym Szlakiem Północnym.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Bory Tucholskie dookoła Jeziora Karsińskiego

  • Początek trasy: Chojnice
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 16,02 km
  • Czas trwania spaceru: 5 godz. i 56 min.
  • Przewyższenia: 50 m
  • Suma podejść: 215 m
  • Suma zejść: 246 m

Tourbike poleca tę trasę na spacer

Kilkugodzinna wycieczka piesza dookoła jeziora. Z Małych Swornychgaci do Swornychgaci 5,8 km żółtym szlakiem. Druga część trasy przez Psią Górę, Owink i fragment PNBT. Dla uważnych obserwatorów sporo ptaków (m.in.: łabedzie, kormorany, zimorodki) i saren.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Wycieczka do rezerwatu UROCZYSKO JARY wersja II

  • Początek trasy: Debrzno
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 5,87 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 57 min.
  • Przewyższenia: 31 m
  • Suma podejść: 166 m
  • Suma zejść: 179 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca A.rz57

Wycieczka do rezerwatu UROCZYSKO JARY wersja II. Wycieczka dla miłośników przyrody i tych co lubią ją fotografować. Pięknych widoków jest o wiele, wiele więcej niż ja pokazuję. Nie nastawiałem się na fotografowanie ale na relaks. Dzika przyroda urzeka, zachwyca i przyciąga. Polecam. Parking przy leśniczówce Nowy Dwór. Trasa dla każdego mimo przedzierania się przez las i po pagórkach. Zobaczenie dzikiej zwierzyny gwarantowane.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Szlak Wiewiórek - Sopot - Pieszy Biały ver. 2017

  • Początek trasy: Sopot
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 4,21 km
  • Czas trwania spaceru: 51 min.
  • Przewyższenia: 109 m
  • Suma podejść: 519 m
  • Suma zejść: 458 m

Trasę dla spacerowiczów poleca JJ_Active

W terenie Sopocki Szlak Spacerowy „Wiewiórek”oznaczony jest kolorem białym na żółtym tle.

Przebieg szlaku: Sanatorium „Leśnik” – Wielka Gwiazda – Droga Wielkokacka – Mała Gwiazda – Dolina Siedlisko – zboczem Glinnej Góry – Rezerwat Przyrody Zajęcze Wzgórze – Stadion Lekkoatletyczny (ul. Wybickiego).
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


Idealne na spacer

Materiały promocyjne partnera

🌳 Trasa spacerowa: Tolkmicko - najciekawsze zakątki okolicy

  • Początek trasy: Krynica Morska
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 7,81 km
  • Czas trwania spaceru: 2 godz. i 19 min.
  • Przewyższenia: 121 m
  • Suma podejść: 453 m
  • Suma zejść: 470 m

Trasę dla spacerowiczów poleca GR3miasto

Z Tolkmicka wyruszyliśmy na drugą pętlę krajoznawczą. Tym razem skupiliśmy się zdecydowanie na przyrodzie, wszak sama miejscowość nie jest już tak ciekawa jak wcześniej odwiedzane Kadyny. Najstarsze wzmianki na temat tego miasta są legendami. W najbliższej okolicy istniał wczesnośredniowieczny gród Prusów, którego pozostałości się zachowały się do dziś w pobliskim rezerwacie przyrody, którego utworzono wzdłuż biegu rzeki Stradanki. W planie naszej wędrówki było zatem zapoznanie się z tzw. Wałami Tolkmita oraz innymi ciekawostkami skrywającymi się w lasach Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

Z uwagi na szybko zapadający zmrok nie udało nam się dotrzeć do tzw. Świętego Kamienia, który leży w wodach Zalewu Wiślanego. Zamierzamy jednak tu wrócić i odwiedzić to miejsce na rowerach.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Oficjalna trasa 3 Biegu Rodzinnego Czyste Miasto Gdańsk - 10km 16.09.2017

  • Początek trasy: Pruszcz Gdański
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 10,02 km
  • Czas trwania spaceru: 3 godz. i 20 min.
  • Przewyższenia: 28 m
  • Suma podejść: 124 m
  • Suma zejść: 124 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca Chodzezkijami

Już 16 września 2017 r. odbędzie się III edycja Rodzinnego Biegu! Szykujemy dla Was pełną wyzwań dziesieciokilometrową trasę!
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Lasy Mirachowskie zwane zielonymi płucami Kaszub

  • Początek trasy: Kartuzy
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 26,09 km
  • Czas trwania spaceru: 6 godz. i 54 min.
  • Przewyższenia: 121 m
  • Suma podejść: 1 708 m
  • Suma zejść: 1 711 m

GR3miasto poleca tę trasę na spacer

Kaszubski Park Krajobrazowy to dość rozległy obszar przepięknych lasów, jezior, a także licznych rezerwatów przyrody. Jednym z najbardziej uroczych jego terenów są Lasy Mirachowskie, zwane często „Zielonymi Płucami Kaszub”. Rejon ten zwiedzaliśmy już wielokrotnie, ale jak dotąd nigdy zimą. Każda pora roku wygląda tu zupełnie inaczej. Jednak, gdy ziemię przykryje biały puch tworzą się niesamowite kontrasty malujące przepiękne rozległe krajobrazy. Niestety nie dostrzeżemy ich już latem kiedy to korony drzew porośnięte są liśćmi. Wtedy jednak naszą uwagę przykuwają inne barwy natury. Wybierz się tam, a z pewnością wrócisz niejeden jeszcze raz!
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Fortyfikacje i umocnienia obronne na Biskupiej Górce

  • Początek trasy: Pruszcz Gdański
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 6,78 km
  • Czas trwania spaceru: 3 godz. i 10 min.
  • Przewyższenia: 63 m
  • Suma podejść: 216 m
  • Suma zejść: 213 m

Spacerowiczom trasę poleca Max_c74

Wycieczka piesza po fortyfikacjach i umocnieniach na Biskupiej Górce. Spacer odbył się dzięki Instytutowi Kultury Miejskiej w Gdańsku, prowadzony był przez lokalnych przewodników. Dzięki wiedzy i pasji z jaką dzielą się nią przewodnicy wycieczka długo będzie w mojej pamięci. Wycieczki z Instytutu Kultury Miejskiej są darmowe i każdy może w nich brać udział. Polecam tą wycieczkę.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czy spacerowanie przynosi efekty?

Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.

Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.

WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.

Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.

Najlepsze miejsca na wycieczkę w woj. pomorskim

Najprzyjemniej wędruje się oczywiście na łonie natury, a w woj. pomorskim nie brakuje wyjątkowo malowniczych miejsc i prawdziwych cudów przyrody, docenionych nawet przez międzynarodowych ekspertów.

Rozległe Bory Tucholskie to największy w Polsce rezerwat biosfery UNESCO. W dorzeczu Brdy i Wdy środowisko jest bardzo urozmaicone, a turyści mogą spacerować wśród lasów, wzdłuż bystrych rzek i brzegów jezior (Struga Siedmiu Jezior łączy całą serię zbiorników wodnych!), są tu nawet torfowiska, na które prowadzą ścieżki edukacyjne.

Diametralnie odmienne od Borów Tucholskich są krajobrazy Mierzei Łebskiej między Jeziorem Łebsko i Bałtykiem. Można się tu poczuć jak na prawdziwej pustyni, a pobliski Słowiński Park Narodowy łynie ze swoich ruchomych wydm. Szczególnie ciekawa jest trasa wokół Wydmy Czołpińskiej, wiodąca do latarni morskiej obok powykręcanych w niezwykły sposób drzew, zwanych „tańczącymi sosnami”.

Jeśli macie ochotę na zwiedzanie zabytków, największe ich zagęszczenie znajdziecie w Trójmieście.W Gdańsku warto wybrać się na spacer po Głównym Mieście i Długim Pobrzeżu ze słynnym Żurawiem. Do Westerplatte dostaniecie się zarówno pieszo, jak i statkiem płynącym po Motławie. Ulubionym miejscem spacerowiczów w Sopocie jest Monciak lub słynne Molo, ale pamiętajcie, że w okresie wakacji wstęp na pomost jest płatny.

Co najmniej cały dzień trzeba poświęcić na zwiedzanie Malborka ze słynnym zamkiem krzyżackim – największą ceglaną warownią w całej Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki