Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodny Nobel dla profesora Skóry

Robert Kiewlicz
Profesor Krzysztof Skóra
Profesor Krzysztof Skóra Fot. Adam Warżawa
Prof. Krzysztof E. Skóra, dyrektor helskiej Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, został laureatem tegorocznej Szwedzkiej Nagrody Bałtyku

Wyróżniony został za wybitny wkład w ochronę wód Bałtyku. Nagroda jest ważna nie tylko dlatego, że przyznano ją Polakowi. Po raz pierwszy w historii jej wręczania dostała ją osoba prywatna. Przez lata nagradzane były wyłącznie instytucje.

Sam profesor Skóra jest zaskoczony wyróżnieniem. - Znam dziesiątki innych osób, którym bardziej należałoby przyznać nagrodę - mówi Skóra. - Podatnicy płacą za moją pensję, a ja po prostu robię jak najlepiej to, co do mnie należy. Nagroda należy się nie tylko mojej osobie, ale całemu mojemu zespołowi.

Profesor Skóra jest dyrektorem Stacji Morskiej UG na Helu, powstałej w 1992 r. z jego inicjatywy. W stacji tej prowadzi się m.in. prace nad przywróceniem populacji szarych fok na polskim wybrzeżu. - Znany jestem przede wszystkim jako pan od fok - mówi Krzysztof Skóra. - Moją specjalnością są jednak ryby strefy przybrzeżnej.

Obecnie stacja badawcza na Helu prowadzi oprócz fokarium także akcję ratowania morświnów żyjących w Bałtyku oraz program "Ryby dla zatoki".
- Z fokami nam się udało. Fokarium odwiedza rocznie ponad pół miliona osób - mówi Krzysztof Skóra. - Mam nadzieję, że powiedzie nam się również z akcją ochrony morświnów. Jeśli ten gatunek w Bałtyku wyginie, wstyd mi będzie się kłaść do grobu. Gorzej jest z akcją dotyczącą zarybiania. Trudno nakłonić społeczeństwo do współpracy.

Jak twierdzi prof. Skóra, problemem jest wciąż mała świadomość społeczeństwa - zbyt wiele budujemy oczyszczalni ścieków, a zbyt mało edukujemy. - Jeśli tak dalej będzie, piękne turystyczne miejscowości nadmorskie staną się symbolem degradacji - dodaje Skóra. - Nasza zatoka przez lata była spichlerzem rybnym. Teraz królują w niej babki oraz inne gatunki obce. Należy to zmienić.

Profesor wierzy, że nasze wody mogą być nie tylko źródłem utrzymania dla rybaków, ale też atrakcją dla wędkarzy i turystów z całego świata.
Nagroda Bałtyku została ustanowiona w 1999 r. przez rząd szwedzki. Jest ona często nazywana "Wodnym Noblem". Jej wartość to 150 tys. koron szwedzkich.

Zostanie wręczona prof. Skórze przez Gunillę Carlsson, minister ds. międzynarodowej współpracy rozwojowej przy szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, 22 sierpnia 2008 r. podczas Światowego Tygodnia Wody w Sztokholmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki