Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radiostacja Gliwice to świetne miejsce na spacer – na zwiedzających czeka teren rekreacyjny i interesujące zabytki techniki ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Radiostacja Gliwice - świetne miejsce na spacer.
Radiostacja Gliwice - świetne miejsce na spacer. Paweł Kuczonek / Polska Press
Radiostacja Gliwice to miejsce, w którym przed laty rozegrały się tragiczne wydarzenia poprzedzające wybuch II wojny światowej. Dziś to doskonałe miejsce na spacer, w którym wypoczynek i rekreację możemy połączyć z poszerzeniem swojej wiedzy. - Wewnątrz możemy zobaczyć oryginalną aparaturę z lat trzydziestych, nadajnik, zespół kontrolno-sterujący, jest również emisja filmu „Halo, tu Gliwice” opowiadającego o Prowokacji Gliwickiej – zachęca Zbigniew Gołasz, historyk Muzeum w Gliwicach.

Radiostacja Gliwicka zaprasza na spacer

W październiku 2023 zakończono prace renowacyjne Radiostacji Gliwice. Najwyższa drewniana konstrukcja w Europie została zaimpregnowana, a odwiedzającym został udostępniony teren rekreacyjny wokół zabytkowej wieży i część muzealna z budynku przy ul. Tarnogórskiej. Mierząca 111 metrów wysokości Radiostacja Gliwice jest jedną z wizytówek miasta. Teren wokół potężnej wieży to doskonałe miejsce na spacer.

- Zapraszamy serdecznie do naszego oddziału. Wokół wieży mamy atrakcyjny park, który jest otwarty do godz. 21.00. Jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych gliwiczan. Obok znajduje się park edukacyjny, w którym można generować różne dźwięki. Chętnie przychodzą tam rodzice z dziećmi, by pewne zjawiska fizyczne zaobserwować, wszystko jest opisane i wyjaśnione – zachęca Zbigniew Gołasz.

Radiostacja Gliwice jest wyjątkowa z kilku powodów. To najwyższa tego typu drewniana konstrukcja w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Została wybudowana w 1935 roku. Wykorzystano belki z modrzewia syberyjskiego, które połączono mosiężnymi śrubami. Metalowa wieża blokowałaby sygnał z anteny nadawczej, która była zawieszona w środku konstrukcji.

- Jest to unikatowy na skalę światową zabytek techniki radiowej. Jest to ostatnia z wielu takich wież, jakie stały na terenie ówczesnych Niemiec. Wszystkie zostały rozebrane, gliwicka również miała zostać rozebrana w latach 50. XX wieku. Obawiano się, że wieża się zawali, na szczęście okazało się, że jest to konstrukcja na tyle trwała, że stoi do teraz – opowiada historyk.

31 sierpnia 1939 roku w budynku technicznym wieży niemiecki oddział przeprowadził operację znaną jako Prowokacja Gliwicka. Wydarzenie miało uczynić Polskę agresorem i krajem odpowiedzialnym za rozpoczęcie II wojny światowej.

- Dziś wieża pełni przede wszystkim funkcję rozpoznawczą, każdy kto jedzie z daleka i widzi konstrukcję wie, że jest w Gliwicach – nieco żartobliwie mówi Zbigniew Gołasz. - Pełni również funkcje użytkowe, znajdują się na niej różnego rodzaju nadajniki, między innymi telefonii komórkowej. Na terenie przy wieży znajduje się wystawa plenerowa – dodaje.

Radiostacja Gliwice znajduje się na liście Pomników Historii. Wpisuje się na nią obiekty mające szczególną wartość materialną i niematerialną dla dziedzictwa kulturowego Polski. Obiekt jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty