MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premier ogłosił zmiany w składzie Rady Ministrów. Siemoniak, Wróblewska, Jaworowski, Paszyk zastąpili dotychczasowych ministrów

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami premiera Donalda Tuska, nastąpiły zmiany w Radzie Ministrów. Hanna Wróblewska zostanie nowym ministrem kultury i dziedzictwa, Tomasz Siemoniak, obejmie stery w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jakub Jaworowski będzie ministrem aktywów państwowych, a Krzysztof Paszyk stanie na czele Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

W piątek rano, równo o godzinie 9:12 rozpoczęła się konferencja prasowa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas której Donald Tusk przedstawił nowych ministrów. Powodem zmian w rządzie są najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego, gdzie kandydatami zostali dotychczasowi szefowie resortów: Bartłomiej Sienkiewicz, Marcin Kierwiński, Borys Budka i Krzysztof Hetman.

- Dochodzi do pierwszych zmian w rządzie. Kiedy zaczynaliśmy pracę, jako przedstawiciele Koalicji 15 października, kiedy tworzyliśmy rząd, z góry zapowiadałem, że nikt włącznie ze mną nie powinien przywiązywać się do myśli, że jest wieczny. Ta zasada wynika z głębokiego przekonania, że jesteśmy tutaj po to, aby maksymalnie i optymalnie wykorzystywać możliwości i okoliczności - tu liczy się wyłącznie interes publiczny i państwowy - mówił Donald Tusk na początku swojego wystąpienia.

Jak podkreślał premier, ministrowie, którzy żegnają się z rolą ministrów wykonali swoje zadanie jakie zostało przed nimi postawione. Ich działania były efektywne, a pierwsze miesiące nowego rządu Tusk nazwał "miesiącami rozwalania muru".

Szef rządu poinformował, że na stanowisku szefa MSWiA obejmie Tomasz Siemoniak, zastępując Marcina Kierwińskiego. Hanna Wróblewska obejmie resort kultury i dziedzictwa narodowego po Bartłomieju Sienkiewiczu. Z kolei Borysa Budkę na stanowisku ministra aktywów państwowych zastąpi Jakub Jaworski. Ministerstwem Rozwoju i Technologii pokieruje Krzysztof Paszyk, gdzie dotychczasowym ministrem w tym resorcie był Krzysztof Hetman.

Podziękowania dla dotychczasowych ministrów - "stały przed wami trudne wyzwania"

Zanim doszło do przedstawienia nowych ministrów, premier podziękował dotychczasowym szefom resortów. Jak podkreślał, wszyscy z nich bardzo dobrze wykonali swoje zadania, a niektóre były naprawdę trudne i nie zawsze dobrze oceniane przez opinię publiczną.

- Drogi przyjacielu dziękuję za tę trudną i bardzo niewdzięczną misję jaką były te pierwsze miesiące porządkowania i przebudowy spółek Skarbu Państwa, chodziło zarówno o uzdrowienie sytuacji w spółkach, ale też o początek wyegzekwowania najważniejszej zasady jaką jest walka z korupcją, nepotyzmem - mówił Donald Tusk do Borysa Budki. - Dziękuję, że robiłeś to z klasą, bez emocji, może nie wszyscy byli zadowoleni z tempa, ale właśnie o to chodziło, żeby to nie było w zapale rewolucyjnym, ale metodycznie, zgodnie z prawem i zgodnie z interesem publicznym - dodawał.

Podziękowania odbyły się nie tylko w imieniu samego premiera, ale również, jak w przypadku Bartłomieja Sienkiewicza - w imieniu widzów mediów, którymi zarządzał oraz opinii publicznej.

- Minister Marcin Kierwiński zaczął bardzo spektakularnie swoje urzędowanie, chyba ku satysfakcji wszystkich, którzy w to wierzyli, ze idzie się po władzę, aby egzekwować prawo, a nie żeby szukać własnych interesów. Podjął się decyzji najtrudniejszych, niektórym wydawały się może karkołomne - mówił Donald Tusk. - Marcin Kierwiński wykonał bardzo trudne zadania i przetrwał burzę, przetrwał ataki tych, którzy myśleli, że bezkarność będzie na stałe wpisana w rzeczywistość RP - dodawał.

Prezentacja sylwetek nowo szefów resortów

Pierwszym nowym ministrem, którego zaprezentował opinii publicznej premier Donald Tusk, był Tomasz Siemoniak. Jak podkreślał szef rządu, jest to postać, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Wspomniał o czasach gdy Siemoniak był wiceministrem w jego dawnym rządzie, a później rządzie Ewy Kopacz. Na przestrzeni lat był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, ministrem obrony narodowej. Odwołał się również do wieloletniej współpracy, która zaczęła się jeszcze gdy Tomasz Siemoniak był młodym człowiekiem. Premier, swoją decyzję o powołaniu Siemoniaka na szefa resortu uzasadniał długoletnim doświadczeniem nowego ministra.

- Więc jak się państwo domyślacie, mam bezgraniczne zaufanie do pana ministra Siemoniaka i dlatego nie waham się powierzyć mu obu funkcji - będzie pełnił rolę ministra spraw wewnętrznych i administracji i równocześnie koordynatora ds. służb specjalnych - mówił Donald Tusk.

W podobnym tonie odbywała się prezentacja nowej minister kultury. Jak podkreślał, Hanna Wróblewska jest doskonale znana wszystkim tym, którzy interesują się szeroko rozumianą kulturą.

- Nie wahała się ani chwili, chociaż jest osobą znaną ze skromności. Wzięła na siebie odpowiedzialność w resorcie trudnym, wymagającym - premier mówił o okolicznościach powoływania nowej minister.

Przed Hanną Wróblewską stoją ważne wyzwania, m.in. kontynuowanie polityki, którą rozpoczął Bartłomiej Sienkiewicz i doprowadzenie do finału tych spraw.

- Galeria, muzea, sale koncertowe, teatry to żywioł nowej pani minister. Dlatego jestem przekonany, że będzie świetnie współpracować ze wszystkimi środowiskami, które tworzą polską kulturę i sztukę - mówił Donald Tusk.

Trzeci z nowo powołanych ministrów, Jakub Jaworowski z wykształcenia jest ekonomistą, finansistą i historykiem, a przed laty był sekretarzem stanu w rządzie Ewy Kopacz.

- W rządzie powinno pracować możliwie dużo ludzi, którzy nie są dedykowani wyłącznie polityce, ale których dorobek, także aspiracje, wykształcenie, dotychczasowa aktywność będzie sprzyjała bez wątpienia merytoryczności decyzji, które będą zapadały - mówił szef rządu.

Jak podkreślał premier, mimo starań Borysa Budki w roli ministra aktywów państwowych, w spółkach należących do Skarbu Państwa wciąż jest dużo pracy. Mówił, że symbolem "całego bałaganu" stał się Daniel Obajtek.

- Musimy przygotować przemyślaną strategię, która będzie łączyła i budowała synergię pomiędzy poszczególnymi spółkami, a rządem. Będziemy musieli i chcemy prowadzić jednolitą strategię gospodarczą i finansową państwa polskiego - mówił premier.

Ostatnim prezentowanym ministrem był Krzysztof Paszyk, który obecnie pełni funkcję szefa klubu parlamentarnego PSL. Premier zwrócił uwagę na karierę Paszyka, który pracę polityczną rozpoczął od samorządu. W ocenie Donalda Tuska to wzorcowy model drogi politycznej.

- To człowiek skała, można na nim polegać. Jestem przekonany, że praca jaką rozpoczął pan minister Hetman w Ministerstwie Rozwoju i Technologii będzie świetnie kontynuował Krzysztof Paszyk - mówił premier.

W poniedziałek, 13 maja o godzinie 10:30 prezydent Andrzej Duda dokona nominacji nowych ministrów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera