Kumoch: prezydent Andrzej Duda z prezydentem Litwy ustalali dalsze kroki na rzecz wsparcia Ukrainy i sankcji przeciwko Rosji

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
PAP
PAP
W poniedziałek i wtorek odbywały się dwudniowe konsultacje przywódców Polski i Litwy
W poniedziałek i wtorek odbywały się dwudniowe konsultacje przywódców Polski i Litwy fot: PAP / EPA / Jakub Szymczuk / KPRP
Według szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakuba Kumocha, dwudniowe konsultacje Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy na Helu zaowocowały głównie dwoma ustaleniami. Pierwsze dotyczy kalendarza wspierania Ukrainy, w tym kalendarz wizyt prezydentów Polski i Litwy. Kolejne porusza dalsze kroki na rzecz sankcji przeciwko Rosji. Jak zaznaczył Kumoch: "Polska i Litwa są bardzo bliskimi partnerami, którzy w sprawach bezpieczeństwa rozumieją się bez słów".

W poniedziałek i wtorek odbywały się dwudniowe konsultacje przywódców Polski i Litwy na temat m.in. sytuacji na Ukrainie i Białorusi, polityki energetycznej i stosunków w dziedzinie bezpieczeństwa, a także obecnego stanu sankcji unijnych przeciwko Rosji.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, na pytanie, co ustalili prezydenci, odpowiedział, że "podstawowe ustalenia tej wizyty to kalendarz wspierania Ukrainy, w tym kalendarz wizyt obu prezydentów oraz dalsze kroki na rzecz sankcji przeciwko Rosji".

Oczywiście w szczegółach tych spraw z oczywistych względów bezpieczeństwa i dla zwiększenia ich skuteczności pozwolę sobie na razie zachować dyskrecję

- zastrzegł prezydencki minister.

Kumoch podkreślił, że "Polska i Litwa są bardzo bliskimi partnerami, którzy w sprawach bezpieczeństwa rozumieją się bez słów".

Za prezydentury Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy udało się też osiągnąć znaczny postęp w likwidacji niepotrzebnych sporów

- zaznaczył szef BPM. Dodał, że wyrazem tego była m.in. podpisana przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę ustawa liberalizująca zapis polskich nazwisk.

Chodzi o obowiązującą na Litwie od początku maja ustawę o pisowni nazwisk nielitewskich, w tym polskich, w litewskich dokumentach tożsamości. Prezydent Nauseda, podpisując ustawę, wskazywał, że „Sejm podjął inicjatywę znalezienia trudnej równowagi między dwiema wartościami konstytucyjnymi – zachowaniem wyjątkowości języka państwowego (litewskiego – red.) i praw człowieka, takich jak prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, prawo do swobodnego przemieszczania się oraz prawa osób należących do mniejszości narodowych do zapisywania swego nazwiska” w formie oryginalnej.

Zgodnie z obowiązującą wcześniej zasadą, imiona i nazwiska nielitewskie w dokumentach tożsamości wydawanych przez Litwę były zapisywane w formie litewskiej. Obecnie istnieje możliwość zapisania nielitewskich nazwisk alfabetem łacińskim, czyli używanie łacińskich liter „w”, „q” i „x”, których nie ma w alfabecie litewskim.

Od kilkudziesięciu lat możliwości zapisywania nazwiska w formie oryginalnej w litewskich dokumentach tożsamości domagali się Polacy mieszkający na Litwie, a także obywatelki Litwy, które wychodzą za mąż za obcokrajowców.

Źródło: PAP

wu

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl