Immunitety formalne zostaną zniesione? Rzecznik rządu: PO deklarowała ograniczenie immunitetu. Teraz mogą to zrobić

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Rzecznik rządu w TVP Info stwierdził, że opozycja nie poprze tego projektu, bo „głosowania w tej sprawie zależą chyba tylko i wyłącznie od tego, jaki jest aktualny interes polityczny tych partii”.
Rzecznik rządu w TVP Info stwierdził, że opozycja nie poprze tego projektu, bo „głosowania w tej sprawie zależą chyba tylko i wyłącznie od tego, jaki jest aktualny interes polityczny tych partii”. Adam Jankowski/Polska Press
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało w środę 16 listopada złożenie projektów zmiany m.in. konstytucji, które mają ograniczyć immunitet zarówno parlamentarzystów, jak i sędziów oraz projektu ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. – Platforma Obywatelska, kiedyś deklarowała, że być może warto ograniczyć immunitet parlamentarzystów i sędziów. Teraz mogą to łatwo zrealizować wspólnie z nami – powiedział rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Immunitety formalne

Zniesiony miałby zostać immunitet formalny, a pozostawiony będzie wyłącznie immunitet materialny. Pomysł PiS skrytykowała opozycja.

Rzecznik rządu w TVP Info stwierdził, że opozycja nie poprze tego projektu, bo „głosowania w tej sprawie zależą chyba tylko i wyłącznie od tego, jaki jest aktualny interes polityczny tych partii”.

Piotr Müller dodał, że projekt dotyczy tylko uchylenia „immunitetu w zakresie, który dotyczy – de facto – możliwości rozliczenia przed sądem”. Zastrzegł, że ograniczenie immunitetu „nie spowoduje, że ktoś wyda wyrok za sąd wobec posła, tylko że pójdzie on do sądu i sprawa zostanie rozstrzygnięta”.

Co zrobi opozycja?

Zapowiedział, że „lista głosujących (nad projektami zmian) będzie jawna”. – Będzie wiadomo, kto - jak zagłosował – stwierdził rzecznik rządu.

Piotr Muller wskazał, że „pewne rozwiązania, które mają charakter systemowy, szczególnie dotyczące zmiany konstytucji, mają zawsze charakter ponadpartyjny”. To jednak - jak ocenił - są rzeczy, w których chyba można się dogadać. – Taki przywilej, który obecnie funkcjonuje można zlikwidować – stwierdził.

Przypomniał, że „Platforma Obywatelska, kiedyś deklarowała, że »być może warto to zrobić«”. – Teraz mogą to łatwo zrealizować wspólnie z nami – powiedział.

Potrzebna zmiana konstytucji

Zgodnie z konstytucją, immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu i rozciąga się na całe postępowanie karne.

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego (np. wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszane inicjatywy ustawodawcze) - ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (przy pełnej frekwencji jest to 307 głosów) oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska kadra w ośrodku w Hanowerze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl