Giganci Kultury 2023. Wyróżnienia dla najważniejszych postaci i instytucji kulturalnych w Polsce

Giganci Kultury 2023
Polska Press
W trosce o polskie dziedzictwo kulturowe oraz potrzebę promocji sztuki POLSKA PRESS GRUPA ogłasza inaugurację nowego, prestiżowego projektu - Giganci Kultury 2023. Ta znacząca inicjatywa ma na celu uhonorowanie instytucji, marek i osobistości, które nie tylko wspierają polską kulturę, ale też aktywnie angażują się w działania promujące sztukę oraz pielęgnują dziedzictwo narodowe.

Po Gali Gigantów Roku (grudzień), Gigantów Biznesu (marzec) przed nami - już w środę, 21 czerwca - Gala Giganci Kultury 2023. To wyjątkowe wydarzenie, na którym docenimy i nagrodzimy tych, którzy propagują sztukę i pielęgnują dziedzictwo narodowe. Nagrody i wyróżnienia, przyznawane w kilku różnych kategoriach, podkreślają znaczenie inicjatyw i działań, które przyczyniają się do rozwoju kultury w Polsce.

Przestrzeń kultury

W tej kategorii nominowano trzy instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do naszego dziedzictwa. Pierwszą wspólną nominacją jest para instytucji - Zamek Królewski na Wawelu i Katedra Wawelska. To historyczne partnerstwo dowodzi, że troska o miejsca o wielkim znaczeniu dla narodowego dziedzictwa może iść w parze z nowoczesnym zarządzaniem oraz rozwojem instytucji.

Drugą nominacją jest Zamek Królewski w Warszawie - prawdziwa ikona Polski, miejsce ważnych wydarzeń państwowych i międzynarodowych.

Trzecią nominacją jest Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Nie tylko prezentuje zbiory związane z regionem, ale i pielęgnuje podhalańskie tradycje oraz dzieła sztuki.

Zaangażowani w kulturę

W tej kategorii nominowani to, po pierwsze, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który od ponad 70 lat z powodzeniem promuje polską kulturę za granicą, prezentując tradycje ludowe w nowoczesny i porywający sposób.

Po drugie - Polska Opera Królewska, która od 2017 roku przywraca do życia zapomniane dzieła muzyki polskiej i opery barokowej.

Trzecią nominację otrzymuje Aukso - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, która od lat zdobywa uznanie jako jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie.

Inwestycja

W tej kategorii nominowane zostały trzy wybitne projekty. Pierwszym z nich jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, powstałe w stulecie Bitwy Warszawskiej. Znajduje się ono na działce sąsiadującej z domem marszałka, dworkiem Milusin, stanowiąc serce całego kompleksu muzealnego poświęconego postaci marszałka. Muzeum nie tylko przybliża życiorys Józefa Piłsudskiego, ale aktywnie propaguje pamięć o jego dokonaniach i dziedzictwie, stając się miejscem, w którym historia i tradycja inspirują do dyskusji na tematy ważne i aktualne dla Polaków.

Kolejny nominowany to Panteon Górnośląski w Katowicach - prawdziwa otwarta encyklopedia Górnego Śląska. Stanowi niezwykłą opowieść o ostatnich stu latach regionu. Powstała dzięki wysiłkom powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów, przedstawicieli Kościoła, nauki, kultury i sportu. W Panteonie prezentowane są sylwetki osób upamiętnionych przez interaktywne stanowiska multimedialne zawierające szczegółowe biogramy, filmy i materiały fotograficzne.

Trzecią nominacją w kategorii „Inwestycja” jest Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. To jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, którego fascynująca wystawa stanowi nowoczesną opowieść o powstawaniu polskiego państwa i polskiego chrześcijaństwa. Dzięki zastosowaniu cyfrowych rekonstrukcji 3D, laserowych hologramów, mappingu oraz ruchomych lunet z aplikacją wirtualnej rzeczywistości zapewnia zwiedzającym niezapomniane i interaktywne doświadczenia.

Wydarzenie kulturalne

W kategorii „Wydarzenie kulturalne” nominowano trzy ekscytujące wystawy. Pierwsza z nich to nominacja wspólna. Wystawa „Tamara Łempicka - kobieta w podróży” (Muzeum Narodowe w Lublinie i „Łempicka” - Muzeum Narodowe w Krakowie) przedstawia twórczość tej niezależnej artystki, która stworzyła wizerunek nowoczesnej kobiety sukcesu.

Wystawa „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” (Muzeum Narodowe w Warszawie) koncentruje się na fascynującej twórczości Stanisława Ignacego, bezkompromisowego artysty, który konsekwentnie podążał własną drogą. Wystawa prezentuje jego dzieła w zestawieniu z innymi artystami, takimi jak Wassily Kandinsky, Max Ernst, Rudolf Schlichter, Umberto Boccioni i Marcel Duchamp.

Wystawa „Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” (Zamek Królewski w Warszawie i Staatliche Kunstsammlungen-Gemaldegalerie w Dreźnie) jest hołdem oddanym temu wybitnemu malarzowi z okazji trzechsetnej rocznicy jego urodzin. Bellotto stworzył niezwykłe malarskie wspomnienia dawnej Warszawy, które są prezentowane na wystawie. Jego pejzaże miejskie oddają architektoniczne detale miasta w sposób niezrównany.

Mecenasi kultury

Wśród nominowanych znalazła się spółka PGE, która w ramach programu „PGE Kulturalna Grupa Energetyczna” w roku 2022 udzieliła wsparcia Muzeum Narodowemu w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu oraz 16 filharmoniom i instytucjom muzycznym w całym kraju. PGE angażuje się również w projekty Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi. Firma wspiera liczne działania edukacyjne i organizuje lekcje dla uczniów.

Nominowana została też KGHM Polska Miedź, od 2019 roku mecenas Zamku Królewskiego. Wspiera także Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Muzeum Ziemi w Warszawie. Jest również partnerem Festiwalu Srebro w Legnicy oraz innych ważnych wydarzeń kulturalnych w Zagłębiu Miedziowym. KGHM angażu- je się w projekty związane z ochroną zabytków kultury, renowacją obrazów i rzeźb.

Trzecia nominacja dla Totalizatora Sportowego, który wspiera kulturę przez dopłaty na fundusze celowe oraz ze środków własnych. Totalizator Sportowy jest partnerem Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Firma corocznie wspiera obchody rocznicy Powstania Warszawskiego.

Osobowość kultury

W tej kategorii nagroda specjalna zostanie przyznana jednej osobie, a kto ją otrzyma, dowiemy się podczas Gali Giganci Kultury 2023.

Już 21 czerwca ta jedyna w swoim rodzaju ceremonia uhonoruje tych, którzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu polskiej sceny kulturalnej. Zapraszamy do dołączenia w świętowaniu naszych Gigantów Kultury 2023.

To wyjątkowe wydarzenie, na którym docenimy i nagrodzimy tych, którzy propagują sztukę i pielęgnują dziedzictwo narodowe

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl