Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właśnie ruszyła nowa edycja "Lodołamaczy"

Magdalena Kozioł
Martyna Mucha jest aktywna zawodowo. Wśród niepełnosprawnych to wyjątek
Martyna Mucha jest aktywna zawodowo. Wśród niepełnosprawnych to wyjątek Tomasz Hołod
Niepełnosprawni potrzebują pracy bardziej niż inni. Są firmy, które przełamują lody i stereotypy.

We Wrocławiu żyje ponad 80 tysięcy osób niepełnosprawnych. W całej Polsce - 5,5 mln. Jedynie co dwunasta pracuje.

Martyna Mucha ma szczęście, bo zawodowo zajmuje się marketingiem w firmie ABC-Service we Wrocławiu. Jeździ na wózku inwalidzkim i - jak przyznaje - nie było jej łatwo. Zwłaszcza w konkurencji z młodymi, zdrowymi i dyspozycyjnymi ludźmi.

- Był taki moment, kiedy w podaniach o pracę pomijałam informację o tym, że jestem osobą niepełnosprawną - przyznaje Martyna Mucha. - Wtedy miałam wiele telefonów. Kiedy przyjeżdżałam na rozmowę kwalifikacyjną, pracodawcy rezygnowali bez podania przyczyny - opowiada. Teraz jest zadowolona i nie myśli o zmianie firmy.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych pomaga takim ludziom jak pani Martyna. Sama jest największym związkiem pracodawców, który skupia prawie 600 firm i instytucji zatrudniających ponad 35 tys. niepełnosprawnych w całej Polsce.

We wtorek we Wrocławiu POPON zainaugurowała kolejną, czwartą edycję konkursu "Lodołamacze".
- Jest on przeznaczony dla firm i instytucji, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych - tłumaczy Jolanta Nadzieja, dyrektor dolnośląskiego oddziału POPON.

Zdaniem Mariana Bojarskiego, prezesa firmy Simet z Jeleniej Góry, ogólnopolskiego laureata konkursu "Lodołamacz 2008", niepełnosprawny, którego nauczy się zawodu, staje się prawdziwym fachowcem.
- Dla takich ludzi praca to forma rehabilitacji społecznej - przekonuje Bojarski, zachęcając innych przedsiębiorców, by wyciągnęli rękę do potrzebujących.

Do udziału w konkursie zgłasza się coraz więcej firm. W 2006 roku, kiedy ruszyła pierwsza edycja konkursu, było ich 201, a w ubiegłym roku - 342.
Jolanta Nadzieja obawia się jednak, że sytuacja niepełnosprawnych szybko się nie poprawi. Zwłaszcza teraz, kiedy wiele firm na Dolnym Śląsku redukuje zatrudnienie.
- Tych ludzi kryzys dotknie najbardziej. Tym bardziej potrzeba teraz pracodawców wrażliwych społecznie - podkreśla Nadzieja.

Ilu takich znajdzie się w tym roku na Dolnym Śląsku? Zgłoszenia będą przyjmowane do 16 marca. Laureatów regionalnego etapu "Lodołamaczy" poznamy 21 kwietnia.

Zgłoszenia: www.lodołamacze.info.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska