Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krystian Lupa i Pina Bausch na koniec festiwalu "Świat miejscem prawdy"

Krzysztof Kucharski
Przed teatromanami kilka ostatnich dni z festiwalem. W balecie "Nefes" Piny Bausch przez scenę Opery Wrocławskiej przeleje się ponad 3 i pół tony wody, a w "Elektrze" Tadashi Suzuki zobaczymy przejmujący balet na wózkach inwalidzkich.

Od czwartku we Wrocławskim Teatrze Współczesnym "Fragmenty" z dramatów Samuela Becketta pokazuje kolejny wielki artysta na wrocławskim festiwalu - Peter Brook, przyjaciel Jerzego Grotowskiego, dobrze znany w naszym mieście. Brytyjczyk od lat pracujący w Paryżu odsłania inne sensy w utworach irlandzkiego noblisty, balansując między depresją i nadzieją. Spektakl można oglądać do soboty.

Od piątku do niedzieli na dużej scenie Teatru Polskiego będzie chciał nas porwać swoją wersją "Elektry" Eurypidesa najgłośniejszy japoński reżyser Tadashi Suzuki, który pracuje w niewielkim Togo. Szukając uniwersalnych wartości w greckim dramacie, akcję swojej inscenizacji umieścił w szpitalu dla obłąkanych. "Świat jest szpitalem, a ludzie pacjentami" - mówi Suzuki.

Do czego zdolne jest ludzkie ciało? - to pytanie ciągle ekscytuje Pinę Bausch. Tym razem swoim młodym tancerzom każe tańczyć w deszczu między oceanicznymi falami i zgiełkiem miejskiego molocha. To choreograficzne widowisko powstało na zamówienie Festiwalu Teatralnego w Istambule. Obok charakterystycznych dźwięków tureckiej muzyki usłyszymy utwory Astora Piazzolli i Toma Waitsa. "Nefez", czyli "Oddech", będziemy mogli oglądać od niedzieli do wtorku.

"The Drama Review" - Richard Schechner - pokaże we Wrocławiu "Hamleta: oto jest pytanie"

Amerykański reżyser i redaktor znanego na całym świecie periodyku teatralnego "The Drama Review" - Richard Schechner - tym razem pokaże we Wrocławiu "Hamleta: oto jest pytanie". W tym przedstawieniu wszyscy wszystkich szpiegują, podglądają, podejrzewają. Spektakl wyprodukowali dwaj wiceprezydenci Shanghai Theatre Academy. Grają chińscy artyści w języku mandaryńskim i angielskim. Schechner zawsze robił spektakle bulwersujące i trudne do przełknięcia.

Ostatnim akcentem festiwalu przygotowanego z okazji Roku Grotowskiego będzie "Kuszenie cichej Weroniki" w reżyserii Krystiana Lupy. To wznowienie adaptacji utworu Roberta Musila, w której Lupa próbuje się zmierzyć z zagadką kobiecości. W głównych rolach: Ewa Skibińska, Krzesisława Dubielówna i Mariusz Kiljan.

***
"Świat miejscem prawdy"
14-30 czerwca
ceny biletów i harmonogram na www.rokgrotowskiego.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska