18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"List" Aleksandra Fredry w środę na dziedzińcu dworu Czarne

Alina Gierak
Fot. Marcin Oliva Soto
Bogdan Koca, nowy dyrektor teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, zaczyna z rozmachem i ze swoim pierwszym przedstawieniem wychodzi poza mury teatru.

Jednoaktówkę "List" Aleksandra Fredry zobaczymy w środę na dziedzińcu renesansowego dworu Czarne. Początek spektaklu zaplanowano na godzinę 20.
- To idealne miejsce dla przedstawienia, które wywodzi się z tradycji dell'arte - mówi Krzysztof Pulkowski, reżyser "Listu". - Jest to sztuka o niebezpieczeństwach politycznej poprawności i o grzechu cynizmu, który wiedzie na manowce, gdzie spotka nas za to nieunikniona kara - mówi o przedstawieniu.

Realizatorzy korzystali nieco z tradycji dell'arte, bo tworząc postaci, korzystał z niej Fredro.
Autorką kostiumów jest Elżbieta Terlikowska, która znakomicie czuje fredrowską epokę.
Plenerowy spektakl wymagał od szefów teatru olbrzymiej mobilizacji. Piękny dziedziniec dworu jest jednym z elementów scenografii. By uniezależnić się od pogody, zrobiono zadaszenie, ale i tak warto ubrać się ciepło, bo czerwcowe noce są jeszcze zimne.

Reżyser sięgnął po znanych i lubianych przez jeleniogórzan aktorów, którzy rzadko (nie ze swojej winy) pokazywali się w poprzednim sezonie na scenie. Główną rolę zagra znakomity Jacek Grondowy, jako dellartowski Pantalone. Jego antagonistą będzie młody Igor Kowalik - jakby Arlekin .
Wystąpi także zjawiskowa Heroina - Elwira Hamerska-Kijańska oraz mocny, pewny punkt przedstawienia, Tadeusz Wnuk - dellartowski Doctore.

Autorem piosenki śpiewanej na zakończenie jest Karpaczanin Lech Stasiewicz, zaś muzykę do niej napisał Bogdan Koca.
Przestawienie można będzie zobaczyć także 25, 26, 27, 28 oraz 30 czerwca o godzinie 20.
Być może przedstawienie wejdzie też na lipcowy afisz.

"List"
reż. Krzysztof Pulkowski
Teatr Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
premiera 24 czerwca, godz. 20

Jak dojechać
Dwór Czarne historycy sztuki określają jako typowy renesansowy przykład siedziby szlacheckiej na Śląsku. Zbudował go w 1559 r. Caspar Schoff. Powstał wtedy murowany dwór z piętrowym z dziedzińcem, otoczony murami obronnymi i wieżą bramną. Dwór miał potem różnych właścicieli. Od 1921 do 1945 r. mieszkała tu rodzina Rahm. Obecnie dwór użytkowany jest przez Fundację Kultury Ekologicznej, która uratowała go z ruin i stopniowo odbudowuje. Do dworu Czarne można dojechać autobusem linii nr 1, który tam ma pętlę. Samochodem należy kierować się ulicą Mickiewicza w kierunku Staniszowa, ale nie należy skręcać, tylko jechać prosto ulicą Orzeszkową. Na piechotę zajmie nam to zaledwie 20 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska