Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Królewski: ostatnie porządki przed otwarciem

Justyna Kościelna
Pokłon Trzech Króli, Wrocław ok.1500 r., tempera na desce, zbiory: Klasztor Bonifratrów we Wrocławiu
Pokłon Trzech Króli, Wrocław ok.1500 r., tempera na desce, zbiory: Klasztor Bonifratrów we Wrocławiu Muzeum Miejskie Wrocławia
W kwietniu Pałac Królewski otworzy komnaty. W środku czeka na nas podróż po dziejach miasta.

Prawie 3 tys. eksponatów pokazujących historię miasta, zrekonstruowane komnaty władców Śląska, galeria wrocławskiej sztuki oraz piękny, barokowy ogród - to wszystko czeka na wrocławian w Pałacu Królewskim, nowej siedzibie Muzeum Miejskiego Wrocławia przy ul. Kazimierza Wielkiego 33-35. Tam, gdzie kiedyś istniało Muzeum Etnograficzne i Archeologiczne.

Pierwsi zwiedzający obejrzą zbiory już 19 kwietnia. Jeżeli będą chcieli pochylić się nad każdym eksponatem, spędzą w muzeum co najmniej kilka godzin. Do obejścia jest ponad 3 tys. metrów kwadratowych.

- To bardzo nowoczesny budynek - cieszy się Maciej Łagiewski, dyrektor placówki. Opowiada, że oprócz klimatyzacji i systemów czuwających nad bezpieczeństwem zbiorów, znajduje się w nim kilkanaście multimedialnych kiosków. - Pokażą one np. wnętrze kościoła, z którego pochodzi prezentowany obiekt lub przybliżą sylwetkę jego twórcy - tłumaczy dyrektor. Przy wejściu będzie można wypożyczyć też audio-przewodnik ze słuchawkami. Narrację przygotowano w językach polskim, angielskim i niemieckim.

W nowej siedzibie znajdują się zbiory oddziałów: Muzeum Historycznego, Sztuki Medalierskiej i Sztuki Mieszczańskiej. Najważniejszą ekspozycją będzie prezentacja we wschodnim i południowym skrzydle tysiącletnich dziejów Wrocławia.
- Niewiele jest miast w Polsce, które mogą poszczycić się podobną wystawą - zapewnia Łagiewski. I obiecuje, że zabierze ona zwiedzających w podróż po skomplikowanej historii Wrocławia, poprowadzi przez przełomowe i zwrotne momenty w dziejach śląskiej stolicy.

W każdej z muzealnych sal prezentowany będzie inny rozdział z wielosetletniej przeszłości Wrocławia. Na przykład gród wczesnośredniowieczny, miasto lokacyjne w wiekach średnich i czasach nowożytnych. Ale także Wrocław w epoce wojen śląskich.
- Zwiedzający, przechodząc z sali do sali, spacerował będzie szlakiem historii - tłumaczy Łagiewski. W każdym wnętrzu towarzyszyć zwiedzającemu będzie muzyka typowa dla danej epoki. O dziejach miasta opowiedzą wykopaliska, portrety dawnych mieszkańców, meble, porcelana, archiwalne dokumenty, wyroby rzemiosła artystycznego, militaria i medale.

Wiele z eksponatów zostanie pokazanych po raz pierwszy.
- Na uwagę zasługuje największy w Polsce zbiór medali i szczególnie cenna kolekcja Muzeum Miejskiego prezentująca wrocławskie złotnictwo. Niektóre z eksponatów to dzieła unikalne - mówi dyrektor Łagiewski. I dodaje z dumą:
- Jesteśmy jednym z wiodących muzeów w Europie pod względem posiadanych wyrobów złotniczych.

Pałac Królewski był remontowany z przerwami od 2001 roku. Renowacja obiektu pochłonęła około 40 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska